armatura pod prysznic

W trakcie remontu łazienki wiele osób skupia się na wyborze koloru płytek, odpowiedniej kabiny prysznicowej, na zaoszczędzeniu miejsca. Bardzo często pomijane są kwestie spójności wizualnej łazienki, co przekłada się na to, że aranżacja nie jest utrzymana w jednym konkretnym stylu. W efekcie wnętrze staje się bezstylowe, mimo że jest nowe i lśniące. Już na etapie projektowania łazienki nie możesz dopuścić do tego, żeby wszystko było „z innej beczki”. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest dobranie armatury do kabiny prysznicowej. Dziś podpowiadamy, jak go rozwiązać.

Spójność to podstawa

Dobrze dobrana armatura podkreśli charakter wnętrza. Niezależnie od tego, czy marzysz o łazience w stylu industrialnym, retro czy w skandynawskim, musisz przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. Przede wszystkim powinieneś kierować się czterema zasadami, które omawiamy poniżej.

 1. Zasada pierwsza: spójność kształtu

  Jeszcze kilka lat temu łazienki były zdominowane przez zaokrągloną armaturę. Ostatnio dużą popularnością cieszy się armatura kwadratowa. Obydwa rozwiązania są bardzo ładne, ale tylko pod warunkiem, że pasują do całości. Jeżeli dysponujesz kabiną prysznicową kwadratową (najczęściej jest to kabina bez brodzika), rozważ zakup armatury w podobnym kształcie.  Jeżeli posiadasz kabinę zaokrągloną, lepiej postawić na rozwiązania klasyczne.

 2. Zasada druga: spójność koloru

  Styl industrialny to prawdziwy hit w aranżacji łazienek. Coraz więcej osób decyduje się na czarne okucia kabiny prysznicowej, czarne klamki, a co za tym idzie – czarną armaturę. Jednocześnie wykończenia chromowane wciąż są cenione ze względu na estetyczny wygląd i łatwość czyszczenia. Należy zatem pamiętać o tym, żeby kolor armatury dobrać do elementów zewnętrznych kabiny, np. do jej uchwytów. Duży wybór wykończeń chromowanych znajdziesz na stronie Kuchinox.

  Sprawdź teraz:
  Kolumny natryskowe chromowane
  Kolumny natryskowe czarne

 3. Zasada trzecia: spójność rozmiaru

  Prysznic ma być nie tylko ładny, ale przede wszystkim – funkcjonalny. Pobyt pod nim ma być przyjemnością, a nie udręką. Na pewno zamieni się w nią, jeżeli źle dobierzesz armaturę. Pod prysznicem nie ma wiele miejsca. Za długi wąż prysznicowy będzie się skręcał i w końcu pęknie (chyba że będzie to wąż wyposażony w system antyskręcający). Za krótki sprawi, że nie będziesz mógł swobodnie umyć głowy. Tych zależności jest znacznie więcej, dlatego przemyśl zarówno kwestię długości drążka, jak i szerokości oraz głębokości baterii.

 4. Zasada czwarta: spójność materiałów i faktur

  Niestety niespójność w tym zakresie jest bardzo powszechna. Matowa armatura w towarzystwie połyskujących okuć kabiny, nie prezentuje się najlepiej. Podobnie jak gładkie okucia z nowoczesną, chropowatą baterią. Wybierając armaturę, zadbaj o zgodność materiałów i faktur.

Podsumowanie

Dobrze dobrana armatura będzie służyła Ci przez długie lata, a jej blask podkreśli piękno Twojej łazienki. Wybierając ją, rozpatrz zarówno kwestie estetyczne, jak i praktyczne.  Dzięki temu dostosujesz armaturę do swoich preferencji, a ona przestanie być jedynie niezbędnym elementem wyposażenia łazienki, a stanie się również jej ozdobą. Czy nie tego pragniesz?