Długa, wąska łazienka – zasady i pomysły aranżacyjne

dodano:

Porady aranżacyjne

Czy kiedykolwiek wszedłeś do długiej, wąskiej łazienki i byłeś sfrustrowany ściskiem i ograniczonym komfortem? Dzięki kreatywnemu planowaniu, starannemu rozważeniu rozmieszczenia światła i sprytnemu wykorzystaniu przestrzeni do przechowywania, nawet najbardziej nieprzyjemna łazienka może stać się atrakcyjnym i praktycznym azylem. Projektowanie długiej, wąskiej łazienki wymaga przestrzegania kluczowej zasady. Należy w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń – z dokładnością do milimetra.

Wykorzystaj płaszczyznę pionową do stworzenia wrażenia większej przestrzeni

Aranżacja długich, wąskich łazienek zawsze stanowi wyzwanie dla projektantów wnętrz. Jednak korzystanie z płaszczyzny pionowej może pomóc w stworzeniu wrażenia, że pomieszczenie jest większe, niż jego rzeczywisty metraż na to wskazuje.

Rozwiązaniem może być powieszenie półek i szafek na ścianach. Dzięki temu zyskujemy miejsce na przechowywanie różnych akcesoriów łazienkowych, ale jednocześnie nie zajmujemy cennej przestrzeni podłogowej.

Zamiast standardowych mebli, warto rozważyć szafki wbudowane w ściany z mechanizmem otwierania na tzw. klik. Wówczas wnęka stanowi jedną całość z elewacją. Z kolei brak wystających uchwytów umożliwia oszczędność miejsca w długiej i wąskiej łazience co do milimetra.

Kreatywna aranżacja to nie tylko funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni. To także ciekawy i designerski element dekoracyjny. Prysznic to miejsce, które z powodzeniem można wyposażyć w ścienne półki łazienkowe. Dzięki nim sprawnie zorganizujesz przechowywanie kosmetyków do kąpieli i zapobiegniesz bałaganowi.

Prysznic i armatura prysznicowa w długiej i wąskiej łazience

To żadna tajemnica, że właściciele długich i wąskich łazienek wybierają prysznic zamiast wanny. Jednym z najczęstszych sposobów jego montowania, jest wykorzystanie tylnej ściany – w celu stworzenia małej przestrzeni prysznicowej. Szczególnie dobrze w takim przypadku sprawdzają się oszklone kabiny walk-in.

Ilość miejsca pod prysznicem w długiej i wąskiej łazience jest bardzo ograniczona. Dlatego trzeba szanować jej każdy centymetr. Podążając za wcześniejszymi radami, nieco przestrzeni zajmą półki łazienkowe na kosmetyki. Musi jeszcze starczyć miejsca na baterię natryskową. Wówczas warto skupić się na modelach o nowoczesnym designie. Produkty tego typu nie odstają mocno od ściany. Dzięki temu umożliwiają zaoszczędzenie trochę miejsca.

W takim przypadku warto wybierać armaturę łazienkową z uchwytem skierowanym w dół. Wiele takich artykułów dostępnych jest w ofercie Kuchinox. Jednak na szczególną uwagę zasługuje bateria natryskowa ścienna PEROS. To unikatowy model o obłych i smukłych kształtach. Wyróżnia się nietypowym umiejscowieniem uchwytu – na równi z całym korpusem.

Umywalka w wąskiej i długiej łazience – pomysły na aranżację

Umywalka w długiej i wąskiej łazience zwykle montowana jest obok WC. To praktyczne rozwiązanie. Poza tym, w przypadku małej ilości miejsca, trudno znaleźć sposób na inne jej umiejscowienie. Możliwości aranżacyjne zależą oczywiście od specyfiki danego pomieszczenia. Niemniej istnieje kilka zasad tworzenia strefy umywalkowej w małej i wąskiej łazience.

Przede wszystkim należy dokładnie oszacować wymiary wyposażenia. Wbrew pozorom najmniejsza umywalka niekoniecznie będzie najlepszym wyborem. Wręcz przeciwnie. Może istotnie utrudniać mycie rąk i powodować rozchlapywanie wody. Ponadto jej korpus nie pozwoli na postawienie np. dozownika z mydłem.

Kluczowe w tym przypadku jest dobranie do zlewu odpowiedniego syfonu – najlepiej space-saving. Artykuły tego typu są zaprojektowane z myślą o oszczędności miejsca pod umywalką. Wówczas w szafce umywalkowej pozostaje więcej przestrzeni na schowanie kosmetyków, środków chemicznych czy urządzeń do pielęgnacji ciała.

Dobrze przemyślany wybór baterii również ma ogromny wpływ na zyskanie dodatkowej przestrzeni w okolicy umywalki. Szczególnie jeśli na jej korpusie lub szafce umywalkowej stawia się różne kosmetyki czy akcesoria łazienkowe. W tym przypadku ponownie warto zwrócić uwagę na wspomnianą wcześniej serię, a dokładnie na baterię umywalkową stojącą z korkiem PEROS. Model wtapia się w otoczenie, gdyż jest pozbawiony wystającego uchwytu. Ponadto prezentuje się bardzo efektywnie – dzięki połączeniu ponadczasowego chromu z czarnymi mikrostrukturalnymi akcentami.

Lustro nie tylko do przeglądania

Długie i wąskie łazienki to bardzo często miejsca pozbawione dostępu do światła naturalnego. W takiej sytuacji warto zadbać o dobre oświetlenie. Można zwiększyć jego intensywność poprzez zamontowanie w łazience dużego lustra.

Będzie służyło ono nie tylko do przeglądania, ale również jako blenda, odbijająca światło, jednocześnie dająca poczucie większej przestrzeni. W tym przypadku warto wybrać łazienkowe lustro z podświetleniem. Naturalną blendę w łazience stanowić mogą również ściany. Dlatego tak popularne jest aranżowanie długich, wąskich łazienek w jasnych kolorach. Im jaśniejsza łazienka, tym większa się ona wydaje.

Przy projektowaniu długiej i wąskiej łazienki kreatywność jest kluczem do przekształcenia jej w bardziej zrównoważoną i wygodną przestrzeń. Wykorzystanie powyższych pomysłów i zasad umożliwia aranżację w sposób funkcjonalny i zgodny z obecnymi trendami. Podczas projektowania wykorzystuj jasne kolory. Postaw na prysznic w stylu walk-in. Wybierz armaturę, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca, ale nadal zapewnia wystarczającą funkcjonalność do komfortowego użytkowania. Wykorzystuj drobne akcesoria do zaoszczędzenia miejsca na podłodze – uchwyty ścienne, szafki, organizery. Nie zapomnij o gustownym lustrze, które sprawi, że wąska i długa łazienka będzie wizualnie większa.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł