Kuchnia w stylu skandynawskim – pomysły na aranżacje i dodatki

dodano:

Porady aranżacyjne

Glamour, loftowy, modernistyczny, rustykalny, a może boho? To jedne z wielu wnętrzarskich stylów, w jakich można urządzić kuchnię, ale tym najchętniej wybieranym jest styl skandynawski. W sieci można znaleźć wiele pomysłów i inspiracji na aranżację i dekorację skandynawskiej kuchni. Oto 7 naszych wskazówek, dzięki którym wnętrze będzie bardziej „scandinavian” niż kiedykolwiek.

Biała i szara kuchnia w stylu skandynawskim

W krajach nordyckich zimy są dłuższe, a dni ciemniejsze. Dlatego ich mieszkańcy tak bardzo uwielbiają jasną paletę barw. Biel – to właśnie od niej powinno się zacząć aranżację skandynawskiej kuchni. Białe ściany sprawdzą się szczególnie w małych wnętrzach, gdyż optycznie je powiększą. Oczywiście, klasycznie można wykorzystać do tego farbę. Jednak doskonale byłoby ścianę nad meblami i zlewem wyłożyć białymi kafelkami, a nawet ozdobną imitacją białej cegły.

W większych kuchniach skandynawskich ściany można pomalować również na jasny szary bądź kremowy. Biel oraz inne łagodne barwy powinny dominować również przy wyborze mebli. To od ich rodzaju zależy, jakiego charakteru nabierze pomieszczenie. Biała sosna doda skandynawskiej kuchni nieco rustykalnego akcentu. Z kolei białe meble w połysku pozwolą uzyskać modernistyczne pomieszczenie.

Biel i szarość powinny królować również w detalach, m.in. kuchennej armaturze. Jeżeli zdecydowaliśmy się na biały, kremowy bądź szary zlewozmywak kuchenny, warto kolorystycznie dopasować do niego również baterię. W ofercie Kuchinox można odnaleźć wiele doskonale prezentujących się wylewek w tego typu kolorach, np. białą baterię zlewozmywakową stojącą KAKADU. Ten produkt sprawi, że wnętrze będzie bardziej „scandinavian”, a dzięki ruchomej wylewce korzystanie ze zlewu stanie się funkcjonalne i komfortowe.

Przełam biel kontrastem

W kuchniach skandynawskich wskazane jest przełamywanie wszechobecnej bieli i jasności czernią. Niektórzy projektanci wnętrz decydują się nawet na wprowadzenie do skandynawskiej kuchni nieco dramatyzmu, wykonując jedną ścianę w kruczoczarnym kolorze. Jednak nie każdy może mieć ochotę na tak wyraźne akcenty. Dlatego proponujemy meblową biel i jasność przełamać czarnym zlewozmywakiem granitowym HUNTER. To produkt z jedną komorą i ociekaczem o prostej formie i minimalistycznym kształcie.

Zlewy z serii HUNTER dostępne są również w kolorach beżowym oraz szarym, które także dobrze wpasują się w styl skandynawskich kuchni. Ponadto to produkty wykonane z wyjątkowo trwałego materiału, dzięki czemu są odporne na uderzenia, zarysowania i wysokie temperatury. Taka wytrzymałość powoduje, iż utrzymują się w dobrej kondycji przez wiele lat, a pojemna komora umożliwia swobodne wykonywanie codziennych czynności.

Skandynawska kuchnia z loftowym akcentem

Ciekawym pomysłem jest aranżacja skandynawskiej kuchni z loftowym akcentem. Jak zaznaczyć industrializm w nordyckim wnętrzu? Można wykorzystać do tego hokery do stołu, na czarnych metalowych nóżkach. Przy wyborze tych mebli warto zadbać o to, by miały one jak najprostsze kształty. Dzięki temu nie będą rzucać się zanadto w oczy i nie zaburzą prostoty wnętrza.

Ociepl skandynawską kuchnię drewnem

Nie tylko czernią, ale również drewnem można przełamywać biel w skandynawskiej kuchni. Co więcej, materiał ten istotnie pozwoli ocieplić chłodny wizerunek pomieszczenia i nada nordyckiemu motywowi autentyczności. Wybierając hokery z czarnym stelażem i drewnianym siedzeniem, można zyskać dwa w jednym.

Niemniej jednym z najprostszych sposobów na wykorzystanie drewna w skandynawskiej kuchni jest wyłożenie nim podłogi oraz zastosowanie go w kuchennym blacie. Zaleca się, by w takim wystroju wnętrz wybierać drewno jasne – jesion, sosnę czy buk. Natomiast unikać powinno się bejcowanych i lakierowanych blatów, gdyż taki wygląd nie jest zgodny ze skandynawskim stylem.

Dodatki do kuchni w stylu skandynawskim

Choć aranżacja kuchni skandynawskiej bazuje na prostocie i funkcjonalności, nie musi być surowa – pozbawiona dodatków. Na rynku dostępna jest wręcz niezliczona liczba akcesoriów, które mogą podkreślić skandynawski charakter pomieszczenia. Można wybierać spośród drucianych koszyków, porcelanowych chlebaków i inspirujących obrazów, ale to nie wszystko. 

Wykorzystaj szkło oraz słoiki

Na otwartych półkach w skandynawskich kuchniach często można dostrzec naczynia z symetrycznymi wzorami. Jednak te mogą sprawiać, że przestrzeń wyda się nieco zatłoczona. Warto ten stary zwyczaj wymienić na nowy i zamiast skandynawskich misek, pojemników i talerzy wybrać bardziej naturalne i przejrzyste szkło. Nie trzeba od razu kupować całych zestawów, a po prostu wykorzystać zużyte po różnych produktach słoiki i zastosować je do przechowywania m.in. przypraw, ryżu, makaronu czy kawy.

Ukłon w stronę natury

W prawdziwej skandynawskiej kuchni nie może zabraknąć roślin, których obecność jest typowa dla stylu skandynawskiego. Dzięki zieleni można nieco przyćmić funkcjonalny charakter pomieszczenia. W nordyckich wnętrzach doskonale będą się prezentować takie rośliny jak bluszcz czy drzewko oliwne, ale można też zdecydować się na aranżację z wrzosem lub jaśminem. Z kolei osoby, które nie mają ręki do roślin, mogą dodać naturalnego akcentu, stawiając w kuchni zioła w doniczkach, m.in. bazylię czy tymianek.

Nie zapomnij o zdjęciach

Idąc z duchem hygge – duńskiej praktyki dbania o swój komfort i wygodę oraz otaczania się materią, która uczyni nas szczęśliwszymi – w pomieszczeniu nie może zabraknąć zdjęć. Skandynawska kuchnia to miejsce, w którym rodzina i przyjaciele wspólnie gotują, rozmawiają i spożywają posiłki. Warto zatroszczyć się o to, by najważniejsze wspomnienia z najbliższymi, uwiecznione w postaci zdjęć, były w zasięgu wzroku. To wzmacnia więź i pozwala poczuć się lepiej. Trzeba pamiętać, że ramki na fotografie powinny być spójne ze skandynawskim stylem. Można postawić na niemal niewidoczne szklane oprawy, ale również na te z krawędziami utrzymanymi w jasnych kolorach bądź na ramki wykonane z jasnego drewna.

Pomysłów na aranżację nordyckiej kuchni jest naprawdę wiele. Niewątpliwie trzeba pamiętać o tym, by w pomieszczeniu dominowała biel – zarówno, gdy mowa o dużej, jak i małej skandynawskiej kuchni. Tę jasność warto przełamywać czarnymi i drewnianymi akcentami. Nadadzą one wnętrzu wyrazistość i charakter. Poza tym, wybierając dodatki do skandynawskiej kuchni, trzeba zadbać o to, by były one wykonane z naturalnego materiału – również w przypadku tkanin. Dobrze sprawdzą się bawełna, juta czy len. Co kluczowe, w parze z wystrojem pomieszczenia musi iść funkcjonalność.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł