6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając klamkę do drzwi zewnętrznych

dodano:

Porady aranżacyjne

Klamka to niewielkie okucie drzwi, które odgrywa ogromną rolę w ich codziennym użytkowaniu. Źle dobrany rodzaj pochwytu może utrudniać otwieranie oraz zamykanie skrzydła. Słabej jakości klamki zewnętrzne mogą się zacinać i szybko psuć pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Nieodpowiednio dobrane kolorystyka i wzornictwo wprowadzą do wnętrza chaos. Chcesz uniknąć tych niepożądanych efektów? Podpowiadamy, na jakie 6 rzeczy warto zwrócić uwagę podczas wybierania klamki.

Przeznaczenie klamki – do drzwi wewnętrznych i wejściowych

Klamki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych mogą wyglądać bardzo podobnie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, gdyż okuć tych nie można stosować zamiennie. Przede wszystkim klamki wewnętrzne nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Ponadto zwykle są lżejsze i delikatniejsze niż klamki zewnętrzne. Mogą więc nie pasować do drzwi wejściowych, ale również nie będą dostosowane do otwierania masywnego skrzydła.

Wśród klamek wewnętrznych dodatkowo panuje podział ze względu na mechanizm ryglowania drzwi. W ofercie marki Kuchinox dostępne są:

  • klamki wewnętrzne z przebiciem na wkładkę bębenkową – stosowane najczęściej w biurach, placówkach edukacyjnych, urzędach i obiektach komercyjnych
  • klamki na tradycyjny klucz z piórem – doskonale sprawdzające się w domowych gabinetach
  • klamki bez przebicia – idealne do pomieszczeń, w których nie jest konieczne ryglowanie drzwi (do salonu, sypialni, kuchni, pokoju dziecka)
  • klamki z blokującym pokrętłem do WC.

Materiał wykonania i ochronne powłoki klamek zewnętrznych

Wybierając klamkę, należy zwrócić uwagę na materiał jej wykonania – szczególnie w przypadku klamek zewnętrznych. Okucia te powinny być stworzone głównie ze stali oraz aluminium. Takie konstrukcje są najtrwalsze. Dobrej jakości klamki często pokryte są powłokami zapewniającymi dodatkowe zabezpieczenie przed skrajnymi temperaturami oraz silnymi opadami deszczu, gradu czy śniegu. Taką cechą wyróżniają się m.in. klamki zewnętrzne z serii FLOKO – z ochronną, niewidzialną warstwą tlenku glinu.

Nowoczesne klamko-gałki – zastosowanie i czy warto

Nowoczesne klamko-gałki, zwane też klamko-pochwytami, to alternatywne okucia do drzwi wejściowych. Z zewnętrznej strony konstrukcji znajduje się gałka, a z wewnętrznej – klamka. To dobre rozwiązania do masywnych drzwi. Ergonomiczne pochwyty ułatwiają ich otwieranie i zamykanie. Klamko-gałki to okucia, dzięki którym ryzyko pozostawienia drzwi niezamkniętych spada do zera. Produkty te automatycznie zaryglowują drzwi po zamknięciu skrzydła. Klamko-pochwyty można montować nie tylko w drzwiach wejściowych, a także w bramach.

Jakie klamki do drzwi zewnętrznych z zabezpieczeniem antywłamaniowym?

Nowoczesne klamki do drzwi wejściowych powinny spełniać wysokie standardy antywłamaniowe. Okucia marki Kuchinox tworzone są z myślą o łatwym montażu i jednocześnie trudnym demontażu przez osoby niepożądane. W naszej ofercie znajdują się dziesiątki solidnych klamek zewnętrznych z przebiciem na wkładkę bębenkową. Osoby szczególnie zwracające uwagę na kwestie bezpieczeństwa mogą być zainteresowane naszymi klamkami z zabezpieczeniem antyrozwierceniowym, np. klamką GALA.

Jaki szyld i kolor klamki wybrać?

Szyld drzwiowy, inaczej nazywany rozetą lub tarczą, to niezbędny element konstrukcji klamki. Pełni on funkcję ochronną produktu, a także dekoracyjną. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje szyldów. Na długich osadzana jest większość klamek zewnętrznych. Niemniej modele te znakomicie sprawdzają się też w przypadku skompletowania ze stylowymi klamkami wewnętrznymi.

Ciekawie w tym przypadku prezentuje się nowoczesna, patynowa klamka do drzwi zewnętrznych AURIS. Okucia tego rodzaju doskonale pasują do elewacji zarówno tradycyjnych, jaki i współczesnych. Produkt polecany jest do tzw. drzwi chińskich. Miłośnicy nieszablonowych, industrialnych rozwiązań mogą sięgnąć po czarną klamkę do drzwi zewnętrznych FLOKO. Doskonale sprawdzi się ona, jeśli elewacja utrzymana jest w ciemnych, metalicznych barwach.

Wybór klamki a grubość drzwi

Przed kupnem klamki do drzwi warto zmierzyć grubość skrzydła. Jeżeli wybierzemy za dużą lub za małą, nie będzie pasować. Poszczególne elementy zestawu, np. trzpień, mogą być zbyt krótkie, by możliwe było prawidłowe przymocowanie klamki do drzwi zewnętrznych. Zbyt długi trzpień sprawi z kolei, że szyldy będą odstawać od drzwi. Całość może się wówczas źle prezentować, a mechanizm ulec uszkodzeniu. Klamki wewnętrzne marki Kuchinox przeznaczone są do drzwi pokojowych o grubości 3845 mm, a zewnętrzne – do drzwi o grubości 38–70 mm.

Materiał wykonania klamki, dodatkowe zabezpieczenia i rodzaje szyldów to jedne z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania klamki do drzwi. Kwestię szczegółowych parametrów okuć uchwytowych opisaliśmy w artykule Klamki – rodzaje i praktyczne wskazówki doboru.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł