Kuchnia w stylu hiszpańskim – zasady urządzania i inspiracje

dodano:

Porady aranżacyjne

Czarujące flamenco, czerwone pomidory i wytworne tapas – przez ich pryzmat wiele osób widzi Hiszpanię. Niemniej kraj ten ma bogatą symbolikę pełną nawiązań do historii i kultury. Aranżując kuchnię w stylu hiszpańskim, można korzystać z wielu inspiracji. Poznaj sposoby na urządzenie kuchni popularne w Reino de España.

Kuchnia w stylu hiszpańskim – inspiracje i kolory

Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził Hiszpanię, zapewne zdaje sobie sprawę, że jest to kraj wyróżniający się bogactwem kolorów. Wobec tego hiszpańska kuchnia powinna obfitować w barwy. Trzeba jednak pamiętać o rozsądnym ich komponowaniu. Z powodzeniem można wykorzystać czerwień, żółć czy pomarańcz i pozwolić, by kolory dominowały. Wobec tego hiszpańską kuchnię warto wyposażyć w czerwone meble. Zabudowę najlepiej uzupełnić kuchennymi pudełkami czy małymi sprzętami AGD w tej samej barwie.

Ciemne szafki doskonale będą wyglądały we wnętrzu, którego ściany pomalowane zostały żółtą, kremową lub białą farbą. Odcienie takie pozwolą optycznie rozjaśnić aranżację pomieszczenia. Ponadto meble i sprzęty zaleca się dobierać tak, by uzyskać iberyjski charakter kuchni. Odcienie szarości mogą stanowić subtelne i wyciszające tło, na którym wyeksponowane zostaną barwne dodatki.

W hiszpańskiej kuchni obowiązkowym elementem są ceramiczne płytki lub terakota. Podłoga może być jednokolorowa. Osoby ceniące różnorodność mogą zdecydować się na kafle z geometrycznymi lub roślinnymi zdobieniami.

We wnętrzu należy stosować również drewniane akcenty. Doskonale, jeśli mogą być to szafki kuchenne. Ciemny dąb warto na przykład wykorzystać podczas wykańczania podłogi. Świetnie sprawdzą się także masywny stół oraz krzesła o strukturze drewna.

Armatura w kuchni w stylu hiszpańskim

Na ogólny wygląd kuchni duży wpływ ma zestawienie drobnych elementów z dominującymi. Ważne jest ich właściwe dopasowanie pod względem faktur wykorzystanych materiałów czy zastosowanych kolorów. Jednym z detali, który trzeba właściwie dostosować, jest armatura.

Baterię kuchenną najpierw trzeba odpowiednio dobrać do typu zlewu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Baterie kuchenne – rodzaje i przeznaczenie. Armatura w kuchni w stylu hiszpańskim może być subtelna lub stanowić wyraźny akcent. 

Miłośnicy uniwersalnych rozwiązań mogą wybrać klasyczną chromowaną lub czarną baterię kuchenną. W iberyjskiej kuchni z charakterem znakomicie sprawdzi się również złota armatura. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na złotą lub złoto-czarną baterię zlewozmywakową stojącą z wylewką L Alanis.

Biała hiszpańska kuchnia

Hiszpańska kuchnia nie kojarzy się z minimalizmem. W pomieszczeniach tego typu zwykle dużo się dzieje. Niemniej minimalizm jest coraz popularniejszy. Wiele osób decyduje się na skontrastowanie tego trendu z krzykliwymi stylami designerskimi. Doskonałym sposobem na realizację takiego pomysłu jest zaprojektowanie białej hiszpańskiej kuchni. Sprawdzi się on zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Biel najlepiej wykorzystać jako kolor wykończenia zabudowy mebli, sufitu oraz kamiennych kafli ściennych. 

Iberyjski charakter kuchni można podkreślić patchworkowymi płytkami podłogowymi. Najlepiej wybrać produkty z motywami w kolorach czarnym, żółtym, czerwonym czy pomarańczowym. Kafle w aranżacji hiszpańskiej zwykle mają finezyjne wzory. Pomieszczenie warto nieco urozmaicić roślinnością.

W aranżacji kuchni niezwykle ważną rolę odgrywa armatura. W białym hiszpańskim wnętrzu warto zastosować klasyczne chromowane baterie kuchenne. W celu podkreślenia bieli można zamontować w pomieszczeniu np. baterię zlewozmywakową stojącą Kakadu.

Nawet w Polsce można poczuć się jak w Hiszpanii. Wystarczy zaprojektować wnętrze w iberyjskim stylu. Należy pamiętać, że kluczowe jest wówczas osiągnięcie efektu przytulnej, ciepłej aranżacji. To priorytet w hiszpańskiej kuchni – zarówno minimalistycznej, jak i bogato zdobionej.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł