Na jakiej wysokości wieszać umywalki i co brać pod uwagę w czasie montażu?

dodano:

Porady praktyczne

Jednym z kluczowych elementów podczas montażu umywalki w łazience jest odpowiednie wymierzenie długości i szerokości pomieszczenia, armatury, mebli i rur. Poza tym że umywalka powinna znajdować się na odpowiedniej wysokości, to również przed nią oraz po jej bokach trzeba zostawić wystarczającą ilość miejsca. Ponadto nie bez znaczenia w tym przypadku jest także wysokość baterii umywalkowej.

Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka dla dzieci i dorosłych?

Na jakiej wysokości wieszać umywalki? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Przede wszystkim zależy od tego, kto będzie korzystał z tej umywalki i gdzie. Choć w Europie mamy mniej więcej ujednoliconą wysokość montowania, to w innych miejscach na świecie ta kwestia może wyglądać inaczej. Szczególnie w regionach, w których średnia wzrostu mieszkańców jest bardzo niska, m.in. w Indonezji, Wietnamie czy na Filipinach.

Wysokość montażu umywalki dla dorosłych

Zakładając, że armaturę montujemy w polskim domu, standardowa wysokość montażu wynosi ok. 85–90 cm dla dorosłych i dzieci. Na takiej wysokości powinien znajdować się górny rant umywalki. To typowa wysokość, która zapewni większości osobom komfort użytkowania – zapobiegnie rozchlapywaniu wody i moczeniu rękawów. Doskonale sprawdzi się w mieszkaniach urządzanych typowo pod wynajem, w których co kilka lat zmieniają się lokatorzy.

Z kolei montując umywalkę w mieszkaniu własnościowym, można indywidualnie dopasować jej wysokość do wzrostu mieszkańców, bazując na następujących parametrach:

  • wzrost: 160 cm – wysokość umywalki: 80 cm
  • wzrost: 175 cm – wysokość umywalki: 85 cm
  • wzrost: 180 cm – wysokość umywalki: 90 cm
  • wzrost: 190 cm – wysokość umywalki: 95 cm.

W przypadku gdy z jednej umywalki korzystają dorośli oraz dzieci, maluchom można dokupić specjalne antypoślizgowe schodki lub podstawki, które pozwolą najmłodszym domownikom komfortowo myć ręce, twarz oraz zęby. Gdy dzieci nie dosięgają do standardowego zlewu, warto rozważyć montaż przy umywalce baterii zlewozmywakowej stojącej z wyciąganą wylewką ROSSO. Wylewkę tę można wyciągnąć do samego rantu i za jej pomocą umyć dłonie maluchom. Równie pomocna w takiej sytuacji okaże się bateria zlewozmywakowa ścienna z elastyczną wylewką ELZA, umożliwiająca kierowanie strumienia wody w dowolnym kierunku.

Wysokość montażu umywalki dla dzieci

Z kolei jeśli w łazience jest miejsce na osobną umywalkę dla dzieci bądź montuje się ją w miejscu, z którego głównie korzystają maluchy (np. w żłobku, przedszkolu, szkole czy świetlicy), wytyczne są inne. Umywalki dla dzieci w wieku przedszkolnym należy montować na wysokości 50–65 cm. Z kolei w szkole na wysokości 65–85 cm. Patrząc na tę kwestię szczegółowo, wysokość umywalki można dobrać do konkretnych przedziałów wiekowych uczniów:

  • wiek: 3 lata – wysokość umywalki: 50 cm
  • wiek: 3–6 lat – wysokość umywalki: 55–65 cm
  • wiek: 7–11 lat – wysokość umywalki: 65–75 cm
  • wiek: 12–15 lat – wysokość umywalki: 75–85 cm.

Wysokość montażu umywalki dla niepełnosprawnych

Innego podejścia wymaga też montaż umywalek dla osób niepełnosprawnych, by możliwe było stworzenie im przestrzeni pozbawionej barier. Kryteria tworzenia łazienki dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich określa norma DIN 18040. W jej treści można odnaleźć informację, że umywalka dla osób niepełnosprawnych powinna być zawieszona tak, by znajdowała się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku (min. 67–70 cm­), a górna krawędź armatury musi znajdować się na wysokości maks. 80 cm. Ponadto trzeba też uwzględnić pozostawienie powierzchni manewrowej (150×150 cm). Co więcej, umywalki dla niepełnosprawnych muszą być wyposażone w baterię bezdotykową z ogranicznikiem temperatury bądź baterię jednouchwytową.

Montaż umywalki nablatowej i wpuszczanej

Ostatecznie wysokość montażu umywalki jest też uzależniona od podejść wodnych i kanalizacyjnych, a także wykonania konkretnego modelu armatury. Do każdego typu sanitariatu trzeba odpowiednio dobrać wysokość szafki pod umywalkę. W przypadku umywalki wpuszczanej w blat należy wybrać szafkę o wysokości standardowej, wynoszącej 85–90 cm, przy umywalce wiszącej taką, która zmieści się pod spodem, a montując umywalkę nablatową, trzeba dokonać odpowiednich pomiarów.

Ten ostatni rodzaj armatury montuje się na blacie i trzeba zadbać o to, by górna krawędź misy znajdowała się właśnie na poziomie 85–90 cm. Jednak wysokości misy są różne i zależą od modelu umywalki oraz jej głębokości. Wówczas przed zakupem szafki trzeba zmierzyć wysokość misy. Jeśli ta wynosi ok. 20 cm, należy dopasować szafkę o wysokości ok. 60–75 cm. Szczególnego podejścia wymaga montaż dwóch umywalek lub umywalki podwójnej. Temat ten kompleksowo omawiamy w artykule Łazienka z dwiema umywalkami – czy warto?

Jaka wysokość baterii do umywalki?

Komfortowe korzystanie z umywalki zapewniane jest poprzez nie tylko jej montaż na odpowiedniej wysokości, ale również właściwe dobranie baterii umywalkowej. Gdy rury zamontowane są powyżej rantu, montuje się baterie umywalkowe ścienne, jeżeli poniżej – stojące. Zakłada się, iż standardowe baterie łazienkowe instaluje się ok. 25–35 cm od górnej krawędzi umywalki.

Jednak nie zawsze jest taka możliwość – np. w małych WC, gdy montuje się naprawdę drobną armaturę, odległość między wylewką a górną częścią rantu może wynosić ledwie 11 cm. Im mniejsza jest ta przestrzeń, tym trudniej myje się ręce. Niemniej skrajność w drugą stronę też nie jest wskazana – zbyt duża odległość baterii od umywalki może powodować rozchlapywanie wody.

Wysokie baterie umywalkowe są szczególnie polecane do umywalek nablatowych z głębokimi misami. Istotną kwestią jest również długość wylewki. Szacuje się, iż dobrze dopasowana bateria powinna mieć wylewkę o długości stanowiącej mniej więcej połowę szerokości umywalki. Jeżeli jej szerokość to 40 cm, zasięg wylewki może wynosić ok. 15–20 cm, jak w przypadku baterii umywalkowej stojącej ALANIS.

Ostatecznie wysokość montażu umywalki istotnie zależy od indywidualnych potrzeb domowników czy specyfiki obiektu, w którym znajduje się łazienka – szczególnie jeśli jest przeznaczony dla dzieci bądź osób niepełnosprawnych. Niemniej standardowa wysokość wieszania umywalki to 85–90 cm od posadzki. Na szczególną uwagę zasługują umywalki nablatowe, które mają różne wysokości misy, co trzeba uwzględnić, odmierzając odpowiednio wysokość kupowanej szafki. Poza tym, by zwiększyć komfort użytkowania, trzeba właściwie dobrać i zainstalować umywalkową baterię – zarówno pod kątem wysokości wylewki, jak i jej długości.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł