Czym jest styl retro? Mówiąc w skrócie: to sposób aranżacji wnętrza nawiązujący do przeszłości. Może to być oparcie się na wzorach inspirowanych latami `20 czy `30, ale też odwołanie do epoki wiktoriańskiej czy nawet baroku.


Wzory wywodzące się z tych czasów przetrwały długie lata, dostosowując się do nowoczesnych wymagać technologicznych i funkcjonalnych. Są dzięki temu ponadczasowe i jednocześnie bardzo eleganckie.
By stworzyć łazienkę rodem z dawnych czasów wystarczy zainwestować w kilka odpowiednio dobranych elementów wyposażenia wnętrza. O czym pamiętać przy ich wyborze?

BATERIE ŁAZIENKOWE I ZESTAWY NATRYSKOWE

Dobrym rozwiązaniem w bateriach umywalkowych, wannowych czy natryskach jest wybranie tych modeli, które posiadają 2 pokrętła (osobne do wody ciepłej i zimnej) o krzyżowym kształcie charakterystycznym dla produktów dawnego typu. Najlepiej, jeśli będą one montowane na ścianie.
Ważne jest też ich wykończenie. Doskonale będzie prezentowała się na przykład powłoka mosiądz antyczny, którą wykończona jest seria Kuchinox STILO. Ci, którzy cenią srebrne odcienie, mogą natomiast wybrać produkty z linii Kuchinox BEYA. Ich korpus jest chromowany, zaś pokrętła wykończono na biało, co jest niezwykle ciekawym połączeniem.
Zarówno baterie i natryski STILO, jak i BEYA, wyróżniają się zaokrąglonymi kształtami idealnymi do wnętrz inspirowanych stylem retro.

CERAMIKA ŁAZIENKOWA

W jej przypadku najlepiej postawić na delikatne, opływowe linie i szerokie krawędzie. Dobrym wyborem będą na przykład umywalki kształtem przypominające misy czy balie, umieszczone na stylizowanym blacie czy szafce. Do miski WC warto dobrać bidet, który w dawnych czasach był synonimem luksusu. Z kolei w przypadku wanny, jeśli tylko metraż pomieszczenia na to pozwala, warto wybrać duży model wolnostojący postawiony na dekoracyjnych nóżkach i dobraną do niego baterię ścienną czy podłogową.

DODATKI

W retro-łazience dobrze odnajdzie się duża ilość prostych, stylizowanych dodatków w kolorze miedzi lub złota: kubków na szczoteczki, wieszaków na ręczniki, mydelniczek, pojemników na mydło w płynie, uchwytów na papier toaletowy czy luster. W ofercie coraz większej liczby producentów znajdziemy nawet pasujące do nich drabinkowe grzejniki łazienkowe. Nie zapominajmy też o odpowiednio dobranej desce sedesowej czy nawet małym stołeczku, na którym można odpocząć po kąpieli.

KOLORY I WZORY

Dużo mówiliśmy już o wykończeniach baterii, natrysków czy akcesoriów łazienkowych. Przypomnijmy: łazienka retro to w tym wypadku najczęściej odcienie chromowane, miedziane i złote. Z kolei w przypadku ścian czy szafek najlepszą bazą będzie biel, która może być zestawiona z ziemistymi zieleniami czy brązami. Jeśli chodzi o płytki ścienne i podłogowe, tu wybór jest dużo większy. Równie dobrze sprawdzą się bowiem duże, białe modele z małym złotym ornamentem, jak i oryginalne mozaiki z marmuru.