Baterie kuchenne – rodzaje i przeznaczenie

dodano:

Porady praktyczne

Dwie najważniejsze rzeczy, które liczą się w projektowaniu wnętrz, to funkcjonalność i wystrój. Ta pierwsza jest szczególnie ważna w pomieszczeniach, takich jak kuchnia, które muszą być ergonomiczne – przeznaczone są do przygotowywania w nich różnego rodzaju potraw i napoi, a także sprzątania po spożytych posiłkach. Za komfort użytkowania kuchni w dużej mierze odpowiadają zlewozmywak i bateria.

Baterie kuchenne ścienne – ponadczasowość i wygodne użytkowanie

Dobór najlepszej baterii kuchennej, choć może wydawać się drobiazgiem, jest bardzo istotny – niewłaściwa selekcja często uniemożliwia wygodne korzystanie z konstrukcji. Szczególnie wtedy, gdy wybierze się zbyt wysoką czy zbyt niską baterię kuchenną bądź gdy przy dwukomorowym zlewozmywaku zamontowany zostanie kran z nieruchomą wylewką. Standardowym i obecnym w wielu domach oraz obiektach komercyjnych rozwiązaniem są baterie kuchenne ścienne.

W przypadku tego rodzaju produktów można wybierać spośród baterii mieszakowych, tzw. jednouchwytowych. Wówczas, obracając dźwignię w prawo bądź lewo, można regulować temperaturę wody, a przesuwając w górę i w dół – kontrolować ciśnienie strumienia. Dźwignie dwuuchwytowe to rozwiązania, które lata świetności mają już za sobą, jednak dwa osobne pokrętła, do zimnej i ciepłej wody, nadal są wykorzystywane np. w kuchniach w stylu retro, w których doskonale sprawdzi się nasza ścienna bateria STILO dwuuchwytowa z mosiądzu.

Baterie kuchenne stojące – jaki model wybrać?

Baterie stojące wydają się ostatnio nieco bardziej popularne niż klasyczne baterie ścienne – szczególnie w nowszym budownictwie. Oba rodzaje nie mogą być stosowane naprzemiennie, gdyż jeden i drugi typ przeznaczony jest do inaczej wykonanej instalacji wodnej. Krany stojące montuje się przez otwór wykonany bezpośrednio w zlewozmywaku bądź na blacie.

Nowoczesne baterie stojące spotykane są głównie w wersji jednouchwytowej – dwa pokrętła są rzadkością, jednak zwolennicy tego typu rozwiązań mogą zapoznać się z ofertą dotyczącą naszej stojącej baterii STILO dwuuchwytowej. Pojedyncza dźwignia zazwyczaj montowana jest poziomo bądź z boku pionowo. Baterie stojące jednouchwytowe są komfortowe i ergonomiczne, a przy okazji prezentują się lepiej niż baterie ścienne, gdyż wizualnie stanowią integralną całość z blatem bądź zlewem. Wybierając baterie kuchenne zarówno ścienne, jak i stojące, warto zwrócić uwagę na to, czy mają ceramiczną głowicę. Ta jest trwalsza i posiada większą odporność na kamień, co sprawia, że kran charakteryzuje się wyjątkową szczelnością.

Baterie zlewozmywakowe – rodzaje wylewki

Bez względu na to, jaki kran się wybierze – stojący czy ścienny – trzeba zwrócić uwagę na rodzaj wylewki. Na rynku dostępnych jest wiele typów, a każda bateria ma inne przeznaczenie. W związku z tym wylewka, która sprawdzi się w kuchni komercyjnej z głęboką komorą, nie będzie odpowiednio spełniała swojego zadania w małej kuchni domowej. Zbyt wysoki kran może powodować chlapanie, a zbyt niski uniemożliwi mycie naczyń o większych gabarytach.

Wylewki w bateriach zlewozmywakowych można podzielić następująco:

  • wylewka w kształcie litery L
  • wylewka w kształcie litery U
  • wylewka w kształcie litery F (np. bateria zlewozmywakowa F stojąca OFIR)
  • wylewka w kształcie litery S
  • wylewka prosta
  • wylewka elastyczna
  • wylewka wyciągana.

Baterie z wylewką w kształcie litery L, U i F prezentują się wyjątkowo elegancko i zazwyczaj instalowane są w domowych zlewozmywakach kuchennych z głębokimi komorami, a także przy zlewach gospodarczych, tzw. komorach gospodarczych. Solidnym, ale też uniwersalnym tego typu rozwiązaniem jest stojąca bateria LIDO z wylewką U z głowicą o średnicy 35 mm.

Wybierając jak najlepszą baterię do kuchni, najlepiej zdecydować się na tę z ruchomą wylewką – szczególnie gdy posiada się zlew dwukomorowy. Wówczas można napełnić wodą oba zbiorniki, a także bardziej precyzyjnie myć naczynia. Z kolei wylewki elastyczne oraz wyciągane dają możliwość doczyszczenia z resztek jedzenia mniej dostępnych miejsc zlewozmywaka i charakteryzują się większą swobodą użytkowania. Ponadto wylewka wyciągana umożliwia napełnienie np. wiaderka, które znajduje się poza zlewozmywakiem. Najmniej funkcjonale są wylewki typu S i proste, zwykle stosowane w zlewozmywakach o płytkich komorach.

Baterie kuchenne czarne i złote – elegancki wygląd

Wybierając baterie kuchenne Kuchinox, zyskuje się szerokie możliwości aranżacji. Dowodem na to jest wspomniany już wcześniej kran z mosiądzu. Nasze produkty nie tylko są praktyczne i wygodne w użytkowaniu, ale także pozwalają spełnić oczekiwania wizualne właścicieli mieszkań czy architektów wnętrz. Bardzo popularne są ostatnio również eleganckie baterie kuchenne w kolorze złota czy różowego złota, które znajdują się w naszej ofercie, m.in. w serii ALANIS. Z kolei w nowoczesnych czy industrialnych stylizacjach sprawdzą się krany kuchenne z wylewkami utrzymanymi w kolorze czarnym, beżowym czy szarym.

Podsumowanie

Wygląd baterii kuchennej ma duży wpływ na aranżację pomieszczenia. Warto zadbać o to, aby była skompletowana z innymi elementami wyposażenia wnętrza. Wybierając ją, można sugerować się np. kolorem uchwytów meblowych czy kinkietów – dzięki temu całość będzie prezentowała się estetycznie. Należy też pamiętać o właściwym doborze preparatów, jakie stosowane będą w czasie jej pielęgnacji. Korzystanie z zalecanych przez producenta środków czyszczących zapobiegnie np. zmatowieniu powierzchni przedmiotu – pozwoli na długotrwałe zachowanie efektownego wyglądu baterii kuchennej.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł