Brzydki zapach ze zlewu – 3 sprawdzone metody na jego usunięcie

dodano:

Porady praktyczne

Kuchnia to jedno z pomieszczeń, w których występują różne intensywne zapachy. Jednym razem mamy do czynienia z aromatem intrygującym i pobudzającym wyobraźnię, a innym – z okropnym fetorem. Nieprzyjemny zapach bardzo często pochodzi ze zlewu, a dokładniej z jego odpływu. Sprawdź, jak się go pozbyć domowymi sposobami i kiedy warto sięgnąć po profesjonalne środki.

Nieprzyjemny zapach ze zlewu – skąd się bierze?

Chyba każdy kojarzy tzw. zapach zgniłych jaj uwalniający się z odpływu zlewu. Raz na jakiś czas instalacja daje o sobie znać. Woń to komunikat, że coś jest nie tak. Nieprzyjemny zapach może być wynikiem osadzania się resztek jedzenia w rurach, zaniedbania regularnego czyszczenia, nieprawidłowego podłączenia odpływu, a także montażu elementów niskiej jakości. Jednym ze sposobów na uniknięcie brzydkich zapachów z rur jest kupno solidnego syfonu do zlewu z metalowym sitkiem.

Produkt ten ułatwia odprowadzanie wody i stanowi barierę przed przedostawaniem się do wnętrza domu brzydkich zapachów. Sitko z kolei uniemożliwia przenikanie dużych resztek jedzenia do instalacji. Dzięki temu można uniknąć jej zapychania się. Jeśli jednak masz do czynienia z tym problemem, przeczytaj artykuł Jak odetkać i udrożnić zlew? Sprawdzone, domowe sposoby.

Domowe sposoby na brzydki zapach ze zlewu

Zanim zastosuje się chemiczne środki do usuwania brzydkiego zapachu ze zlewu, warto przetestować domowe sposoby – naturalne i ekologiczne. Metody te nie nadwyrężają domowego budżetu, a jednocześnie okazują się wyjątkowo skuteczne. By z nich skorzystać, zwykle wystarczy sięgnąć po produkty z domowej spiżarni.

Sól na usunięcie zapachu zgniłych jaj ze zlewu

Jednym z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych sposobów na usunięcie zapachu zgniłych jaj ze zlewu jest zastosowanie roztworu z soli. Do odpływu należy wsypać 4 łyżeczki soli i zostawić ją na 30 minut. Po tym czasie trzeba przepłukać rury zimną wodą. W przypadku nieznacznego zanieczyszczenia syfonu problem powinien ustąpić. W ten sposób można przywrócić w kuchni piękny zapach za mniej niż 1 zł.

Cytryna i soda oczyszczona na brzydki zapach z rur

Inny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń to stworzenie naturalnej mieszanki z cytryny i sody oczyszczonej. Oba składniki trzeba zmieszać w równych proporcjach – po pół szklanki. Miksturę należy wlać do odpływu i pozostawić na 30 minut. Po przepłukaniu go zimną wodą można cieszyć się zneutralizowanym zapachem.

Cynamon na nieprzyjemną woń ze zlewu

Sól, soda oczyszczona i cytryna to jedne z produktów często wykorzystywanych w tzw. domowych sposobach na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Mniej znaną, ale równie skuteczną metodą jest stworzenie naturalnego preparatu z cynamonem. W tym celu potrzebne będą jeszcze goździki, skórka z cytryny i rozmaryn. Składniki należy umieścić w rondelku z wodą i gotować na małym ogniu przez kilka godzin. Przyjemny aromat ulatniający się z wywaru wypełni cały dom, a mikstura wlana do odpływu zneutralizuje brzydkie zapachy.

Środki na brzydki zapach ze zlewu – wybierz neutralizator

Jeśli domowe sposoby na usunięcie woni z odpływu zawiodą, warto sięgnąć po profesjonalne środki dostępne w sklepach. Fachowe preparaty efektywnie rozkładają tłuszcze zalegające w rurach, a także odpady organiczne – w tym bakterie. Specyfiki te zwykle nadają się do stosowania we wszystkich rodzajach rur instalowanych w domowych systemach kanalizacyjnych. Niemniej przed wlaniem środka do odpływu należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania. Postępując zgodnie z wytycznymi, można sprawnie i bezpiecznie pozbyć się przykrego zapachu.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
75% osób określiło artykuł jako pomocny