Czy zlew pod oknem to dobry pomysł? Wady i zalety rozwiązania

dodano:

Porady aranżacyjne

Zlew stanowi kluczowy element wyposażenia każdej kuchni – bez względu na jej rozmiar i styl. Zmywanie naczyń, odcedzanie potraw, mycie produktów spożywczych – wszystko to powinno być komfortowe. Dlatego bardzo ważne jest umieszczenie zlewozmywaka w odpowiednim miejscu. Powinien on umożliwiać domownikom wygodne, w pełni ergonomiczne korzystanie z dostępu do bieżącej wody. Gdzie powinien się znajdować? Czy warto rozważyć umieszczenie go pod oknem i dlaczego?

Zlew pod oknem – wady i zalety

Zlewozmywak przy oknie zawsze wzbudza wiele emocji. Inwestorzy od lat podchodzą do tego pomysłu z dużym dystansem. Według wielu osób miejsce to jest jednym z najbardziej nieodpowiednich do montażu zlewu. Sceptycy podkreślają ryzyko zachlapania szyb na skutek mycia naczyń lub płukania warzyw czy owoców. Tymczasem w większości przypadków problem ten można wyeliminować, np. poprzez zastosowanie baterii z elastyczną wylewką, w przypadku której kierunek strumienia wody dopasujesz do własnych potrzeb. Wówczas można wygodnie korzystać z funkcjonalności zlewu umieszczonego pod oknem.

Jedną z zalet montażu zlewozmywaka przy oknie jest możliwość swobodnego obserwowania okolicy domu. Podczas mycia naczyń czy przygotowywania posiłków można spoglądać na zewnątrz, odwracając uwagę od żmudnych czynności. W zależności od usytuowania kuchni można mieć na oku bawiące się w ogrodzie dzieci lub cieszyć się zielonym krajobrazem. Zlew pod oknem sprawi więc, że wykonywanie codziennych zadań upływać będzie szybko i przyjemnie. Dużą zaletą zlewu pod oknem jest również dobre oświetlenie. Myjąc naczynia, można mieć dostęp do światła dziennego, co znacznie ułatwia pracę w kuchni.

Zlew pod oknem – otwieranie okna

Zlew zamontowany przy oknie może nieść za sobą jeszcze jeden problem. Wiele osób nie wyobraża sobie umieszczenia zlewozmywaka w tym miejscu z uwagi na utrudnione otwieranie okna. Dostęp ogranicza zarówno komora zlewozmywaka, jak i jego bateria. Czy można uniknąć tego problemu? Tak! Na rynku dostępne są modele baterii, które pozwalają na wygodne korzystanie ze zlewu. Taki specjalistyczny asortyment sprawia, że z powodzeniem można zamontować zlewozmywak pod oknem i cieszyć się w pełni funkcjonalną kuchnią.

Zlew pod oknem – jaka bateria będzie najlepsza?

Jeśli planujesz zamontować zlewozmywak przy oknie, powinieneś odpowiednio zaprojektować kuchenną przestrzeń. Warto wybrać specjalistyczne produkty, które będą ułatwiać korzystanie ze zlewu. Należą do nich m.in. baterie kuchenne. To specjalne składane modele podokienne, które nie utrudniają otwierania i zamykania okna. Są nie tylko funkcjonalne, ale też bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu. Więcej na temat akcesoriów do zlewozmywaków dowiesz się z tekstu Akcesoria do zlewozmywaków – możliwości i wybór.

Zlew w rogu czy pod oknem?

Wiele osób zastanawia się nad umieszczeniem zlewozmywaka w rogu kuchni. To rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. W zależności od ustawienia kuchennego sprzętu zlew w kącie może stanowić bardzo praktyczny i wygodny element wyposażenia. Pozwala wykorzystać najmniej zagospodarowaną część kuchennego blatu. Niestety zajmuje sporo miejsca na blacie roboczym i może optycznie zmniejszyć pomieszczenie. 

Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji domowników. Warto pamiętać, że w przypadku umieszczenia zlewu w kącie przed montażem konieczne jest odpowiednie przygotowanie blatu. Problematyczne może okazać się także zagospodarowanie szafki narożnej pod zlewozmywakiem. Lepszym rozwiązaniem w wielu przypadkach będzie więc montaż zlewu przy oknie.

Zlew pod oknem – aranżacje

Na stronach zawierających inspiracje wnętrzarskie znaleźć można wiele ciekawych aranżacji ze zlewozmywakiem pod oknem. Rozwiązanie to najczęściej wykorzystuje się w domach jednorodzinnych, znacznie rzadziej w mieszkaniach w blokach.

Wśród kuchennych inspiracji dominują nowoczesne wnętrza w naturalnych odcieniach. Zwykle wykorzystuje się zlewozmywaki jednokomorowe od sprawdzonych producentów. Szczególnie polecamy zlewy granitowe z oferty Kuchinox. Ryzyka zachlapanych szyb można uniknąć, wybierając głębokie komory. Suszarkę umieszcza się na ociekaczu. Warto właściwie dobrać jego wielkość, aby można było wygodnie suszyć odpowiednią liczbę naczyń. Zlew pod oknem montuje się zwykle w domach z widokiem na ogród.

Czy zlew pod oknem to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak – pod warunkiem, że odpowiednio zaprojektowana zostanie przestrzeń kuchenna. Blat roboczy powinien być na tyle duży, by zapewniał komfortową pracę, a zlewozmywak wystarczająco głęboki, by można było uniknąć zachlapania szyb. Warto postawić na wyposażenie od dobrych producentów. Dzięki temu zakupiony sprzęt będzie trwały, profesjonalny i wygodny w użytkowaniu. Bateria przeznaczona do zlewozmywaków zamontowanych pod oknem sprawi, że dostęp do niego nie będzie utrudniony, a kuchenna przestrzeń zachowa funkcjonalność i ergonomię.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
100% osób określiło artykuł jako pomocny