Dobrana para: armatura i prysznic – jak osiągnąć najlepszy efekt?

dodano:

Porady aranżacyjne

W trakcie remontu łazienki wiele osób skupia się na wyborze koloru płytek, odpowiedniej kabiny prysznicowej czy na zaoszczędzeniu miejsca. Bardzo często pomijane są kwestie spójności wizualnej łazienki, co przekłada się na to, że pomieszczenie nie jest utrzymane w konkretnym stylu. W efekcie wnętrze staje się banalne, mimo że jest nowe i lśniące. Już na etapie projektowania łazienki nie możesz dopuścić do tego, żeby wszystko było „z innej beczki”. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest dobranie armatury do kabiny prysznicowej. Podpowiadamy, jak go rozwiązać.

Spójność to podstawa, czyli dobór armatury łazienkowej

Dobrze dobrana armatura podkreśli charakter wnętrza. Niezależnie od tego, czy marzysz o łazience w stylu industrialnym, retro czy skandynawskim, musisz przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. Przede wszystkim powinieneś kierować się czterema podstawowymi zasadami, które omawiamy poniżej.

Zasada pierwsza – spójność kształtu

Jeszcze kilka lat temu łazienki były zdominowane przez zaokrągloną armaturę. Ostatnio dużą popularność zyskała armatura kwadratowa. Obydwa typy mogą wglądać dobrze, ale tylko pod warunkiem, że pasują do innych elementów wyposażenia wnętrza. Jeżeli dysponujesz kabiną prysznicową kwadratową (najczęściej jest to kabina bez brodzika), rozważ zakup armatury w podobnym kształcie. Jeżeli posiadasz kabinę zaokrągloną, lepiej postawić na klasyczne rozwiązania.

Zasada druga – spójność koloru

Styl industrialny to prawdziwy hit w aranżacji łazienek. Coraz więcej osób decyduje się na czarne okucia kabiny prysznicowej, czarne klamki oraz armaturę w tym samym kolorze. Jednocześnie baterie i kolumny natryskowe chromowane nadal cieszą się popularnością. Armatura o tym typie wykończenia jest ceniona ze względu na uniwersalność, estetyczny wygląd i łatwość czyszczenia.Przed wyborem natrysku warto zadbać o to, by pod względem kolorystycznym pasował do zewnętrznej części kabiny, np. do jej uchwytów. Nie bez znaczenia będzie również to, jakie materiały wykończeniowe dominują w łazience. Przy meblach lub podłodze w odcieniach naturalnego drewna znakomicie prezentować się będzie armatura łazienkowa z elementami w kolorze złota. Duży wybór produktów znajdziesz na stronie Kuchinox.

Złote elementy w bateriiZasada trzecia – spójność rozmiaru

Prysznic ma być nie tylko ładny, ale przede wszystkim – funkcjonalny. Codzienna pielęgnacja powinna być przyjemnością. Aby cieszyć się wysokim komfortem, przede wszystkim zwróć uwagę na to, ile miejsca znajduje się pod prysznicem. Pozwoli Ci to określić, jaki rodzaj natrysku wybrać.Przed zakupem konkretnego modelu dokładnie przyjrzyj się jego wszystkim elementom. Zbyt długi wąż prysznicowy będzie się skręcał i w końcu pęknie (chyba że będzie to wąż wyposażony w system antyskręt). Za krótki sprawi, że nie będziesz mógł swobodnie umyć włosów. Tych zależności jest znacznie więcej. O tym, jak zaplanować funkcjonalną przestrzeń prysznicową, piszemy też w artykule Rodzaje i sposoby doboru natrysków prysznicowych.

Zasada czwarta – spójność materiałów i faktur

Niestety niespójność w tym zakresie jest bardzo powszechna. Już na etapie planowania łazienki warto ustalić, w jakim stylu mają być utrzymane wszystkie jej komponenty. Matowa armatura w towarzystwie połyskujących okuć kabiny nie prezentuje się najlepiej. Podobnie jak gładkie okucia z nowoczesną, chropowatą baterią. Wybierając armaturę, zadbaj o zgodność materiałów oraz faktur. Dzięki temu pomieszczenie będzie prezentować się estetycznie i elegancko.

Co warto wiedzieć o montażu armatury prysznicowej?

Jeśli zależy Ci na minimalistycznej i łatwej do utrzymania w czystości łazience, zwróć uwagę na sposób montażu armatury. Popularne są natryski z baterią natynkową. Ich zaletą jest szybkość instalacji. Wystarczy połączyć przyłącza baterii z wyjściami wody i przymocować drążek prysznicowy do ściany. Wymiana całego elementu jest równie łatwa.Instalacje podtynkowe są coraz częściej stosowane w nowoczesnych łazienkach. Są droższe od natynkowych, a do ich przeprowadzenia konieczna jest pomoc fachowca, ale pozwalają na znaczne zaoszczędzenie miejsca pod prysznicem. Baterię i deszczownicę można montować w dowolnych miejscach, według własnych preferencji. Rozwiązanie tego typu charakteryzuje się ponadto niezwykle estetycznym wyglądem. W kabinie widoczne są tylko uchwyt służący do sterowania pracą natrysku oraz deszczownica i słuchawka prysznicowa.

Podsumowanie

Dobrze dobrana armatura będzie służyła Ci przez długi czas, a jej blask podkreśli elegancki wygląd Twojej łazienki. Wybierając ją, uwzględnij zarówno kwestie estetyczne, jak i praktyczne. Dzięki temu dostosujesz armaturę do swoich preferencji i nie będzie ona jedynie niezbędnym elementem wyposażenia łazienki, a stanie się również jej ozdobą. Armatura i prysznic mogą stanowić dobrze dobraną parę!
udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł