Jak dobrać i zamontować zlewozmywak do szafki? Praktyczne wskazówki

dodano:

Porady praktyczne

Wybór zlewozmywaka powinien być podyktowany nie tylko osobistymi preferencjami, ale też jego budową i dostosowaniem rozmiaru do mebli. Zarówno komory zlewozmywaka, jak i instalacja hydrauliczna mogą okazać się nieprzystosowane do szafki kuchennej. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu należy dokładnie zmierzyć wewnętrzną szerokość mebla i sprawdzić, czy zastosowany w niej system półek nie będzie kolidował z odpływem oraz armaturą wodną. W przypadku niektórych szafek zachodzi konieczność wycinania poszczególnych części. By dowiedzieć się więcej na ten temat, warto zapoznać się z naszym artykułem.

Jak dobrać zlewozmywak do szafki?

Na rynku dostępne są zlewy nakładane, wpuszczane oraz podwieszane. Każdy z nich prezentuje się nieco inaczej i montowany jest w inny sposób. Niezależnie od tego, jaki model zlewu wybieramy, kluczowe jest odpowiednie dopasowanie go do szafki kuchennej, na której będzie instalowany. Przed zakupem zlewozmywaka należy sprawdzić, czy możliwe jest swobodne osadzenie go we wnętrzu mebla. Najpopularniejszym modelem wybieranym przez inwestorów jest zlew nakładany, montowany na kuchennym blacie. W jego przypadku należy zadbać o to, aby komory mieściły się pomiędzy ściankami szafki. Oznacza to, że zewnętrzna szerokość komór powinna być mniejsza od szerokości szafki.

Podstawowy parametr, na jaki należy zwrócić uwagę, to rozmiar zlewozmywaka. Dzięki informacjom od producentów bardzo łatwo można go zweryfikować i już na początkowym etapie zakupu zyskać pewność, że produkt zmieści się w obrębie szafki. Na rynku dostępne są zlewy w wielu rozmiarach. Poszczególne modele różnią się nie tylko długością i szerokością, ale też głębokością komór. Najpopularniejsze zlewy z oferty Kuchinox można znaleźć w kategorii zlewozmywaki stalowe. Znajdują się tam m.in.:

  • małe zlewozmywaki do szafki 40 cm z ociekaczem lub bez, które umożliwią zachowanie cennego miejsca na blacie roboczym
  • jednokomorowe, kompaktowe zlewy do szafek o minimalnej szerokości 50 cm
  • półtora- i dwukomorowe zlewozmywaki do szafki 80 cm.

Nie bez znaczenia podczas wyboru zlewu są też względy estetyczne. Warto zdecydować się na taki model, który będzie dobrze komponował się z aranżacją kuchni. Powinien pasować do wystroju z uwagi zarówno na formę, jak i kolorystykę. Modnym rozwiązaniem jest zestawienie zlewu z kuchennymi szafkami na zasadzie kontrastu. Właśnie dlatego do białych mebli często dobiera się czarne modele zlewów. Takie połączenie tworzy estetyczny efekt i wprowadza do pomieszczenia wyrazisty akcent. W ofercie Kuchinox dostępne są nie tylko klasyczne, prostokątne zlewy ze stali, ale też zlewozmywaki okrągłe oraz efektowne modele wykonane z granitu.

Jaki zlewozmywak do szafki narożnej?

W przypadku niewielkich kuchni inwestorzy często decydują się na umieszczenie zlewu w miejscu szafki narożnej. Rozwiązanie to pozwala racjonalnie zagospodarować przestrzeń i zachować sporo miejsca na blacie roboczym. Zlewozmywaki przeznaczone do montażu narożnego są kompaktowe, zwykle jednokomorowe i wygodne w użytkowaniu. Do montażu narożnego nadają się m.in. modele z okrągłą komorą oraz ociekaczem – np. jednokomorowy model Normal, dostępny w ofercie Kuchinox. W celu podniesienia funkcjonalności strefy zmywania można umieścić w niej dodatkowo baterię Fonte, wyposażoną w wyciąganą wylewkę.

Jak zamontować zlewozmywak do szafki?

Montaż zlewozmywaka będzie różnił się w zależności od modelu produktu. Zlewozmywaki nakładane Kuchinox przeznaczone są do montażu na szafkach o różnych szerokościach. Wkłada się je na blat roboczy od góry. Nie jest konieczne użycie specjalistycznych narzędzi – wystarczą miarka oraz wkrętarka. Aby zamontować zlew wpuszczany, należy najpierw odrysować jego kształt na blacie, wyciąć otwór z użyciem wyrzynarki, zabezpieczyć krawędzie silikonem oraz osadzić zlewozmywak. Wielu producentów dołącza do swoich zlewów szablony, które ułatwiają proces montażu. Zlewozmywaki podwieszane, z uwagi na swoją konstrukcję, wymagają najwięcej wprawy i zaangażowania. Montuje się je od dołu blatu. Otwór musi być precyzyjnie wycięty, a jego krawędzie powinny zostać wyszlifowane dla zachowania idealnej, wyrównanej powierzchni.

Trzeba pamiętać, że każdy zlew musi być wyposażony w niezbędne akcesoria, jak syfon czy armatura wodna. Dlatego należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie sprzętu w kuchni. Umieszczenie pod zlewozmywakiem zmywarki, pralki lub innego dużego urządzenia może okazać się niemożliwe. Od producentów zlewów, w tym od Kuchinox, można dowiedzieć się, do jakich szerokości szafek pasują ich produkty.

Odpowiednie dopasowanie zlewozmywaka do szafki to podstawowa kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, stojąc przed wyborem wyposażenia kuchni. Pozwala to zamontować zlew bez konieczności dodatkowego wycinania fragmentów mebli i korzystania z pomocy fachowców. Wystarczą instrukcja producenta oraz dołączone do zestawu elementy montażowe. Aby dowiedzieć się, jakie akcesoria do zlewozmywaków przydają się w kuchni, przeczytaj tekst Akcesoria do zlewozmywaków – możliwości i wybór.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł