Klamka od drzwi

Klamki to niewielki detal, uzupełnienie drzwi, jednak w praktyce odgrywają bardzo ważną rolę. Spełniają nie tylko funkcje praktyczne, umożliwiając sprawne otwieranie i zamykanie drzwi, ale również mogą stanowić istotny element ozdobny. Warto zatem dobrze przemyśleć wybór klamek do drzwi wewnętrznych, uwzględniając zarówno ich walory użytkowe, jak i estetyczne.

Klamka – najważniejsze cechy użytkowe

Klamki bardzo często kupowane są wraz z drzwiami, jednak bez problemu zakupimy je również oddzielnie. Bez względu na to, w jaki sposób zdecydujemy się je nabyć, najważniejsze jest, aby były dobrane adekwatnie do specyfiki drzwi. W przypadku drzwi zewnętrznych priorytetem zawsze jest bezpieczeństwo, więc w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dany produkt wyróżnia się stosownymi parametrami lub posiada certyfikat potwierdzający ich niezawodność pod tym kątem. Klamki do drzwi wewnętrznych nie muszą spełniać aż tak rygorystycznych standardów. W tym przypadku najważniejsza jest wygoda codziennego użytkowania. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu mieszkają dzieci lub osoby starsze. Najbardziej funkcjonalne są klamki z uchwytem poziomym, które łatwo można uchwycić dłonią lub nawet nacisnąć łokciem, jeśli ręce mamy zajęte. Nieco mniej praktyczne są uchwyty w formie gałki.

Kolejna kwestia to trwałość i wytrzymałość klamek. Są to bardzo często eksploatowane elementy w każdym domu, które powinny nam służyć przez jak najdłuższy czas. Warto więc sugerować się przede wszystkim wysoką jakością danego produktu. Bardzo ważny jest nie tylko materiał, z jakiego została wykonana klamka, ale również precyzja jej wykonania, dbałość o każdy najmniejszy detal. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrana klamka posłuży długi czas w idealnym stanie.

Klamka – użyteczny i estetyczny detal

Klamki warto dobierać również pod kątem estetycznym. Na rynku znajdziemy obecnie bardzo wiele modeli w różnorodnych kształtach, kolorach, stylach. Bez większego problemu dobierzemy model idealnie pasujący zarówno do drzwi, jak i stylistyki wnętrza. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się klamki o prostych, subtelnych formach, które są najbardziej uniwersalne i sprawdzają się zarówno we wnętrzach urządzonych nowocześnie, jak i stylizowanych.