Jak prawidłowo dobrać klamkę do drzwi wewnętrznych?

dodano:

Porady praktyczne

Klamka jest jak biżuteria – odpowiednio dobrana doda drzwiom niesamowitej klasy i stylu. Dlatego też na jej wybór warto poświęcić więcej czasu, analizując materiały, wzory i budowę produktów. Zwróci się to doskonałym skomponowaniem detalu z otoczeniem oraz wieloletnią wytrzymałością nawet przy częstym użytkowaniu.

Materiały

Tworzywo użyte do wykonania klamki ma wpływ zarówno na jej wygląd, jak i trwałość. Obecnie najpopularniejsze są modele znalowe, aluminiowe, ze stali nierdzewnej, PCV i mosiądzu.

  • Znal to wytrzymały stop stworzony z połączenia cynku (Zn) i aluminium (Al). Ma zbliżone do aluminium właściwości, jednak posiada większe możliwości obróbcze i wykończeniowe, dzięki czemu jest chętnie używany do produkcji klamek.
  • Klamki aluminiowe są lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję. Mogą być wykończone jako imitacja złota, polerowany chrom oraz na wiele innych sposobów. Obecnie są to najczęściej spotykane rodzaje klamek.
  • Klamki z PCV montowane są najczęściej w biurach i obiektach użyteczności publicznej. Są niedrogie, stosunkowo trwałe i łatwe do utrzymania w czystości.
  • Stal to materiał zdecydowanie droższy od powyższych, ale też zarazem bardziej masywny, trwały i odporny na uszkodzenia. Dlatego też często wykorzystuje się go w klamkach do drzwi zewnętrznych i pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Ilość wykończeń oraz form nadawanych modelom stalowym jest niemal nieograniczona.
  • Mosiądz jest stopem używanym przede wszystkim do tworzenia klamek w stylu retro. Modele mosiężne są fantazyjnie odlane, bogato zdobione lub ciekawie stylizowane. Ich cechy to także masywność i dość wysokie ceny.

Stylistyka

Generalna zasada mówi, że im grubsze są drzwi, tym masywniejsza powinna być klamka. Dodatkowo jeśli we wnętrzu umieszczone są meble w stylu tradycyjnym, ciekawie będzie je połączyć np. z postarzaną, stylizowaną klamką. Z kolei pomieszczenia nowoczesne to doskonałe miejsce dla prostych, geometrycznych form.

Na styl klamki duży wpływ ma sposób jej wykończenia. Najpopularniejsze to chrom, nikiel i patyna dostępne w wersjach matowych oraz polerowanych (błyszczących). Jednak coraz częściej wybierane są też takie eleganckie elementy wykończeń jak kryształ, który mocno podkreśla charakter klamki i całych drzwi.

Budowa

Podstawa każdej klamki to uchwyt. Powinien być on wytrzymały, dobrze leżeć w dłoni i odpowiednio komponować się z otoczeniem.

Kolejna rzecz to tarcza, czyli szyld. Najczęściej spotykane szyldy to szyldy długie oraz dzielone (rozety okrągłe lub kwadratowe). Do tych drugich w razie potrzeby dobiera się odpowiednio dopasowane szyldy dolne: na zamek, na klucz bądź WC. Co ważne, modele pełne są masywniejsze i zdecydowanie bardziej wyraziste, a uchwyt jest w nich zespolony z tarczą posiadającą otwór na zamek lub WC. Kupując je należy znać dokładny rozstaw otworów zamka zamontowanego w skrzydle drzwiowym.

Aby klamki łatwiej wracały do pozycji wyjściowej montuje się w nich sprężyny. Jest to tzw. mechanizm wspomagania lub mechanizm obciążeniowy klamki, który gwarantuje większą wygodę użytkowania. Elementy montażowe dostępne są zazwyczaj w komplecie z klamką. Najważniejsze z nich to śruby przelotowe, drewnowkręty i trzpienie. Zwróćmy uwagę, by były one dokładnie dopasowane do wymiarów drzwi.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł