Jak wybrać zlew do małej kuchni? – praktyczne wskazówki

dodano:

Porady praktyczne

Aranżacja i wyposażenie małej kuchni to nie lada wyzwanie. To miejsce, w którym spędza się wiele czasu i wykonuje rozmaite codzienne czynności. Dlatego ważne jest właściwe i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, by możliwe było zyskanie jak największego komfortu podczas gotowania czy sprzątania po posiłkach. Wiele miejsca można zaoszczędzić, wybierając mały zlew do kuchni niewielkich rozmiarów. Na co zwrócić uwagę, by to wyposażenie spełniało nasze oczekiwania i służyło przez lata?

Wielkość i głębokość zlewu do małej kuchni – jak wybrać?

Mogłyby się wydawać, że im mniejsze wnętrze, tym łatwiej je urządzić. Nic bardziej mylnego. Szczególnie wtedy, gdy trzeba dobrać do niego równie małe urządzenia. Takie, które są wygodne w użytkowaniu i jednocześnie praktyczne. Z takim wyzwaniem spotykamy się podczas wyboru zlewu do małej kuchni. Wówczas stawiamy na rozwiązania z ograniczoną liczbą komór i, w skrajnych przypadkach, zwracamy uwagę na każdy milimetr szerokości i długości konstrukcji.

Trzeba jednak pamiętać, że przy ograniczaniu wymiarów warto zwrócić uwagę na to, czy zostały one zrekompensowane głębokością komory. Małe zlewy montowane na szafkach 40 cm, zwykle charakteryzują się głębokością ok. 140–150 mm. W takiej komorze nie sposób pomieścić wiele naczyń. Jednak nie zawsze istnieje możliwość zainstalowania zlewu o głębokości 190 mm. Niemniej, jeśli jest taka opcja, wówczas doskonale sprawdzi się do małych kuchni okrągły zlewozmywak jednokomorowy ORION. To model wpuszczany, wymagający bardziej skomplikowanego montażu, jednak ze względu na swoje parametry warty wykonania trudniejszej instalacji.

Jeszcze innym specyficznym rozwiązaniem do wyjątkowo małych kuchni jest najmniejszy prostokątny zlewozmywak jednokomorowy MINI o długości jedynie 350 mm, którą rekompensuje głębokość 195 mm. Choć produkt jest naprawdę niewielki, charakteryzuje się solidnym wykonaniem. Zlew ten jest odporny na szok termiczny i silne zabrudzenia. Posiada również przelew w komorze i specjalne sitko zatrzymujące resztki.

Zlewozmywak 1-komorowy czy 1,5-komorowy do małej kuchni?

Właściciele małych kuchni, ale nie aż tak skromnych, w których musieliby liczyć każdy milimetr, mogą zdecydować się na nieco większe zlewy 1-komorowe. W ofercie Kuchinox można odnaleźć zlewy nakładane idealnie pasujące do szafek o szerokości 50, 60 cm. To rozwiązania, które z ociekaczem potrafią osiągać całkowitą długość nawet 800 mm. W parze z większymi gabarytami idą też większe możliwości – sprawniejsze i szybsze mycie oraz suszenie naczyń.

Innym rozwiązaniem, które warto rozważyć do małej kuchni, jest zlew 1,5-komorowy. Te modele stanowią alternatywę dla pełnych 2-komorowych zlewozmywaków, na które nie ma miejsca w niewielkich przestrzeniach. Mniejsza komora zwykle służy do przechowywania brudnych naczyń, a większa – do ich mycia. Może również przydać się do rozmrażania mięsa lub warzyw, a także jako przestrzeń, nad którą umieszczona zostanie mała suszarka na naczynia.

Specjalny zlew do małej kuchni z półociekaczem

Najlepszym, ale nieco droższym rozwiązaniem do małych kuchni będzie zamontowanie zlewu wpuszczanego ceramicznego. Zajmie on niewiele miejsca, a dzięki sposobowi montażu będzie prezentował się bardziej estetycznie. Ponadto idealnie wpasuje się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi do kuchni, w której nie ma miejsca na zmywarkę czy postawienie rozgrzanego naczynia bądź garnka.

Wytrzymały materiał przez lata będzie świetnie wyglądał mimo częstej i intensywnej eksploatacji zlewozmywaka. Ponadto w sklepie Kuchinox można nabyć również bardziej funkcjonalny model zlewozmywak granitowy jednokomorowy z półociekaczem SHIRE. Jego głębokość wynosi 185 mm, więc można zmieścić w nim wiele naczyń. Co więcej, posiada on specjalnie wyprofilowany syfon  Space Saving. Dostępny jest w kolorze beżowym, szarym i czarnym, co daje większe możliwości aranżacyjne.

Zlew do małej kuchni to sprzęt, który powinien być wyjątkowo solidny i funkcjonalny. W takich pomieszczeniach zwykle nie ma miejsca na zmywarkę, więc będzie on bardzo często i silnie eksploatowany. W małych wnętrzach brakuje też miejsca na suszarkę, rozmrażanie produktów czy wykonywanie innych codziennych czynności. Po zdecydowaniu się na zlew 1,5-komorowy bądź zlewozmywak z ociekaczem z czasem można zauważyć, że był to doskonały wybór. Niemniej nie zawsze można pozwolić sobie na tak komfortowe rozwiązania. Wówczas warto poszukać na rynku dodatkowych akcesoriów, jak organizery, stojaki czy teleskopowe pułki nad zlewozmywak.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł