Jak wymienić wkładkę w drzwiach? Instrukcja

dodano:

Porady praktyczne

Gdy zgubimy klucze do drzwi wejściowych. Gdy kupiliśmy nowe mieszkanie lub dom. Gdy zamek w drzwiach się zacina. Jeśli posiadamy zamek z kluczem płaskim lub nacinanym – wszystkie te sytuacje dla zachowania pełnego bezpieczeństwa wymagają jedynie wymiany wkładki bębenkowej umieszczonej w skrzydle drzwiowym. By to zrobić – potrzebujemy wyłącznie chwili czasu i odpowiednio dobranego śrubokrętu.

Dobór nowej wkładki bębenkowej

Większość wkładek bębenkowych ma identyczny kształt, różniąc się długością dopasowaną do grubości drzwi. Pod kątem formy będą więc one pasowały do dużej ilości mechanizmów zamka i do szyldów. Pamiętajmy, że za krótka wkładka sprawi, iż po zamontowaniu zazwyczaj nie uda nam się włożyć klucza do końca lub, jeśli będzie to możliwe, to nie uda się przekręcić klucza. Natomiast wkładka za długa będzie wystawała poza szyld.

Kolejna kwestia to położenie otworu pod śrubę mocującą, które powinno być identyczne jak w starej wkładce. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy posiadany przez nas model należy do typowych lub nie znamy jego długości bądź rozstawu otworów, najlepiej wykręcić wkładkę z drzwi i zabrać ją ze sobą do sklepu. Dzięki temu unikniemy jeszcze jednego problemu: niektóre wkładki bębenkowe są bowiem niesymetryczne (krótsze z jednej strony), co może być mało zauważalne na pierwszy rzut oka.

Wymiana wkładki

Pierwszy krok w wymianie wkładki to odkręcenie śrub mocujących szyld i zdjęcie go. Teraz należy włożyć klucz do zamka, przekręcić w prawo i w lewo o 45 stopni, odkręcić śrubę mocującą i wyjąć wkładkę uważając, by nie uszkodzić powierzchni drzwi. W nowy, niezamontowany zamek, wkładamy klucz przekręcając go również o 45 stopni w prawo i w lewo. Dzięki temu ustawimy poprawnie zabierak w osi wkładki. Po wyjęciu klucza umieszczamy wkładkę w zamku, przykręcamy ją śrubą mocującą i zakładamy szyld.

FYI : Każda wkładka bębenkowa posiada jedną śrubę mocującą. Nie ma konieczności zdejmowania szyldu przy wymontowaniu / wmontowaniu wkładki.

Aby obejrzeć filmik instruktażowy zeskanuj kod QR lub kliknij w obrazek.

Teraz pozostaje tylko sprawdzenie poprawności działania zamka po obu stronach drzwi i gotowe!

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł