Jakie cechy powinna mieć nowoczesna bateria wannowa?

dodano:

Porady praktyczne

Baterie wannowe to nieodłączny element każdej łazienki wyposażonej w wannę. Nowoczesna armatura jest efektownym detalem stylizacji pomieszczenia i ozdobą, która przykuwa uwagę. Jednak równie ważna jest funkcjonalność, na co wpływ ma dobór odpowiedniej armatury do danej łazienki. Jak więc dokonać takiego doboru? Jakie cechy powinna mieć nowoczesna bateria wannowa? Przeanalizujmy to wspólnie.

Jakie są rodzaje baterii wannowych?

Nowoczesne baterie wannowe charakteryzują się najczęściej minimalistyczną formą, ale możemy spotkać również takie, które zaskakują nietuzinkowym wykończeniem. Może to być, chociażby biały połyskujący kolor, lub bardzo modny czarny mat. Jednak o nowoczesności baterii nie tylko świadczy jej wygląd, ale również rozwiązania techniczne. Zanim omówimy te zagadnienia, oraz cechy tych produktów warto poznać dostępne rodzaje baterii wannowych – a jest ich kilka i mają związek z tym, jak urządzona jest przestrzeń wokół wanny. Baterie wannowe możemy podzielić przede wszystkim ze względu na sposób montażu. Najpopularniejsze zdecydowanie są baterie wannowe ścienne, 3-otworowe oraz baterie stojące.

Baterie wannowe ścienne, zwane też bateriami natynkowymi są w całości montowane na ścianie, bezpośrednio do przyłączy wodnych. Nie mają żadnych ukrytych elementów, jak ma to miejsce w przypadku baterii podtynkowych. Oferujemy bardzo dużą różnorodność ściennych baterii wannowych — od klasycznych po nowoczesne modele. Dzięki temu każdy dopasuje odpowiedni produkt do stylu, w jakim planuje urządzić swoją łazienkę.

Jakie są kolejne cechy baterii natynkowych? Modele te wyposażone są w wylewkę wody o odpowiedniej długości, do bezpośredniego napełnienia wanny. W niektórych bateriach wylewka jest ruchoma, co umożliwia jej złożenie. Może to być szczególnie przydatne w przypadku wanien o niewielkiej szerokości. Kolejną istotną cechą wielu modeli jest wbudowane przyłącze do podłączenia węża doprowadzającego wodę do słuchawki prysznicowej. Niektóre modele, jak na przykład bateria wannowa ścienna z zestawem natryskowym STILO mają zintegrowany uchwyt do odłożenia słuchawki. W innych, uchwyt na słuchawkę jest oddzielnym elementem, co umożliwia jego montaż w pobliżu baterii.

Baterie otworowe są najczęściej montowane na krawędzi wanny w przeznaczonych do tego otworach. W zdecydowanej większości wanien istnieje możliwość wykonania takiego otworu. Aby mieć pewność, czy w danej wannie można nawiercić otwór pod interesującą nas baterię, warto poznać zalecenia producenta. Co do samych baterii otworowych, to najczęściej spotykane są wersje 3- i 4-otworowe. Bateria wannowa 3-otworowa składa się z wylewki do napełniania wanny, z dźwigni z głowicą do regulacji przepływu i temperatury wody, oraz z ręcznego prysznica z wyciąganym wężem.

Baterie stojące to grupa baterii, do których należą także baterie otworowe. Są one podobne do baterii umywalkowych, które „stoją” na powierzchni umywalki lub blatu. W tym wypadku mogą one być zamontowane na wspomnianej krawędzi wanny. To jednak niejedyne rozwiązanie. Inną możliwością jest montaż na poziomej płaszczyźnie obudowy wanny. Szczególnym rodzajem baterii stojących są modele montowane bezpośrednio do posadzki. To baterie stosowane przy niektórych wannach wolnostojących.  

Jaka powinna być nowoczesna bateria wannowa?

Różnorodność kształtów, form, sposobów wykończenia, a także kolorów baterii wannowych sprawia, że możliwe jest idealne dopasowanie armatury do nawet najbardziej nietypowego, indywidualnego projektu. Tyczy się to zarówno dopasowania pod względem technicznym do wanny, jak i do stylu całego pomieszczenia kąpielowego. Ponadto nowoczesna bateria musi być niezawodna.

Oferowane przez Kuchinox baterie wannowe powstają przy użyciu zaawansowanych technologicznie metod produkcyjnych, dzięki czemu pozostają trwałe przez długi okres użytkowania. W znacznej mierze umożliwiają to zastosowane w naszych bateriach głowice ceramiczne, które są uznawane za najlepsze rozwiązanie. Zapewniają płynną i precyzyjną regulację przepływu wody. Co równie ważne są odporne na uszkodzenia mechaniczne i osadzanie się kamienia. Jeśli zależy nam na jeszcze większym komforcie, to polecanym rozwiązaniem są baterie termostatyczne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Bateria wannowa z termostatem — komfort i wygoda użytkowania

Baterie wannowe z klasycznym mieszaczem to konstrukcje, w których za dobranie odpowiedniej dla nas temperatury wody odpowiada zmieszanie dwóch strumieni wody — gorącego i zimnego. Kiedy nalewamy wodę do wanny do kąpieli, taki sposób działania baterii jest w pełni wystarczający. Jednak jeśli zależy nam na jak najwygodniejszym korzystaniu z produktu, to warto postawić na baterię z termostatem.

Jej zastosowanie eliminuje problem zbyt zimnej lub zbyt gorącej wody wylewającej się ze słuchawki prysznicowej, lub z wylewki. Wyklucza to także ryzyko nagłych skoków temperatury wody. Zasada działania baterii wannowej z termostatem jest stosunkowo prosta. W jej korpusie znajduje się element termoczuły, który zwiększa lub zmniejsza swoją objętość w zależności od temperatury przepływającej wody. Dzięki temu reguluje proporcje między źródłem ciepłym a zimnym, a z wylewki leci woda o stałej, zadanej temperaturze, zaleca się ustawienie optymalnej temperatury 38°C.

Nowoczesna bateria wannowa — funkcjonalna ozdoba łazienki

Baterie wannowe, niezależnie od rodzaju, są niezbędnym z technicznego punktu widzenia element wyposażenia łazienki. Jednak nie muszą być tylko funkcjonalne. Mogą być ozdobą pomieszczenia i jej oryginalnym akcentem. Więcej o naszych bateriach wannowych można przeczytać także we wpisie: Baterie wannowe – możliwości i wybór, który szerzej podkreśli znaczenie tego drobnego, ale jakże ważnego elementu. 

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł