Klamki retro – jak wybierać i z czym zestawiać?

dodano:

Porady aranżacyjne

Klamki – choć z reguły niewielkie – stanowią bardzo ważny element wyposażenia wnętrza. Korzysta się z nich nawet kilkadziesiąt razy dziennie, dlatego warto wybrać takie, które spełniają oczekiwania domowników. Powinny być nie tylko funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, ale też dopasowane do stylistyki wnętrza. W tej kwestii ograniczeniem jest tylko kreatywność inwestorów. Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje klamek wykonanych w niemal każdym stylu – od klasycznego, przez rustykalny, industrialny i glamour, aż po futurystyczny. Choć zdecydowana większość inwestorów decyduje się na nowoczesne klamki, coraz większą popularność zyskują modele retro. W jaki sposób dobierać tego rodzaju klamki, by wpisały się w charakter wnętrza? Z jakimi elementami można je zestawić, by aranżacja pomieszczenia była spójna?

Klamka retro – dawny styl wraca do łask!

Styl retro wprowadza do mieszkania niepowtarzalny charakter. Przywodzi na myśl ciepłe, klimatyczne wnętrza z dawnych lat. Na rynku dostępne są różne modele klamek w stylistyce retro. Część z nich ma ozdobne wzory i opływowe formy. Inne wyróżniają się ze względu na wygięte rękojeści. Wszystkie klamki retro łączy jedno – sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się oryginalnie i intrygująco.

W dawnych wnętrzach królowały klamki wykonane z mosiądzu lub żelaza, duże, zdobione szyldy, a także okrągłe gałki. Często decydowano się na ręcznie wykonane dekoracje. Współcześni projektanci chętnie wracają do tej mody i czerpią z niej inspiracje. To dlatego do łask wraca zamiłowanie do stylu vintage bądź retro. Coraz więcej designerów i inwestorów wprowadza do wnętrz elementy wystroju wiejskiego – często w postaci klamek. Wyszukane wzornictwo, ciekawe formy, klasyczne materiały wykończeniowe – wszystko to sprawia, że klamki retro stanowią idealny element dekoracyjny domu lub mieszkania.

Klamka retro do drzwi wewnętrznych

Klamki z serii Retro, dostępne w ofercie marki Kuchinox, to modele inspirowane dawnym stylem wiejskim. Znajdują się wśród nich zarówno gałki na okrągłym szyldzie dzielonym, jak i tradycyjne, ozdobne klamki na długich szyldach. Wszystkie te modele idealnie wpisują się w stylistykę retro oraz vintage. Są intrygujące, ciekawe i skutecznie przykuwają uwagę gości. W ofercie dostępne są klamki na zwykły klucz, wkładkę bębenkową, szyld bez przebicia oraz z blokadą WC. Klamkę-gałkę z serii Retro można zamówić w kolorze satynowym lub patynowym. Oba rodzaje wykończenia będą idealnie pasowały do klasycznych, eleganckich pomieszczeń stylizowanych na dawne lata.

W ofercie Kuchinox znajdują się również bogato zdobione klamki z serii Stilo, w kolorze antycznego mosiądzu, oraz eleganckie modele z serii Rodos, inspirowane greckim designem. Klamki w stylu retro można zestawić z innymi elementami wyposażenia w podobnej stylistyce – np. z listwami przypodłogowymi lub elegancką sztukaterią. Nadają się do drzwi wewnątrzlokalowych o grubości od 38 mm do 45 mm. Gwarancja na mechanizm wspomagania klamki wynosi 5 lat. Jeśli stoisz przed zakupem klamek do drzwi zewnętrznych retro, koniecznie zapoznaj się z tekstem 6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając klamkę do drzwi zewnętrznych.

Klamki w stylu angielskim

Styl angielski to połączenie inspiracji wiktoriańskich i motywów typowo wiejskich. Cechuje go odważne łączenie wzorów, widoczne zarówno na dużych powierzchniach, jak ściany czy zasłony, jak i na niewielkich elementach dekoracyjnych. We wnętrzach urządzonych w stylu angielskim uwagę zwracają przede wszystkim romantyczne wykończenia i bogate dekoracje. W tę wyjątkową stylistykę wpisują się również klamki wewnętrzne. Charakteryzują się one licznymi zdobieniami i wyszukanymi formami. Są to modele wykonane z dużą precyzją. Na rynku dominują wykończenia chromowane oraz mosiężne. Klamka retro chrom nadaje się do pomieszczeń utrzymanych w eleganckim stylu, a modele w odcieniach antycznego mosiądzu ocieplają aranżację wnętrz i wprowadzają do nich niepowtarzalny, rustykalny klimat.

Klamki w stylu retro, vintage lub angielskim z roku na rok zyskują coraz większe zainteresowanie. Warto zestawiać je z eleganckimi drewnianymi drzwiami oraz ciemnymi ścianami. Takie połączenie podkreśla elegancki wygląd wnętrza. Doskonałym dodatkiem do angielskich aranżacji są również tkaniny – zwłaszcza dywany, poduszki, narzuty i obrusy. Bardzo często w tego typu pomieszczeniach stosuje się boazerię, ozdobne listwy ścienne lub wzorzyste tapety. Trzeba jednak pamiętać o przemyślanym doborze kolorów – dzięki temu aranżacja będzie spójna.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł