Klamki – rodzaje i praktyczne wskazówki doboru

dodano:

Porady praktyczne

Choć klamka jest niewielkim elementem wyposażenia wnętrza, jej niewłaściwy dobór może nie tylko psuć estetykę całego pomieszczenia, ale także utrudniać użytkowanie. Klamki do drzwi wewnętrznych istotnie różnią się od tych do drzwi zewnętrznych. Również klamki do konkretnych pomieszczeń wewnątrz mieszkania powinny spełniać inne funkcje (np. klamki do łazienki czy toalety).

Jak dobrać klamki do drzwi wewnętrznych?

Wybierając klamki do drzwi wewnętrznych, należy zwrócić najpierw uwagę na to, do jakiego pomieszczenia będą one dokładnie przeznaczone. W niektórych wnętrzach, jak toaleta czy łazienka, będą wymagane klamki z blokującym pokrętłem do WC. Z kolei w gabinecie, w którym przechowuje się ważną dokumentację, mogą sprawdzić się klamki z rozetą na klucz. Jednak w większości pomieszczeń, jak salon, sypialnia, pokój dziecka czy kuchnia, wystarczające okażą się zwykłe klamki na długim szyldzie bez zamka bądź na krótkiej rozecie (tzw. szyldzie dzielonym).

Te drugie są najczęściej wybierane do drzwi pokojowych. Dzięki krótkiemu szyldowi lepiej prezentują się wizualnie, nie zajmując na drzwiach zbyt dużo miejsca. Istnieje, oczywiście, możliwość zamontowania dodatkowego dolnego otworu na klucz, ale nie ma takiej konieczności. Wśród tego typu produktów posiadamy klamki na krótkim szyldzie kwadratowym i na szyldzie okrągłym. Dzięki różnym kształtom lepiej można dopasować klamkę do stylu wnętrza.

Klamka na kwadratowym szyldzie

Kolorystyka i styl klamek wewnętrznych

Ponadto, wybierając klamki do drzwi wewnętrznych, należy zadbać o to, by były one o takiej samej bądź zbliżonej kolorystyce co zawiasy i okucia drzwiowe. Powinny także pasować do gabarytów i charakteru drzwi. Jeżeli w pomieszczeniu zamontowane są klasyczne, drewniane i masywne drzwi, warto wybrać bardziej ozdobną, ale również większą klamkę, dzięki której z łatwością będzie można pchnąć bądź pociągnąć ich ciężar.

W przypadku białych drzwi wybór klamki szczególnie nie powinien być przypadkowy. W tym wypadku doskonale sprawdzają się srebrne bądź białe klamki. To najbezpieczniejsze stylistycznie rozwiązania. Z białym dobrze będzie współgrać również stare złoto, pod warunkiem, że reszta wnętrza również wyposażona jest w tego rodzaju elementy i zdobienia.

W ofercie Kuchinox idealne dla siebie rozwiązania odnajdą również zwolennicy łączenia kontrastów. Na naszej stronie prezentujemy inspirację serii klamek SAVIO – połączenie nowoczesności i elegancji oraz czarnego z białym. Z kolei fani luksusowego stylu mogą zapoznać się z klamkami premium z serii PRAVA – eleganckimi, solidnymi i smukłymi, o zakrzywionej linii.

Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?

W przypadku klamek zewnętrznych niezbędne jest zwrócenie uwagi na materiał ich wykonania. Tego typu klamki powinny być wyprodukowane z materiałów najwyższej jakości – najczęściej jest to aluminium oraz stal. Szczególnie jest to ważne, gdy drzwi zewnętrzne nie znajdują się na klatce w bloku bądź kamienicy. Wówczas klamki zewnętrzne muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych – grad, śnieg, mróz, wysokie temperatury – a także na uszkodzenia mechaniczne.

Klamki zewnętrze marki Kuchinox z serii FLOKO to gwarancja najwyższej jakości. Są wykonane w całości z aluminium i pokrywa je niewidzialna warstwa tlenku glinu, która wzmacnia odporność produktów na działanie różnych czynników atmosferycznych i chroni je przed korozją. Ta seria dostępna jest w kolorach: satyna, patyna oraz czerń.

Ponadto przy wyborze klamek – szczególnie zewnętrznych – należy zwrócić uwagę na wielkość rozkładu. Zwłaszcza wówczas, gdy w drzwiach jest już wbudowany zamek. Najczęściej spotykane rozstawy to 72 mm, 90 mm oraz 92 mm. Rozstaw oznacza odległość między środkiem bolca obrotowego klamki a środkiem otworu na klucz. Inny parametr, na który należy zwrócić uwagę, to grubość drzwi, do jakich konkretne klamki są przeznaczone. Klamki zewnętrze z reguły przeznaczone są do zamontowania w drzwiach o grubości 38–70 mm. Z kolei tzw. klamki wewnątrzlokalowe (pokojowe) w znacznie cieńszych skrzydłach, o grubości 38–45 mm.

Wybierając klamki do pokoju czy do drzwi wejściowych, należy zwrócić uwagę na materiał wykonania. Warto wybrać droższe, ale solidniejsze rozwiązanie – szczególnie w przypadku drzwi zewnętrznych. Dzięki temu szyld i klamka będą doskonale prezentowały się przez wiele lat. Ważniejsze jednak jest to, że klamki o lepszych parametrach charakteryzują się mechanizmami mniej podatnymi na różnego rodzaju awarie, powodowane m.in. przez przymrozki czy nadmierną wilgoć.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł