Łazienka w stylu boho – inspiracje i niezbędne dodatki

dodano:

Porady aranżacyjne

Styl boho może kojarzyć się przede wszystkim z przełamywaniem zasad i konwencji. Panują w nim eklektyzm i swoboda. Brak reguł jest jednak pozorny. Aby uniknąć wrażenia chaosu, należy dokładnie dobrać kolorystykę i dodatki. Jeśli urządzasz łazienkę w stylu boho, pomocny może okazać się nasz artykuł. Znajdziesz w nim inspiracje i porady przydatne podczas tworzenia spójnej aranżacji wnętrza.

Boho, czyli spotkanie paryskiej bohemy z ruchem hippie

Styl boho ma korzenie w XIX wieku. Wywodzi się z paryskiej bohemy, która prowadziła barwne i dekadenckie życie. Skupiała głównie artystów otwartych na świat i czerpiących inspiracje z podróży. Oryginalne przedmioty z całego świata eksponowali oni w typowo europejskich wnętrzach. W ten sposób tworzyli eklektyczny wystrój, podkreślający indywidualizm mieszkańców.

W XX wieku styl boho został ponownie odkryty przez kulturę hippisów, którzy wiele inspiracji czerpali także z estetyki dzikiego zachodu. Łapacze snów, koraliki i rzemyki stały się nieodłącznymi elementami tej stylistyki.

Dziś styl boho jest jednym z najchętniej wybieranych trendów. Stał się ciekawą alternatywą dla minimalizmu. Co ważne, sprawdzi się w każdej przestrzeni. Zarówno duża, jak i mała łazienka w stylu boho może być spójnym, efektownym wnętrzem.

Elegancka łazienka boho

W stylu boho dominują zazwyczaj naturalne materiały. Łazienka urządzona zgodnie z jego zasadami może być więc bardzo elegancka. Warto pamiętać o zastosowaniu w niej połyskujących detali, np. baterii umywalkowych czy syfonów w kolorze złota lub różowego złota. Elementy takie optycznie ocieplą pomieszczenie. Mogą być utrzymane w stylu retro lub nowoczesnym. Dopełnieniem aranżacji będą tekstylia z etnicznymi wzorami, stanowiącymi nawiązanie do wzornictwa znanego z marokańskich spa.

Naturalne dodatki, czyli łazienka w stylu scandi boho

Skandynawski minimalizm może doskonale współgrać ze stylem boho. Odpowiednie dobranie elementów typowych dla obu trendów pozwoli na stworzenie łazienki scandi boho. Podczas urządzania wnętrza warto postawić na jasne i neutralne barwy, takie jak biel, beż i szarość. Można także rozważyć zastosowanie płytek z motywem organicznym lub dekorów z florystycznymi wzorami. Będą one doskonałym tłem dla przedmiotów wykonanych z naturalnych materiałów.

W łazience scandi boho najlepiej wykorzystać drewno, kamień czy wiklinę. Jako elementy ozdobne sprawdzą się zatem wiklinowe i rattanowe kosze, a także popularne makramy. Kluczowymi elementami wyposażenia wnętrza będą jednak produkty pełniące funkcje użytkowe. W przypadku armatury warto zdecydować się na jasne barwy. Biała bateria umywalkowa to idealny element wyposażenia łazienki w stylu scandi boho. Można do niej dobrać jasny dozownik na mydło. Uzupełnieniem wystroju będą naturalne kwiaty, świece i miękkie tkaniny.

Przeciwieństwa się przyciągają, czyli łazienka boho industrial

Styl industrialny może kojarzyć się przede wszystkim z minimalistycznymi wnętrzami. Jego podstawę stanowią materiały takie jak stal, szkło i beton. Aby ocieplić optycznie wystrój industrialnego wnętrza, warto zastosować w nim dodatki w stylu boho.

Chcąc stworzyć łazienkę w stylu boho industrial, można zdecydować się na szare ściany, np. pokryte betonem, z elementami ze szła czy stali proszkowanej. We wnętrzu takim doskonale sprawdzi się czarna armatura łazienkowa. Aranżację warto uzupełnić drewnianymi meblami i dodatkami. Pamiątki z podróży dodatkowo ocieplą jej minimalistyczny charakter.

Jeśli urządzasz łazienkę w stylu boho, zapoznaj się z ofertą Kuchinox. Znajdziesz w niej elementy pasujące do różnych trendów. Warto zwrócić uwagę na szeroki wybór baterii umywalkowych i natryskowych, które można dopasować do wszelkich odmian stylu boho. Więcej porad dotyczących aranżacji łazienki znajdziesz w artykule Jak urządzić małą łazienkę w bloku, aby była ładna i funkcjonalna?

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł