Jak urządzić małą łazienkę w bloku, aby była ładna i funkcjonalna?

dodano:

Porady aranżacyjne

Urządzanie małych przestrzeni to nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli chodzi o łazienkę, w której, poza zamontowaniem niezbędnego wyposażenia i armatury, trzeba dostosować aranżację do instalacji wodnej i ukryć wszelkie połączenia, zawory i rury. W naszym artykule wymieniamy kilka inspiracji dotyczących urządzenia małej, ładnej i funkcjonalnej łazienki w bloku mieszkalnym.

Szafka pod umywalkę – królowa małej łazienki

W przypadku urządzania łazienki szafka zdecydowanie nie będzie tym, o czym pomyślimy na początku. Najpierw zastanowimy się nad wyborem toalety, kabiny prysznicowej czy umywalki. Jednak to właściwe dobór szafki i właściwe umieszczenie jej pod umywalką pozwalają zaoszczędzić miejsce, a także stworzyć komfortowe warunki nawet w łazienkach o wielkości 2 m2. W takich okolicznościach najlepiej zdecydować się na meble łazienkowe na wymiar.

W zależności od rozkładu łazienki warto zadbać o to, by szafka była poprowadzona dokładnie od jednego końca ściany do np. szklanej ścianki prysznica. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu prostych szafek łazienkowych z wbudowanym koszem na pranie i wnęką, w której zmieści się niewielka pralka. Do takiego zestawu warto dobrać umywalkę nablatową, co pozwoli zaoszczędzić miejsce pod blatem, wewnątrz szafki.

Wówczas należy też zwrócić uwagę na dobór baterii. Do umywalek nablatowych zwykle dokupuje się baterie stojące. Nie powinny być one zbyt duże. Warto postawić na smukłe, stylowe rozwiązania typu bateria umywalkowa stojąca PEROS.

Wykorzystaj ściany i pozbądź się chaosu

W małych łazienkach przechowywanie to nie lada wyzwanie. Jednym ze sposobów jest, oczywiście, wykorzystanie szafki pod umywalką, o ile nie schowaliśmy już tam pralki i kosza na pranie. Modnym rozwiązaniem jest stosowanie podwieszanych szafek, które nadają wnętrzu wrażenia lekkości. Niemniej do przechowywania warto wykorzystać ściany. Co to dokładnie oznacza?

W łazienkach w blokach bardzo często powstają wnęki przy pionach wentylacyjnych. W zależności od ich umiejscowienia można je zabudować drzwiczkami, a wewnątrz zamontować półki. Pozwala to na przechowanie wielu kosmetyków, środków chemicznych, a nawet drobnych sprzętów. Jeżeli wnęka znajduje się w okolicach prysznica, warto obudować ją płytkami, tak by stanowiła integralną część kabiny. Będzie to doskonałe miejsce na szampony, balsamy i żele pod prysznic.

Wykorzystaj technologię „push and open”

Ponadto, montując jakiekolwiek szafki w łazienkach czy drzwiczki we wnękach, warto zdecydować się na rozwiązania z technologią bezuchwytową, działającą na zasadzie „push and open”. W małej łazience duże uchwyty będą zajmowały cenną przestrzeń. Ponadto istnieje ryzyko, że nie raz nabijemy sobie przez nie siniaka. W przypadku szafek, których drzwi wystarczy pchnąć, by się otworzyły, użytkowanie jest znacznie wygodniejsze.

Modny i funkcjonalny prysznic do małej łazienki

Jedni wolą prysznic, drudzy zdecydowanie bardziej cenią wannę. Przy właściwym rozplanowaniu projektu okazuje się, że w małych pomieszczeniach wcale nie trzeba wybierać między jednym a drugim. W nowych blokach z małymi łazienkami współcześnie najczęściej stosuje się prysznic bez brodzika. Kabiny typu walk-in to bardzo modne rozwiązania – są oddzielone od łazienki jedynie szklaną ścianką i nie zawsze są całkowicie zabudowane. Ich zdecydowaną zaletą jest optyczne powiększenie wnętrza. Co więcej, kabiny bez brodzika prezentują się wyjątkowo elegancko i nowocześnie. Na to rozwiązanie podczas remontu decydują się również właściciele mieszkań znajdujących się w starszym budownictwie.

Do tego rodzaju prysznica trzeba dobrać subtelny, a przy okazji funkcjonalny zestaw natryskowy. Najmniej miejsca zajmują natryski punktowe oraz natryski na drążku. To rozwiązania najbardziej ekonomiczne, zapewniające jednocześnie wrażanie lekkości. Więcej komfortu i funkcjonalności można zyskać, montując w małej łazience kolumnę natryskową CENTO, posiadającą dodatkowo deszczownicę, mydelniczkę oraz słuchawkę strumieniową z trzema trybami. Pozwala to na uczynienie z łazienki, nawet tej małej, domowego SPA. Więcej szczegółów na temat wyboru natrysków prysznicowych można odnaleźć w artykule Rodzaje i sposoby doboru natrysków prysznicowych.

Mała łazienka z wanną – to możliwe

Zastosowanie wanny w małej łazience też jest możliwe. Wystarczy wszystko odpowiednio odmierzyć i wybrać właściwe rozwiązanie. W przypadku naprawdę małych pomieszczeń mogą sprawdzić się krótkie, ale za to głębokie wanny. Co więcej, wanna w małej łazience może stać się 2w1, a nawet 3w1. Jak? Otóż bez większego problemu można uczynić z niej prysznic, montując szczelny, szklany parawan nawannowy. Z kolei 3w1 może powstać wówczas, gdy w łazience o wielkości np. 2 m2 brakuje miejsca na umywalkę. Wówczas warto pomyśleć o takim umiejscowieniu armatury, by swobodnie można było korzystać z baterii wannowej podczas mycia rąk.

Lustro i jasne kolory

W małych pomieszczeniach – nie tylko w łazienkach – znakomicie sprawdzają się jasne kolory. Doskonale odbijają one światło sztuczne oraz słoneczne, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe i jest w nim jaśniej. Jeszcze bardziej uwydatnić taki efekt można dzięki zamontowaniu w łazience odpowiedniego lustra. Najlepiej sprawdzą się modele cienkie, bez ramy, charakteryzujące się prostą, ale ponadczasową formą. Ponadto ponadprzeciętnym stylem, oryginalnością i komfortem wyróżniają się podświetlane lustra LED.

Zadbaj o detale w małej łazience

O urządzaniu łazienki można mówić w wymiarze makro, kreśląc rozmaite aranżacje wnętrza i dobierając elementy wyposażenia, jak meble łazienkowe, prysznic czy armatura. Warto też pamiętać o detalach. Brak dbałości o „drobnostki” może niekorzystnie wpłynąć na wygląd łazienki, a także zmniejszyć komfort jej użytkowania. Dlatego zaleca się szukanie akcesoriów łazienkowych, które pozwolą zachować w pomieszczeniu porządek i spójność.

Dozowniki łazienkowe

Warto korzystać z dozowników ceramicznych, które będą znakomicie współgrały z zastosowanymi w łazience kafelkami. Elementy te często zawierają dodatkowe przegrody, w których można przechowywać szczoteczki do zębów, mydła w kostce czy różne przybory kosmetyczne, jak w przypadku dozownika ceramicznego LUPO.

Półki i organizery

Na rynku dostępnych jest wiele organizerów do mebli łazienkowych. Mogą służyć np. jako podstawki pod środki chemiczne, a także ułatwić zachowanie porządku. Decydując się z kolei na zamocowanie półki pod prysznic na przyssawki lub przykręcanej, można wybierać spośród wariantów narożnych czy prostokątnych. W ofercie firmy Kuchinox mamy wiele tego typu rozwiązań, m.in. białą półkę łazienkową narożną APO. Produkt wyposażony jest w rant, który zapobiega spadaniu przechowywanych kosmetyków lub akcesoriów. Na zamontowanych po obu stronach haczykach można zawiesić np. myjkę kąpielową. Ponadto półka o matowym wykończeniu prezentuje się bardzo schludnie.

Wieszak na ręczniki

Kolejnym detalem, o który należy zadbać, są wieszaki na ręczniki. Niby prosta w wyborze i montażu rzecz – jednak nie zawsze. Szczególnie jeśli projekt łazienki zakłada wyposażenie wnętrza w uchwyty mocowane na ścianie. Może wygląda to efektownie, ale zajmuje miejsce. Lepiej zaopatrzyć się w specjalny stalowy wieszak na drzwi. Montaż tego rodzaju produktu nie wymaga klejenia czy wiercenia. Wystarczy zaczepić element o górną krawędź drzwi. To solidne rozwiązanie, które pozwala na zawieszenie kilku ręczników bez zajmowania dużej ilości miejsca.

Podsumowanie

Urządzając małą łazienkę w bloku, trzeba oczywiście dokładnie przemyśleć wybór szafek, prysznica bądź wanny, a także rodzaju umywalki. Do aranżacji warto też podejść zdroworozsądkowo – w łazience o wielkości 2 m2 nie warto na siłę starać się umieścić wielu przedmiotów. Lepiej zastanowić się nad hybrydowymi rozwiązaniami. Poza tym ważna jest dbałość o drobne elementy. Często to one mają kluczowy wpływ na funkcjonalność wnętrza.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł