Łazienka z dwiema umywalkami – czy warto?

dodano:

Porady praktyczne

O ile jedni w łazience mają tak mało miejsca, że wybierają najmniejsze umywalki z drobną baterią, o tyle drudzy mają tak wiele przestrzeni, że decydują się na zamontowanie aż dwóch umywalek. Po co w łazience aż dwie umywalki? Czy warto postawić na takie rozwiązanie? Jeśli tak, to ile miejsca w ogóle potrzeba na instalację dwóch umywalek i co trzeba o niej wiedzieć?

Czy warto mieć dwie umywalki w łazience?

Podłączenie dwóch umywalek w łazience dla jednych może okazać się koniecznością, a dla innych będzie zupełnie zbędne. Na to rozwiązanie decydują się szczególnie liczne rodziny. W ich przypadku, gdy wszyscy domownicy szykują się do porannego wyjścia do pracy czy szkoły, w łazience i przy umywalce mogą tworzyć się kolejki. Wówczas łazienka z dwiema umywalkami okazuje się wybawieniem.

Co więcej, użytkownicy wnętrza z czasem zauważą, że posiadanie w łazience dwóch umywalek daje okazję do rozmowy podczas porannej czy wieczornej toalety. Poza tym taki projekt łazienki zdecydowanie zadowoli tych, którzy cenią stylowe aranżacje. Symetryczne rozplanowanie przestrzeni, a także wybór szerokiej szafki czy dużego bądź podwójnego lustra nadadzą pomieszczeniu nowoczesny design.

Wady zastosowania dwóch umywalek w łazience

Posiadanie dwóch umywalek zapewnia wiele korzyści, jednak przy okazji ich montażu pojawią się pewne mankamenty. Przede wszystkim trzeba się liczyć z większymi kosztami. Zakup dwóch umywalek, czy umywalek podwójnych, wygeneruje znacznie większą kwotę na rachunku niż wybór pojedynczego modelu. Dochodzą do tego również ceny dodatkowego wyposażenia, które trzeba liczyć podwójnie, m.in. syfonu, baterii, szafki i lustra.

Ponadto zastosowanie tego rozwiązania wiąże się z uzyskaniem dodatkowej powierzchni do czyszczenia. Należy pamiętać o regularnym myciu zarówno jednej, jak i drugiej umywalki. Z kolei osoby ceniące minimalizm oraz intymność w łazience raczej zadowolą się jedną umywalką, która i tak w wielu domach okazuje się wystarczająca.

Aranżacja łazienki z dwiema umywalkami

Poza tym oferta gustownych umywalek łazienkowych jest naprawdę szeroka. Rozwiązaniem, które wciąż króluje w wielu domach, jest ceramika. Wynika to z dobrego stosunku jakości do ceny. Materiał jest wyjątkowo trwały oraz estetyczny. Jest też gładki – z łatwością można pozbyć się z niego zabrudzeń. Jednak, chcąc nadać swemu wnętrzu jeszcze więcej szyku, można zdecydować się na umywalki wykonane ze szkła, kompozytu czy naturalnego kamienia. Dostępne są one w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu zyskuje się większe możliwości aranżacyjne – umywalki można dostosować zarówno do wnętrz skandynawskich, jak i industrialnych, klasycznych czy ekstrawaganckich.

Co więcej, trzeba wybrać nie tylko samą umywalkę, ale również baterię. Najbezpieczniejszym stylistycznie rozwiązaniem jest wybór dwóch identycznych produktów. Firma Kuchinox oferuje dziesiątki różnych baterii umywalkowych, które sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach utrzymanych w minimalistycznym stylu, jak i w tych bogato zdobionych. W łazienkach z dwiema umywalkami bądź z umywalką podwójną najczęściej stosuje się baterie stojące. Niemniej w oryginalnych aranżacjach sprawdzą się także wersje ścienne. Oba rodzaje dostępne są w ofercie baterii umywalkowych Kuchinox.

Wybierając armaturę, warto zwrócić uwagę na to, czy produkt posiada dwa pokrętła, czy jeden uchwyt do uwalniania strumienia wody. To drugie rozwiązanie jest dziś bardziej praktyczne i częściej wybierane. Część klientów wciąż decyduje się jednak na pokrętła. W przypadku nowoczesnych i wytwornych łazienek warto rozważyć zakup baterii o nowatorskim wzornictwie z serii ALANIS. Dostępne są one z ruchomą oraz nieruchomą wylewką, w kolorze białym bądź czarnym, z elementami utrzymanymi w kolorze złoty róż.

Ile miejsca potrzeba na dwie umywalki w łazience?

Decydując się na podłączenie dwóch umywalek w łazience, trzeba wygospodarować do tego odpowiedniej wielkości przestrzeń. Zwykle zakłada się, że na jedną umywalkę powinno przypadać minimum 70 cm szerokości. Jednak, by zwiększyć swobodę poruszania się między nimi, lepiej zapewnić ok. 90–100 cm. Wówczas można zagwarantować sobie ok. 20–30 cm odległości między użytkownikami oraz również ok. 20–30 cm odstępu od ścian.

Alternatywą dla dwóch umywalek jest umywalka podwójna. Nie zajmuje ona aż tak dużo miejsca jak dwie oddzielne komory, ale mogą korzystać z niej dwie osoby. Jej długość zwykle wynosi poniżej 150 cm, a specyfika wykonania pozwala często zaoszczędzić również miejsce w szafkach.

Podłączenie dwóch umywalek w łazience

Po zdecydowaniu się na zastosowanie dwóch umywalek bądź tzw. umywalki bliźniaczej (podwójnej), można zamontować je na różne sposoby. Wśród dostępnych rodzajów są umywalki ścienne, podblatowe, wpuszczane, nablatowe czy wolnostojące. Wybór zależy od preferencji użytkownika. Ostatnio niezwykle modne są umywalki nablatowe. Niezmiennie popularnością cieszą się także ścienne czy wpuszczane.

Poza tym w takiej sytuacji trzeba też zwrócić uwagę na dobór syfonu. Można wybrać podwójny syfon bądź zdecydować się na dwa osobne. Oba rozwiązania mają swoje wady oraz zalety. Syfon wyposażony w dwie rury umożliwia jednoczesne połączenie dwóch umywalek, bez konieczności dokonywania zmian w systemie kanalizacyjnym. Niemniej przy takim rozwiązaniu częściej może dochodzić do zatykania rur.

Zastosowanie dwóch umywalek w łazience warto bardzo dokładnie rozważyć. Wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami, a cały proces instalacji powinno się zlecić specjaliście. Na takie rozwiązanie trzeba uwzględnić odpowiednio dużo miejsca, by umywalki spełniały swoje zadania i dawały użytkownikom poczucie komfortu. Co więcej, cała konstrukcja, ze względu na swe gabaryty, znacząco wpłynie na wystrój wnętrza. Dlatego, poza dopilnowaniem kwestii technicznych, trzeba zwrócić uwagę na dostosowanie wzornictwa umywalek do stylu pomieszczenia. Nie bez znaczenia będzie też trafne dopasowanie baterii – wiele możliwości prezentujemy w łazienkowych inspiracjach Kuchinox.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł