Mole spożywcze – skąd się biorą i jak skutecznie je zwalczyć?

dodano:

Porady praktyczne

Mlik mączny to owad zamieszkujący pomieszczenia, w których przechowywana jest żywność. Pojawia się w kuchennych szafkach i domowych spiżarniach. Powoduje szkody w żywności i uprzykrza życie domownikom. Ma szaro-brązowe ubarwienie i około 5 cm długości. Mliki przypominają niewielkie ćmy, choć w początkowej fazie życia przybierają formę niewielkich, podłużnych larw w kolorze białym lub brązowym. Inna ich nazwa to mole spożywcze. Czy są szkodliwe dla zdrowia? Czy można szybko się ich pozbyć? Jaki sposób na mole spożywcze jest najskuteczniejszy? Te tematy poruszamy w naszym tekście.

Mole spożywcze – skąd się biorą?  

Mole spożywcze znajdują się w żywności. Zwykle przynosimy je do domu razem z sypkimi produktami spożywczymi, prosto ze sklepu. W supermarketach mole namnażają się w wyniku niedopatrzeń ze strony pracowników. Walkę z nimi warto zacząć zaraz po tym, gdy zauważysz w żywności niepokojące „nitki”. Samice moli składają jaja w takich produktach jak makaron, mąka, kasza, ryż czy cukier. Produkty te należy ściśle kontrolować od razu po przyniesieniu ich do domu.

Niestety mole spożywcze potrafią bardzo sprawnie przedostawać się do produktów żywnościowych, przegryzając opakowania. Dlatego istotne jest nie tylko sprawdzenie, czy w zakupionej żywności nie znajdują się insekty, ale też prawidłowe przechowywanie produktów w kuchennych szafkach. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie szczelnie zamkniętych opakowań – plastikowych lub szklanych. Dzięki takiemu rozwiązaniu mole nie będą mogły przedostać się do wnętrza produktu. Na szczęście mole spożywcze nie są szkodliwe dla zdrowia. Czasem mogą jednak powodować reakcje alergiczne. 

Co na mole spożywcze – domowe sposoby

Jeśli zauważysz w żywności mole spożywcze, niezwłocznie wyrzuć cały produkt, a miejsce, w którym był przechowywany, wyczyść i zdezynfekuj z zastosowaniem preparatów bakteriobójczych lub owadobójczych. Gdy już to zrobisz, podejmij walkę ze szkodnikami, które zalęgły się w kuchni. Co odstrasza mole spożywcze? Z pewnością będą to produkty o intensywnym, drażniącym zapachu, jak np. ocet. Samice moli nie składają jaj w miejscu, w którym wyczują jego zapach, dlatego warto wykorzystać go do zdezynfekowania powierzchni mebli. Można też przygotować mieszankę octu z olejkami eterycznymi i spryskać nią miejsca, w których znajdują się mole. Taki preparat powinien skutecznie odstraszyć nieproszonych gości i zapobiec pojawieniu się nowych insektów. Innym skutecznym sposobem na pozbycie się moli spożywczych jest wykorzystanie aromatu waniliowego. Wystarczy kilka kropel na waciku kosmetycznym włożonym do kuchennej szafki. To zapach, który jest dla moli wyjątkowo nieprzyjemny.

Skuteczny środek na mole spożywcze

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych preparatów do zwalczania moli spożywczych. Najpopularniejsze z nich to płytki owadobójcze, które zwalczają insekty biegające i latające, oraz pułapki mające powierzchnię klejącą, która unieruchamia owady. Dostępne są również specjalistyczne spraye na mole spożywcze. Można ich używać wyłącznie w pomieszczeniach dobrze wentylowanych, nie dopuszczając do ich kontaktu z żywnością. Pomieszczenie, w którym został użyty spray owadobójczy, należy zamknąć na określony czas, a następnie dobrze wywietrzyć. Każdy specjalistyczny preparat na mole powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta.

Pułapka na mole spożywcze

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod walki z molami spożywczymi jest przygotowanie pułapki z użyciem kartonu. Mole należy zwabić do wnętrza pudełka atrakcyjnym zapachem, a w kartonie umieścić klej, który unieruchomi insekty. Warto położyć takie pułapki w różnych częściach kuchni, by zwiększyć szansę na powodzenie przedsięwzięcia. Niestety sposób ten jest skuteczny wyłącznie w przypadku owadów, nie działa na larwy bytujące w artykułach spożywczych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wykonać pułapki na muszki owocówki, przeczytaj artykuł Trzy sprawdzone sposoby na pozbycie się muszek owocówek.

W jakiej temperaturze giną mole spożywcze?

Aby uchronić się przed molami, należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Ważne jest nie tylko zachowanie maksymalnej higieny w kuchni, ale również dokładne kontrolowanie zakupionych produktów. Mole najczęściej pojawiają się w domach wraz z zapakowaną, suchą żywnością. Warto więc wstawić sypkie artykuły spożywcze (jak np. makaron, kasza czy ryż) na kilka dni do zamrażalnika. Przyniesione produkty można też przez kilka minut podgrzewać w piekarniku w temperaturze 100°C. Wysoka temperatura powinna zabić ewentualne jaja, jednocześnie nie powodując szkód w żywności.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
100% osób określiło artykuł jako pomocny