Na co zwracać uwagę, wybierając baterie zlewozmywakowe?

dodano:

Porady praktyczne

Komfort codziennego zmywania zależy nie tylko od kształtu i rozmiaru zlewozmywaka, ale również zastosowanej baterii kuchennej. Bateria zlewozmywakowa dostarcza strumienia wody o odpowiedniej temperaturze i intensywności. To jej najważniejsza funkcja, chociaż dostępne obecnie na rynku modele zapewniają nam znacznie więcej możliwości.

Stojąca czy ścienna?

W pierwszej kolejności należy wybrać pomiędzy baterią stojącą i ścienną. Specyfika montażu bardzo często determinowana jest sposób wprowadzania przyłączy ciepłej i zimnej wody. W przypadku baterii stojącej, która jest obecnie najczęstszym wyborem, przyłącze znajduje się pod zlewozmywakiem. W samym zlewozmywaku lub w blacie musi znajdować się odpowiedni otwór. Przy baterii ściennej istotny jest rozstaw przyłączy ciepłej i zimnej wody.

Jednouchwytowa czy dwuuchwytowa?

Kolejna ważna kwestia, która będzie miała wpływ na komfort późniejszego użytkowania baterii zlewozmywakowej, to sposób sterowania. Możemy wybierać spomiędzy baterii jednouchwytowych i dwuuchwytowych. Pierwsza opcja jest zdecydowanie bardziej popularna, co wynika z kilku powodów. Baterie jednouchwytowe umożliwiają bardzo szybką regulację temperatury czy strumienia wody. Pozwalają zmniejszyć zużycie wody (nawet dwukrotnie w porównaniu z dwuuchwytowymi). Baterie z dwoma pokrętłami kojarzą się z tradycyjnym wystrojem wnętrz, chociaż dostępne są w również bardzo nowoczesne warianty. Występują znacznie rzadziej, coraz częściej ustępując miejsca jednemu uchwytowi, które jest znacznie łatwiejsze w obsłudze.

Kształt i zasięg wlewki

Kolejnym ważnym elementem jest wylewka. Jej kształt i zasięg powinny być dopasowane do rodzaju i wymiaru zlewozmywaka. Wpływa nie tylko na łatwość użytkowania baterii, ale również jej estetykę. Jeśli wlewka jest dobrze dobrana, strumień wody pada na środkową część głównej komory, a odległość od końca wlewki do dna pozwala na wygodne operowanie nawet dużymi przedmiotami i wykonywanie wszelkich czynności związanych z myciem czy napełnianiem wodą naczyń. Trzeba jednak unikać zbyt wysoko umiejscowionych wlewek, gdyż wówczas woda będzie uderzać o dno zlewozmywaka z większą siłą, rozchlapując się przy tym dookoła.
udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł