Okapy kuchenne: czy rzeczywiście są potrzebne?

dodano:

Porady praktyczne

W nowo powstałych domach i mieszkaniach okap jest jednym ze standardowych elementów wyposażenia w kuchni. Czy jednak rzeczywiście jest potrzebny?

Funkcje okapu kuchennego?

Okap kuchennych spełnia wiele istotnych funkcji w każdej kuchni. Przede wszystkim sprzyja w utrzymaniu czystego i zdrowego pomieszczenia kuchennego, które jest szczególnie narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Podczas gotowania powstaje wiele różnorodnych oparów, w tym nieprzyjemnych zapachów, które mogą utrzymywać się przez długi czas w mieszkaniu. Zadaniem okapów jest pochłanianie wszelkich aromatów i sukcesywne oczyszczanie powietrza nie tylko z zapachów, ale i wilgoci czy cząstek tłuszczu. Jest to ważna funkcja nie tylko w kuchniach otwartych, ale i zamkniętych. Dzięki temu powietrze jest czystsze, a zanieczyszczenia nie osadzają się na meblach, ścianach czy innych elementów wyposażenia mieszkania.Same zapachy nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, chociaż mogą być dość uciążliwe i trudne do eliminacji z zastosowaniem wyłącznie wentylacji naturalnej. Znacznie bardziej groźne dla naszego układu oddechowego są wilgoć i cząstki tłuszczu, które tworzą idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów, bakterii, grzybów i pleśni.

Główne rodzaje okapów kuchennych

Wyróżniamy kilka rodzajów okapów kuchennych, które są obecnie stosowane w nowoczesnych kuchniach:
  • Okapy kominowe. To rozwiązanie najczęściej spotykane w kuchniach. Są to urządzenia wydajne, a jednocześnie wyróżniające się atrakcyjnym wyglądem. Okapy kominowe określane bywają jako przyścienne, gdyż montowane są na ścianie tuż nad kuchenką, przy górnej linii szafek. Ten model wymaga dostępu do wyciągu wentylacyjnego, dlatego wyposażony jest w długi, pionowo ułożony komin, zakrywający rurę odpowiedzialną za odciąganie nieczystości z pomieszczenia.
  • Okapy podszafkowe. Mogą być zastosowane w niemal każdej kuchni, bez względu na jej rozmiar i usytuowanie pozostałych elementów wyposażenia. Są przeznaczone do montażu na spodzie szafki, która znajduje się bezpośrednio nad kuchenką. Mogą być umieszczone bezpośrednio na ścianie, chociaż to rozwiązanie nie jest zbyt często wybierane.
  • Okapy teleskopowe. Są to okapy do zabudowy. Umieszczane są na dnie szafki kuchennej. Składają się z powierzchni pochłaniającej i specjalnej szuflady, która jest wyciągana, dzięki czemu można uruchomić lub wyłączyć urządzenie, a także zwiększyć jego powierzchnię. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane do niewielkich pomieszczeń kuchennych. Okapy teleskopowe są bardzo wydajne.
udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł