Rodzaje i sposoby montażu baterii łazienkowych

dodano:

Porady praktyczne

Montaż baterii łazienkowych może odbywać się na różne sposoby. Wybór uwarunkowany jest kilkoma aspektami, m.in. miejscem montażu, rodzajem armatury łazienkowej oraz dostępem do wody – w nowych domach można go zaplanować, w starszym budownictwie trzeba będzie wykorzystać stan zastany lub przeprowadzić gruntowny remont. Najważniejsze w montowaniu nowej baterii będą jednak potrzeby inwestora – to on powinien być zadowolony z efektu, jaki daje umieszczenie nowej baterii. Jakie są metody montażu oraz jak najlepiej zamontować baterie umywalkowe, prysznicowe czy wannowe? Na pytania te odpowiadamy poniżej.

WAŻNE: Przed przystąpieniem do montażu lub demontażu baterii łazienkowej należy odciąć dopływ wody poprzez zakręcenie głównego zaworu. Potem konieczne jest spuszczenie wody z instalacji, dlatego przed rozpoczęciem pracy trzeba zaopatrzyć się w miski, ścierki czy ręczniki.

Montaż baterii umywalkowej – jak przeprowadzić go właściwie?

W naszej ofercie dostępne są różne rodzaje baterii umywalkowych. Osoby, które cenią komfort użytkowania oraz modny design, mogą zdecydować się na zamontowanie w swojej łazience baterii stojącej. Popularna jest np. bateria umywalkowa stojąca Borgo. Wymiana baterii umywalkowej stojącej nie jest trudna. Na początek warto wyjąć wszystkie elementy produktu z pudełka i przyjrzeć się im – sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Następnym krokiem powinno być umieszczenie wężyków doprowadzających ciepłą i zimną wodę w korpusie baterii – warto zrobić to ręcznie, by nie uszkodzić elementów. Później konieczne jest uszczelnienie korpusu uszczelką gumową typu oring oraz przykręcenie do niego trzpieni mocujących. Tak przygotowaną baterię należy umieścić w otworze w umywalce lub blacie. Jeśli jest to montaż baterii umywalkowej z korkiem automatycznym, należy do oporu włożyć cięgno korka zakończone główką w przeznaczony do tego otwór w baterii. Następnie na trzpieniach, od spodu blatu lub umywalki, za pomocą wkrętów instaluje się uszczelkę i podkładkę, których zadaniem będzie ustabilizowanie baterii. Później do otworu w misie umywalki należy włożyć korek, a do wystającej pod umywalką części cięgna korka przytwierdzić drugą jego część. Do niej z kolei mocowane jest cięgno poziome, które bezpośrednio łączy się z korkiem.

Odpowiedni montaż baterii podtynkowej lub w ścianie gipsowo-kartonowej

Na rynku dostępne są baterie podtynkowe. W przypadku montażu takiego modelu pierwszym krokiem jest zamontowanie części naściennej, która będzie ukryta pod tynkiem lub innym wykończeniem ściany. Istotne jest dobre wymierzenie wysokości umieszczenia baterii. Po podjęciu prac trudno będzie ją zmienić, a może ona wpływać nie tylko na wygląd, ale też komfort korzystania z umywalki. Wpływ na nią będzie miała wysokość blatu łazienkowego czy umywalki oraz budowa wybranej baterii. Do miejsca, w którym umieszczony będzie korpus baterii, należy doprowadzić rury ciepłej i zimnej wody. Trzeba też zamontować w nim część podtynkową – może to wymagać wykucia otworu lub zagłębienia w ścianie. Kiedy wszystkie elementy podtynkowe są już zamontowane, można pokryć je tynkiem lub innym elementem wykończeniowym i kontynuować prace, mocując części natynkowe. (Taka sama kolejność prac obowiązuje w przypadku montażu baterii w ścianie g-k).

Montaż baterii prysznicowej – o czym trzeba pamiętać?

Montaż baterii prysznicowej odbywa się podobnie jak montaż baterii podtynkowej. Przy montowaniu baterii prysznicowej pojawiają się jednak kolejne kwestie do rozwiązania. Niezwykle ważna podczas montażu baterii prysznicowej jest wysokość umieszczenia baterii – musi ona być dopasowana do potrzeb inwestora i przyszłych mieszkańców domu. Specjaliści wskazują, że optymalne będzie ok. 110–120 cm od podłogi (bądź brodzika), nadal jednak jest to tylko sugestia. Od tego, gdzie bateria prysznicowa zostanie umieszczona, zależy też wysokość ewentualnej deszczownicy.

Kolejnym istotnym szczegółem jest rozstaw baterii prysznicowej – należy pod tym względem dopasować baterię i położenie wylotów rur instalacji wodnej, która jest wykonana w łazience. Podczas montażu baterii prysznicowej podtynkowej wykorzystuje się najczęściej baterie o standardowym rozstawie wynoszącym 15 cm. Ewentualna różnica w przypadku rozstawu baterii i rozstawu rur może wynosić 2 cm – da się wówczas połączyć oba elementy za pomocą dodatkowego łącznika. Modelem często wybieranym przez naszych klientów, który sprawdza się w wielu wnętrzach, jest bateria prysznicowa ścienna chrom SALTO.

Montaż baterii wannowej – modele nawannowe i wolnostojące

Na rynku dostępne są różne rodzaje baterii wannowych, co pozwala na bezproblemowe dopasowanie produktu do własnych potrzeb i do aranżacji otoczenia. Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni łazienki oraz właściwe dobranie wanny pozwolą na montaż zarówno baterii nawannowej, jak i modnej w ostatnich latach baterii wolnostojącej. Czym różnią się te dwa sposoby montażu i jaki efekt można uzyskać, wybierając baterię nawannową lub wolnostojącą?

Montaż baterii nawannowej

Montaż baterii wannowej na wannie przypomina montaż baterii umywalkowej stojącej. Różni się tym, że baterie wannowe są często wielootworowe. By zamontować baterię nawannową, należy nawiercić w wannie otwory, których rozstaw będzie odpowiadał rozstawowi elementów baterii. Ważne jest miejsce montażu baterii na wannie – w przypadku wanien prostokątnych należy umieścić baterię na krótszym boku, w miejscu, w którym znajduje się odpływ do kanalizacji. Dzięki temu można będzie łatwo uzyskać dostęp do podłączenia wody i syfonu przez jedne drzwiczki rewizyjne. Możliwy jest też montaż baterii na wannie akrylowej – jeśli wybrany producent nie oferuje wycinania otworów w wannie akrylowej, można wykonać je samemu ostrą otwornicą. Rozwiązanie takie wiąże się jednak czasem z utratą gwarancji – zależy to od producenta.

Po wycięciu otworów odpowiadających parametrom wybranej baterii warto wzmocnić je od spodu płytką wzmacniającą, np. z impregnowanego drewna czy rezoteksu. Wzmocni to konstrukcję, dzięki czemu można będzie podeprzeć się o nią podczas wychodzenia z wanny.

Co ciekawe, możliwe jest nawet montowanie baterii naściennych w formie baterii nawannowych – wymaga to skorzystania z ozdobnych przyłączy kątowych. Umieszcza się je w otworach w wannie, a do nich dokręca się baterię.

Chociaż może wydawać się inaczej, montaż baterii wannowej 3-otworowej oraz 4-otworowej nie różni się od montażu jakiekolwiek innej baterii nawannowej. Wymaga jedynie nawiercenia dodatkowego otworu. W każdym z otworów umieszcza się osobny element baterii: korpus mieszacza, wylewkę, przełącznik oraz natrysk. Wszystkie elementy są łączone z korpusem przełącznika za pomocą rurek. Tak przygotowaną konstrukcję łączy się rurkami z instalacją wodną.  

Montaż baterii wannowej wolnostojącej

Baterie wannowe wolnostojące to hit wystroju wnętrz. Pasują zwłaszcza do wanien wolnostojących. Ich ważną zaletą jest możliwość umieszczania elementów w dowolnym miejscu obok wanny. Zapewnia to łatwy dostęp do całej instalacji – o ile nie jest zamontowana w nieosiągalnym miejscu.

Montaż baterii wannowej stojącej rozpoczyna się jeszcze przed wylaniem podłogi – dlatego nad wyposażeniem łazienki warto zastanowić się na wczesnym etapie prac. Na podłodze mocowany jest korpus baterii, do którego podłączane są rury doprowadzające wodę. Na korpusie umieszcza się dekoracyjną maskownicę i całość montuje się do podłoża, podłączając też wężyki zasilające do przewodów doprowadzających wodę. Następnie wężyki zasilające łączy się z głównym elementem korpusu baterii. Ostatnim krokiem jest zamocowanie węża oraz słuchawki.

Podsumowanie

Rodzaje baterii łazienkowych i sposoby ich montażu zapewniają dużą dowolność, jeśli chodzi o wystrój łazienki i jej umeblowanie. Co więcej, nowoczesne technologie i praktyczne rozwiązania pozwolą nawet ścienne baterie montować jako stojące i to z doskonałym rezultatem pod względem zarówno funkcjonalnym, jak i estetycznym. Wybierz baterie łazienkowe oferowane przez Kuchinox – zapewnij sobie znakomity design i najlepszą funkcjonalność.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł