Syfon butelkowy czy rurowy — czy trzeba wybierać między wyglądem a funkcjonalnością?

dodano:

Czasem jest niewidoczny, ukryty wewnątrz szafki, a czasem wręcz przeciwnie, jest odsłonięty, wręcz wyeksponowany. O czym mowa? O syfonie. To niezbędny element instalacji w każdej łazience i kuchni. Pełni ważną funkcję w poprawnym funkcjonowaniu umywalki i zlewozmywaka. Na rynku dostępne są różne rodzaje syfonów. Jaki syfon wybrać — butelkowy czy rurowy?

Do czego potrzebny jest syfon?

Syfon to element instalacji kanalizacyjnej, która odprowadza wodę z umywalek i zlewozmywaków, a także z wanien i brodzików. Odgrywa istotną rolę — chroni wnętrze pomieszczeń przed dostaniem się do nich zapachów z kanalizacji, czyli gazów ściekowych.

Zasada jego działania jest prosta i opiera się na tak zwanym zamknięciu wodnym. Oznacza to, że właśnie w syfonie zawsze znajduje się pewna ilość wody, która stanowi barierę i blokuje przedostawanie się zapachów. Co ciekawe, urządzenia będące pierwowzorami syfonów znano już w starożytności; opisał je m.in. Heron z Aleksandrii. Pierwszy nowoczesny syfon został zaprezentowany w 1825 roku we Francji przez Charlesa Plintha, a wersję zbliżoną do tej, którą znamy współcześnie pokazał w 1837 Antoine Perpigna.

Czy syfon może być nieszczelny? Tak i to na dwa sposoby. Syfon źle zamontowany może być nieszczelny, a co za tym idzie, będzie się z niego wylewać woda za każdym razem, gdy skorzystamy z umywalki lub zlewu. Taka nieszczelność najczęściej powstaje w wyniku niedokładnego spasowania lub wkręcana przy montażu poszczególnych elementów syfonu.

Syfon może być też nieszczelny pod względem przepuszczania zapachów, jednak do takiej sytuacji dochodzi w wyniku wyschnięcia syfonu, czyli odparowania wody z jego wnętrza. Dzieje się tak, kiedy bardzo długo dana umywalka lub zlewozmywak nie są użytkowane.

Syfon butelkowy a rurowy — czym się różnią?

Do podłączenia umywalki lub zlewozmywaka stosuje się jeden z dwóch poniższych rodzajów syfonów: 

  • syfon rurowy,
  • syfon butelkowy.

Syfon typu rurowego ma charakterystyczny kształt litery U. Odznacza się on mniejszą podatnością na zapychanie. Jest tak, ponieważ jego budowa jest bardzo prosta i w jego wnętrzu nie ma żadnych zakamarków, które mogłyby utrudniać przepływ zanieczyszczonej wody. Przekrój syfonu na całej długości ma tę samą średnicę. W wyniku regularnego użytkowania syfon praktycznie sam się oczyszcza. Dlatego częściej stosowany jest w kuchniach, gdzie podczas mycia naczyń i wykonywania codziennych czynności do odpływu mogą dostać się resztki jedzenia lub tłuszcz.

Syfony butelkowe mają bardziej zwartą, kompaktową budowę co jest zaletą w przypadku ograniczonej ilości miejsca pod zlewem lub umywalką. Jednak taka budowa wymaga nieco bardziej złożonej budowy, dlatego syfon butelkowy należy regularnie czyścić. By to było możliwe, należy zapewnić łatwy dostęp do syfonu. 

Syfon butelkowy a rurowy — jaki wybrać?

Syfon butelkowy czy rurowy? Co lepiej wybrać? Te pytania zadaje sobie wiele osób przed podłączeniem umywalki lub zlewozmywaka. W przypadku łazienek i toalet, jeżeli syfon pod umywalką będzie widoczny, to zdecydowanie o wiele lepiej sprawdzą się ozdobne syfony butelkowe. Mogą one być wykończone w sposób adekwatny do wykończenia armatury łazienkowej. Na przykład oferowany przez KUCHINOX syfon umywalkowy butelkowy jest dostępny w aż pięciu wersjach wykończenia, w tym w modnym kolorze różowego złota.

Syfon rurowy to rozwiązanie wybierane przede wszystkim do kuchni. Syfony pod zlewozmywakami w zdecydowanej większości przypadków są niewidoczne, bo przestrzeń pod zlewem jest wykorzystywana do przechowywania i stanowi fragment ciągu mebli kuchennych. Ponadto syfony rurowe umożliwiają łatwiejsze zagospodarowanie przestrzeni pod zlewem, dzięki przeniesieniu samego syfonu pod ścianę.

Podsumowując, syfony butelkowe są bardzo łatwe w obsłudze, a ich regularne czyszczenie nie nastręcza dodatkowych kłopotów. Zapewniają przy tym efektowny wygląd. Są idealnym rozwiązaniem do łazienki i toalety, nawet jeśli będą wyeksponowane. Natomiast syfony rurowe są równie wydajne i sprawdzą się o wiele lepiej przy zlewozmywakach. Dotyczy to w szczególności modeli, które pozwalają na wykorzystanie miejsca bezpośrednio pod komorą zlewu.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł