Syfony – wybór i sposoby montażu

dodano:

Porady praktyczne

Butelkowe, rurowe w kształcie litery „U”, dzwonowe czy suche – to rozmaite rodzaje syfonów, które stosuje się w łazienkach oraz kuchniach. Takie rozróżnienie tego elementu armatury może powodować komplikacje. Dlatego wyjaśniamy, jaki syfon dobrać do zlewozmywaka, jaki do zmywarki, a jaki do umywalki czy wanny. 

Rodzaje syfonów zlewozmywakowych

Syfon to inaczej zamknięcie wodne, dzięki któremu możliwe jest odprowadzenie wody ze zlewu do ścieków. Część wody zostaje jednak zatrzymana w zbiorniku syfonu, co zapobiega przedostawaniu się do wnętrza nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji, a także gazów, takich jak siarkowodór czy metan.

Syfony zwykle otrzymuje się w komplecie z kupowanym zlewem, jak ma to miejsce w przypadku zlewów stalowych i granitowych marki Kuchinox. Niemniej czasami pojawia się konieczność dokupienia syfonu bądź jego wymiany. Wtedy trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. By odpowiednio dobrać syfon do kuchennego zlewu, należy:

  • Zmierzyć średnicę odpływu – na rynku zwykle dostępne są syfony 3,5 cala, 2 cale i 1,5 cala.
  • Określić materiał wykonania zlewu – syfony do zlewozmywaków granitowych mają dłuższe śruby mocujące, a te do stalowych – krótsze. Dlatego trzeba zmierzyć grubość zlewu w miejscu odpływu.
  • Uwzględnić liczbę komór zlewu – do zlewozmywaka jednokomorowego wystarczy syfon z jednym odpływem. Do zlewu dwu- i półtorakomorowego konieczny będzie zakup syfonu z dwoma odpływami. Trzeba również zmierzyć odległość między odpływami w komorach i sprawdzić, czy są na tym samym poziomie, by dobrać właściwy syfon.
  • Rozważyć model syfonu z przelewem – ta funkcjonalność umożliwia odprowadzenie wody ze zlewu w przypadku jego zapchania się i nagromadzenia wody do konkretnego poziomu. Dzięki temu woda nie wyleje się na zewnątrz.
  • Rozważyć dodatkowe podłączenie do zmywarki – to sposób na łatwe podłączenie odpływu zmywarki, dzięki któremu urządzenie może odprowadzać brudną wodę.

Syfony rurowe i butelkowe do zlewu – który wybrać?

Wybór syfonu zlewozmywakowego jest niewątpliwie najtrudniejszy. Produkty posiadają różne parametry i funkcjonalności, jednak ze względu na ich budowę wyróżnia się ich dwa główne rodzaje. Syfony do zlewu rurowe w kształcie litery „U” oraz butelkowe. Te pierwsze są częściej wybieranym i znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem, gdyż rzadko się zapychają i posiadają opcję automatycznego czyszczenia. Niemniej zajmują nieco więcej miejsca.

Syfony butelkowe sprawdzą się w małych kuchniach, w których konieczne jest stosowanie rozwiązań umożliwiających zachowanie cennej przestrzeni. Są montowane pionowo i w dolnej części mają umieszczony zbiornik z wodą. Niemniej wymagają okresowego czyszczenia. Ponadto trzeba pamiętać, by zarówno syfon rurowy, jak i butelkowy zamontować w odpowiedniej odległości od podłogi i ściany. Dzięki temu, w razie konieczności wyczyszczenia go bądź rozmontowania, można będzie swobodnie rozkręcić jego poszczególne części.

Syfony umywalkowe – dobór

Syfony umywalkowe, podobnie jak zlewowe, dzieli się na rurowe oraz butelkowe. Jak w przypadku modeli do zlewu większą niezawodnością wyróżniają się te pierwsze. Jednak łazienkowa umywalka zwykle nie jest aż tak eksploatowana jak kuchenny zlew. Raczej nie są w niej spłukiwane resztki jedzenia, fusy po kawie czy tłuszcz. Dlatego śmiało można zastosować syfon umywalkowy butelkowy. W łazienkach zwykle liczy się oszczędność miejsca, więc syfony butelkowe sprawdzają się w nich doskonale.

Co więcej, nierzadko ze względu na mały metraż pomieszczenia syfonu nie można zakryć szafką czy obudować. Dlatego warto postawić na produkt o eleganckim chromowym wykończeniu, jak syfon umywalkowy butelkowy Kuchinox, który zapewni skuteczny przepływ zanieczyszczeń do kanalizacji i zatrzyma wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Montaż syfonu do umywalki i zlewu

Montaż syfonu do umywalki i zlewu nie jest nad wyraz skomplikowaną czynnością. Może z nią sobie poradzić każdy. W zależności od produktu cały proces składania i przyłączania konstrukcji będzie się różnił. Jednak w załączonej przez producenta instrukcji zwykle wszystko jest dokładnie wyjaśnione. Standardowo do montażu syfonu nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia.

Na początku należy sprawdzić, czy zestaw posiada wszystkie elementy wyróżnione w instrukcji, które są niezbędne do prawidłowej instalacji. Z reguły jest to odpowiednia liczba rur odprowadzających wodę, uszczelek, a także korków. Nie może też zabraknąć odpływu przelewowego. Część osób przed przystąpieniem do montażu szuka też odpowiedzi, jak uszczelnić syfon. Otóż współczesne rozwiązania posiadają już specjalne wspomniane uszczelki, które zapewniają pełne bezpieczeństwo funkcjonowania całej konstrukcji. Niemniej, obawiając się przecieków, można wcześniej zaaplikować specjalną pastę poślizgową do rur.

Syfony do wanien i brodzików

Do wanien i brodzików nie można zastosować ani syfonu w kształcie litery „U”, ani syfonu butelkowego. W przypadku niskich brodzików często montowane są tzw. syfony dzwonowe. Zajmują one mało miejsca i są elastyczne (dzięki regulowanemu kolanku). Ponadto bez konieczności rozbierania całej armatury można je łatwo czyścić od góry. To rozwiązania, które sprawdzą się również w wannach.

Jednak do wanien częściej i chętniej wybierane są syfony automatyczne – samoczyszczące. Podobnie jak modele rurowe do zlewu czy umywalki charakteryzują się mniejszą awaryjnością i nie wymagają ręcznego oczyszczania. Niemniej podłączenie elementu w małej łazience może być problematyczne. Wówczas alternatywą są syfony dzwonowe. Mimo wszystko montaż obu rozwiązań najlepiej zlecić fachowcom, by instalacja została wykonana bezbłędnie i by zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii.

Podsumowanie

Remontując starą lub urządzając nową łazienkę czy kuchnię, warto wybierać produkty skompletowane już z syfonami. Dzięki temu zyskuje się gwarancję dopasowania wszystkich elementów. Z kolei jeżeli pojawia się konieczność dobrania syfonu, warto zwrócić uwagę na wszystkie wspomniane parametry, jak średnica odpływu, ilość miejsca (pod umywalką, zlewem czy wanną), liczba komór w zlewozmywaku oraz materiał wykonania syfonu, a także na dodatkowe funkcjonalności.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł