Szyld długi czy dzielony? Czyli wybieramy klamki

dodano:

Porady praktyczne

Na klamkę składa się nie tylko rękojeść i mechanizm sprężynowy odpowiedzialny za jej prawidłową pracę. Nieodłączną częścią klamkowego zestawu są też szyldy (tarcze, osłony, rozety), czyli metalowe osłony łączone z klamkami za pomocą trzpieni. Główny ich podział to ten na szyldy długie i szyldy dzielone. Czym charakteryzują się poszczególne z nich? Który wybrać do swojego domu lub mieszkania?

Szyldy długie

Modele te łączą klamkę i np. otwór na klucz za pomocą podłużnej, najczęściej prostokątnej części. Podczas ich zakupu należy więc znać dokładny rozstaw zamka. Wizualnie sprawiają wrażenie solidniejszych od szyldów krótkich (jest to jednak wyłącznie wrażenie).

Szyldy długie występują w czterech wersjach:
  • z otworem na klucz,
  • z otworem na wkładkę bębenkową (zamek),
  • z blokadą WC,
  • bez otworów (szyldy pokojowe).

Modele długie stosuje się we wszystkich drzwiach zewnętrznych. W przypadku skrzydeł wewnętrznych decyzja zależy natomiast wyłącznie od gustu użytkownika.

Szyldy krótkie

W tym wypadku klamka (szyld górny) i zamek (szyld dolny) występują osobno, łatwiej je więc dopasować jeśli chodzi o rozstaw klamki i zamka. Często w drzwiach pokojowych nie ma potrzeby montowania zamka, więc szyld krótki jest tu tym lepszym rozwiązaniem, które zajmuje mało miejsca. Warto również zaznaczyć, że producenci do takich modeli posiadają zazwyczaj szerszą ofertę jeśli chodzi o wzory klamek. Przykładem są kryształowe gałko-gałki Kuchinox, które są wyjątkowymi modelami dekorującymi przestrzeń pomieszczenia.

Podobnie jak w szyldach dzielonych, dolne części szyldów krótkich dzielą się na rodzaje z otworem na klucz, z otworem na wkładkę bębenkową (zamek) oraz z blokadą WC. Nie spotyka się tu natomiast produktów bez otworów.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł