Zanim wezwiesz hydraulika? Domowe sposoby na utrzymanie drożności z umywalce i zlewie

dodano:

Porady praktyczne

Zanim wezwiesz hydraulika? Domowe sposoby na utrzymanie drożności z umywalce i zlewozmywaku.

Zapchane odpływy i rury potrafią wywołać niemałe kłopoty, kto jednak się z nimi nie spotkał?  Zanim ściągniesz do domu specjalistę, chyba, że woda w ogóle nie schodzi możesz skutecznie domowymi sposobami sam zwalczyć problem.

Wypadające podczas kąpieli włosy, resztki kosmetyków tj. mydło czy żele, a także złej jakości woda przyczyniają się do zalegania w instalacji przez co rury szybko się zatykają.  W konsekwencji woda trudniej schodzi, co przysparza nam jedynie niepotrzebnych nerwów. W kuchni zaś zlewozmywak mogą zapchać na przykład drobne odpady takie jak resztki jedzenia czy tłuszcze. W końcu to w zlewozmywaku opłukujemy najbardziej zabrudzone naczynia przed włożeniem do zmywarki. Woda może wtedy spływać wolniej, cofać się, zatrzymywać, a z samego odpływu może wydobywać się nieprzyjemny zapach.

Silnie żrące środki chemiczne, dostępne na rynku, zawsze możemy zastąpić samodzielnie przygotowanymi w zaciszu domowym preparatami, które są niedrogie i działają jak silne detergenty.

Pierwszą metodą jest połączenie sody oczyszczonej i octu w proporcji 1:1. Do zlewozmywaka należy wsypać sodę, a następnie zalać ją octem i zatkać zlewozmywak korkiem. Tak przygotowany roztwór zostawiamy na mniej więcej godzinę. Po tym czasie zalewamy go dużą ilością ciepłej wody.

Druga metoda również z zastosowaniem sody oczyszczonej i octu, ale z dodatkiem… soli. Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z solą (ponownie w proporcji 1:1 – najlepiej po 100 g) i zalać mniej więcej szklanką octu spożywczego (uwaga – mikstura mocno się spieni). Także tutaj czekamy godzinę, by zalać odpływ wodą – tym razem gorącą.

Co w sytuacji, kiedy nie sprawdzają się preparaty?

W momencie, kiedy domowe preparaty nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto sięgnąć po  mechaniczne metody. Możemy w tym celu użyć specjalnego udrażniacza odpływu, np. „Tornado” OKP 100T. To narzędzie, które potrafi być niesamowicie skuteczne. To elastyczny pręt z ząbkami, który należy wprowadzić do odpływu i kilkukrotnie obrócić dookoła własnej osi. Po wyciągnięciu udrażniacza na jego końcu powinny znajdować się elementy zapychające czyszczony odpływ.

Bywa jednak, że takie urządzenie może się okazać za krótkie do usunięcia powstałego zatoru.  Wówczas alternatywą jest zastosowanie sprężyny kanalizacyjnej np. OKP 076T. W tym wypadku należy zdemontować syfon lub miskę ustępową. Sprężyna to stalowy przyrząd o średnicy 6 milimetrów i długości 7 metrów. Na jej końcu znajduje się ostra końcówka (wkładana do rury kanalizacyjnej). Sprężynę wsuwamy poprzez obrócenie pokrętła na obudowie. Kiedy napotkamy przeszkodę, blokujemy sprężynę za pomocą specjalnego mechanizmu, ponownie obracamy i przebijamy zator.

Warto jednak pamiętać, że lepiej jest zapobiegać.

Wystarczy regularne czyszczeniu odpływu, dzięki któremu zalegające odpady nie będą mogły utworzyć zatoru i zablokować przepustu wody…

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł