Zlewozmywak nakładany – 5 rzeczy, które warto wiedzieć na jego temat

dodano:

Porady praktyczne

Rodzaje zlewozmywaków można wyróżnić ze względu na materiał wykonania – granitowe, ceramiczne czy stalowe – oraz na liczbę komór – jednokomorowe, półtorakomorowe oraz dwukomorowe. Biorąc z kolei pod uwagę sposób montażu zlewów, występują typy wpuszczane, podwieszane oraz nakładane. To właśnie charakterystyką tych ostatnich zajmujemy się w naszym artykule.

Co to oznacza, że zlewozmywak jest nakładany?

Zlewozmywaki nakładane (naszafkowe, nasadowe) to klasyczne i jedne z najtańszych rozwiązań na rynku. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się je poprzez nałożenie produktu na szafkę kuchenną. Korpus osadza się na ściankach (krawędziach) mebla bez blatu. Zlewy nakładane idealnie pasują do powszechnych – standardowych – wymiarów szafek. Można je bez problemu skompletować z aktualnie posiadanymi meblami lub odwrotnie.

Jak zamontować zlewozmywak nakładany?

Zlewy nakładane montuje się niezwykle łatwo i szybko. Intuicyjna instalacja jest jedną z najważniejszych zalet tego rodzaju produktów. Każdy użytkownik czy właściciel mieszkania może zamontować zlewozmywak samodzielnie, gdyż nie są do tego potrzebne specjalistyczne narzędzia. Wystarczy mieć miarkę, linijkę i wkręty do drewna.

Osadzanie zlewu nakładanego, w zależności od modelu, może się nieco różnić. Co do zasady szczegółowy przebieg instalacji wyjaśniony jest w dołączonej do produktu instrukcji. Zaleca się, by podczas przytwierdzania zlewu uszczelnić silikonem sanitarnym miejsce jego styku ze ściankami szafki. Dzięki temu uniknie się w przyszłości rozwoju pleśni na płycie wiórowej.

Otwór na baterię w zlewie nakładanym

Przed wyborem zlewu do kuchni należy zwrócić uwagę na wykonanie instalacji wodociągowej. Jeśli do rur podłączona jest bateria ścienna, powinno się wybrać zlew bez fabrycznie przygotowanego otworu na armaturę. W innym przypadku należy zdecydować się na model z otworami. Dzięki temu nie trzeba będzie tracić czasu na ich wycinanie.

Syfon do zlewozmywaka nakładanego

Syfon jest bardzo ważnym elementem zlewu kuchennego – bez niego produkt jest bezużyteczny. Składające się z rur i uszczelek urządzenie sanitarne stanowi zamknięcie wodne instalacji kanalizacyjnej. Dzięki temu umożliwia odprowadzanie brudnej wody do ścieków, a także zapobiega przedostawaniu się do wnętrza nieprzyjemnych zapachów.

Istotne jest, by syfon był odpowiednio dopasowany do modelu. Zlewy nakładane marki Kuchinox sprzedawane są w zestawie z tym elementem. Dzięki temu klienci zyskują gwarancję płynnego i bezawaryjnego działania przez wiele lat. Więcej na temat syfonów można przeczytać w artykule Syfony – wybór i sposoby montażu.

Ilu komorowy zlew nakładany wybrać do małej kuchni? Wymiary

Zlewy nakładane sprzedawane są w trzech wariantach: jednokomorowym, półtorakomorowym i dwukomorowym. Jakiej wielkości zlewozmywak wybrać do kuchni? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Ważne są również wymiary kuchni. W ofercie marki Kuchinox można odnaleźć zlewy nasadowe idealnie pasujące do małych, średnich oraz dużych pomieszczeń.

W niewielkiej kuchni – charakterystycznej dla bloków mieszkalnych – sprawdzi się kompaktowy, a zarazem funkcjonalny zlewozmywak jednokomorowy z serii 60. Z powodzeniem można go zamontować w małej kuchni 2 × 2 m. Produkt ten pasuje do szafek o powszechnej szerokości 60 mm. Jego skromne rozmiary rekompensuje stosunkowo duża komora o głębokości 160 mm.

Biorąc pod uwagę wymiary zlewu, warto dobrać odpowiednią armaturę – najlepiej o łukowej konstrukcji, np. baterię zlewozmywakową stojącą z elastyczną wylewką ELZA. Dzięki skompletowaniu tych produktów między dnem komory a końcem wysoko usytuowanej wylewki zostaje dość duża przestrzeń. Wobec tego użytkownicy małych kuchni mogą komfortowo myć wiele naczyń oraz garnki o sporych gabarytach.

Zlewy nakładane do dużych kuchni

Właściciele dużych mieszkań i domów mogą sobie pozwolić na montaż nawet dwa razy większych zlewów. Zlewozmywak dwukomorowy z ociekaczem z serii 60 wyróżnia się jedną z największych konstrukcji w całej ofercie marki Kuchinox. Jego długość to 1200 mm, a szerokość – 600 mm. Produkt pasuje szafki 800/1200 mm.

Model wykonany jest z wysokiej klasy stali nierdzewnej 304. Stop składa się z aż 18% chromu i 8% niklu. Taka struktura materiału czyni zlew wyjątkowo trwałym. Jest on odporny na korozję, amoniak i większość kwasów organicznych, działanie skrajnych temperatur oraz przebarwienia i zabrudzenia.

Zalety i funkcjonalność zlewów nakładanych

Stalowe zlewy nakładane mają wiele zalet i są bardzo funkcjonalne. To jedne z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Produkty zyskały zaufanie tysięcy klientów i spełniają swoje zadania niezawodnie, przez wiele lat. Wybierając nowy zlewozmywak do kuchni, warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość wykonania.

Istotne są także dodatkowe funkcjonalności, np. przelew w komorze czy możliwość podłączenia zmywarki. Powszechnie stosowane wykończenia stalowych zlewów to typy gładki i len. Warto dopłacić kilkadziesiąt złotych do drugiego wariantu. Lniana struktura zwiększa trwałość powierzchni. Nie są na niej widoczne zarysowania, mikrouszkodzenia ani zacieki z wody oraz osady kamienia. Więcej na temat zalet zlewów nakładanych stalowych można dowiedzieć się z artykułu Zlewozmywak stalowy – jaki wybrać i jak montować?

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł