Zlewozmywaki granitowe – wady i zalety oraz sposoby doboru

dodano:

Porady praktyczne

Podjęcie decyzji o zakupie zlewozmywaka z granitu powinno być oparte na analizie zalet i wad produktu, dlatego postanowiliśmy taką analizę przeprowadzić. Pomoże ona wskazać mocne i słabe strony zlewozmywaków z granitu, co znacznie ułatwi podjęcie decyzji o zakupie.

Zalety zlewozmywaków granitowych

Nasze zlewozmywaki granitowe tworzymy z mieszanki naturalnego piasku kwarcowego i żywic akrylowych, dzięki czemu są jednymi z najtrwalszych na rynku. Odpowiednio wyprodukowane tworzywo zapewnia produktowi odporność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, pęknięcia a także różnice temperatur, które w zlewie zdarzają się często. Zlewozmywaki granitowe produkowane przez Kuchinox mogą być poddawane temperaturze wynoszącej nawet 250°C.

Proces produkcji, nad którym mamy pełną kontrolę, sprawia, że nasze zlewozmywaki granitowe mogą być barwione. W ofercie mamy najpopularniejsze kolory, jak beż, czerń oraz biel – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by produktowi nadać także inne kolory, na zamówienie. Idzie to w parze z możliwościami w kwestii designu – zlewozmywaki granitowe mogą mieć dowolny kształt, co pozwala każdemu inwestorowi dopasować produkt do swoich potrzeb. W fabryce Kuchinox pracują doświadczeni projektanci, którzy mogą tworzyć koncepcje wzornicze specjalnie dla każdego klienta. Nasze zlewozmywaki granitowe są też w pełni odwracalne – oznacza to, że można je montować w różne strony i zawsze będą dobrze pełnić swoją funkcję.

Granitowe zlewozmywaki bardzo łatwo jest też utrzymać w czystości. Na gładkiej powierzchni nie osadzają się szybko brud i kamień, a ciekawe wybarwienie granitu dodatkowo sprawia, że wszelkie zabrudzenia czy zacieki pozostają niemal niezauważalne. Ponadto granit wzmocniony żywicami jest odporny na chemiczne środki czystości, używane do zarówno mycia naczyń, jak i sprzątania.

Wady zlewozmywaków granitowych

Wśród głównych wad zlewów granitowych często wymieniana jest cena. Faktycznie, na początku były one droższe od innych zlewów, jednak teraz różnica nie jest aż tak znaczna. Zawsze jednak miała i ma nadal związek z ich wytrzymałością i niepowtarzalnym designem. Zakup tak trwałego produktu warto potraktować jako inwestycję na wiele lat. Co ważne, na nasze zlewy granitowe w Kuchinox dajemy aż 10-letnią gwarancję.

Wielu inwestorów wskazuje na dużą wagę jako na wadę zlewozmywaków granitowych. Z pewnością są one cięższe od zlewozmywaków ze stali, jednak okazuje się to problematyczne jedynie podczas przenoszenia i montażu – należy uważać, by ciężki i twardy zlew nie uszkodził żadnego z elementów blatu czy nawet ścian. By zabezpieczyć konstrukcję zlewu i blatu przed zniszczeniem pod wpływem obciążeń, ekipy montażowe stosują odpowiedne wzmocnienia.

Dla niektórych ciężar zlewu może być jednak zaletą – dzięki sporej wadze produkt szczelniej przylega do blatu, wobec czego podczas montażu nie jest konieczne instalowanie dodatkowych klipsów montażowych.

Na zlewach granitowych, które nie są regularnie czyszczone, mogą pojawiać się przebarwienia. Wynika to z wlewania do nich brudzących produktów, takich jak kawa, wino czy soki owocowe. Zazwyczaj przebarwienia występują na dnie zlewozmywaka, jednak bardzo łatwo jest temu zapobiec. Kluczowe jest systematyczne sprzątanie – spłukiwanie wodą brudzących substancji i mycie powierzchni. Zlewozmywak granitowy należy też osuszać po każdym użyciu – dzięki temu nie powstają na nim zacieki. Więcej na temat jego pielęgnacji piszemy w naszym artykule W jaki sposób zadbać o zlewozmywak granitowy?

Zlewozmywak granitowy – jaki wybrać?

Podczas wybierania zlewozmywaka granitowego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich są otwory przeznaczone do montażu baterii. Zlewozmywaki bez tych otworów mogą być odwracane, dzięki czemu w przypadku ewentualnego remontu można je wykorzystywać w celu tworzenia nowych aranżacji (oczywiście pod warunkiem, że podczas pierwotnego montażu nie wycięto w zlewozmywaku otworów pod baterię).

Zlewozmywak należy też dopasować do szafki. Jego komora powinna mieścić się między ściankami mebla – zewnętrza szerokość komory zlewu musi być mniejsza niż wewnętrzna szerokość szafki. Szerokość szafek kuchennych wynosi najczęściej 40–80 cm. Producenci zlewozmywaków wiedzą o tym i dopasowują swoje produkty do tych parametrów, często informując inwestorów o optymalnej wielkości szafki adekwatnej do danego modelu zlewu. Na przykład zlewy granitowe Kuchinox najlepiej pasują do szafek o szerokości wynoszącej 50 cm i węższych.

Znaczenie ma również styl zlewozmywaka. Technologie produkcyjne pozwalają na stworzenie produktu utrzymanego w dowolnym kolorze. Najpopularniejsze pozostają jednak zlewozmywaki granitowe białe, czarne i beżowe. Doskonale pasują one do niemal każdego stylu wystroju kuchni – prowansalskiego, minimalistycznego, industrialnego czy tradycyjnego. Świetnie komponują się też z drewnem, którym często wykańczane są blaty kuchenne.

Jak wybrać miejsce montażu zlewozmywaka?

Zlewozmywak w kuchni powinien znajdować się w miejscu praktycznym. Warto unikać montowania go przy płycie grzewczej lub kuchence gazowej – podczas zmywania naczyń na sprzęcie mogłyby pojawiać się nieestetyczne zacieki. Warto wybrać też miejsce, w którym ściana czy sprzęty gospodarstwa domowego nie będą ograniczać przestrzeni podczas zmywania. Ponadto zaleca się unikanie montowania zlewu pod wiszącą szafką – może ona przeszkadzać w zmywaniu. Niemniej, jak wynika z naszych obserwacji, wielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie i zastosowanie w szafce (z wyciętym spodem) suszarki do naczyń.

Miejscami, w których nie należy montować zlewozmywaków, są okolice gniazdek elektrycznych. Ten szczegół trzeba wziąć pod uwagę bardzo wcześnie – jest to niezwykle istotne, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i zniwelować ryzyko porażenia prądem.

Podsumowanie

Zlewozmywaki granitowe doskonale sprawdzą się w każdej kuchni – są wytrzymałe i stylowe. Można z łatwością dopasować je do różnych aranżacji wnętrz. Ich wyższa cena wiąże się z możliwością zainwestowania w elegancki element wyposażenia wnętrza, który będzie doskonale spełniał swoje zadanie przez długi czas. Sprawdź ofertę zlewozmywaków granitowych Kuchinox produkowanych w naszej fabryce pod Poznaniem i wybierz model dla siebie. Możesz też skontaktować się z nami, by dopytać o szczegóły produkcji na specjalne zamówienie.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł