5 zalet baterii termostatycznych

dodano:

Porady praktyczne

Polacy coraz chętniej sięgają po baterie z termostatem. Rozwiązanie to stosuje się zarówno w łazienkach modernizowanych, jak i w nowym budownictwie. Dzięki wbudowanemu termostatowi baterie zapewniają dopływ wody o stałej temperaturze. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? Poznaj zalety tych produktów!

Jak działa bateria termostatyczna? Jak ustawić temperaturę?

Bateria termostatyczna to element, w który wbudowany jest termostat, pozwalający na wybranie dowolnej temperatury wody w zakresie od 15 do 60 stopni Celsjusza. Charakterystyczną cechą tego rodzaju armatury są dwa pokrętła – jedno służy do uruchomienia i regulacji ciśnienia wody, a drugie – do dostosowania temperatury. Elementy są wyposażone także w zawór termostatyczny, który składa się z tłoka oraz czujnika.

Czujnik termiczny, w reakcji na temperaturę wody, kurczy się i rozszerza, co wprawia tłok w ruch. Tłok, zależnie od wybranego ustawienia, zwiększa lub zmniejsza przepływ wody zimnej. Tym sposobem można uzyskać stałą, preferowaną temperaturę. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund. Dzięki pokrętłu bateria termostatyczna „zapamiętuje” ustawienia użytkownika – wystarczy zatem odkręcić wodę, by cieszyć się jej idealną temperaturą.

Bateria termostatyczna – jak podłączyć ten element?

Montaż baterii termostatycznej można przeprowadzić samodzielnie lub korzystając z pomocy fachowców. Instalacja zajmuje zazwyczaj około 40 minut. Potrzebne narzędzia to zestaw kluczy płaskich i klucz francuski. Baterie termostatyczne montowane są podobnie jak zwykłe. Podejście instalacyjne należy przygotować jeszcze przed etapem prac wykończeniowych. Bardzo ważne jest, aby rura z zimną wodą była po prawej stronie, a z ciepłą – po lewej. Tylko taki układ zapewni poprawne działanie termostatu. Więcej porad dotyczących instalacji łazienkowych znajdziesz w artykule Na jakiej wysokości umieścić baterie łazienkowe i o czym pamiętać?

Bateria termostatyczna – zalety

Zastanawiasz się nad zakupem i instalacją baterii termostatycznej? By pomóc Ci w podjęciu decyzji, wymieniamy pięć zalet tego produktu:

  • Niższe rachunki za wodę

Za zastosowaniem baterii termostatycznej przemawiają argumenty ekonomiczne. Taki model może być droższy od wersji klasycznej, ale warto w niego zainwestować, by zoptymalizować rachunki za wodę. W niektórych przypadkach są one niższe nawet o 40%. Wysokie oszczędności wynikają z krótszego czasu potrzebnego na ustawienie odpowiedniej temperatury wody.

  • Stała temperatura wody

W domach i mieszkaniach mamy do czynienia z różnymi rodzajami źródeł ciepła i niestabilnym ciśnieniem wody. Jej pobór przez urządzenia użytku domowego (np. przez pralkę) powoduje często nagły spadek temperatury wody w strefie kąpieli. Zastosowanie baterii termostatycznej pozwala uniknąć tego problemu.

  • Łatwa obsługa przez seniorów

Seniorzy bardzo często mają trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów, do których niewątpliwie należy ustawienie odpowiedniej temperatury wody. Montaż baterii z termostatem rozwiązuje ten problem, ponieważ temperaturę wystarczy ustawić w jej przypadku raz – starsza osoba może więc skorzystać z produktu szybko i bezpiecznie.

  • Bezpieczeństwo dla dzieci

Bateria termostatyczna zapobiega niekontrolowanemu podwyższeniu temperatury strumienia wody, która maksymalnie wynosić może 38 stopni Celsjusza. Temperaturę zwiększyć można jedynie poprzez odblokowanie specjalnej blokady (wówczas możliwe jest zwiększenie jej do 60 stopni Celsjusza). Element skonstruowano tak, by jego zdjęcie wymagało użycia siły, której dzieci z reguły nie mają. Dzięki temu najmłodsi użytkownicy łazienki mogą bezpiecznie korzystać z produktu.

  • Estetyczny wygląd i łatwe czyszczenie

Bateria z termostatem różni się pod względem wyglądu od baterii klasycznej, a mimo to jest tak samo elegancka i łatwa w pielęgnacji. Ma gładką powierzchnię, co zapobiega osadzaniu się na niej zabrudzeń. Model taki można zamontować nie tylko pod prysznicem, ale też przy wannie.

Rodzaje baterii termostatycznych

Baterie termostatyczne mają wiele zalet. Warto jednak wiedzieć, że nie wszędzie spełnią swoje zadanie. Tego rodzaju armatura nie jest polecana do pomieszczeń wyposażonych w przepływowy podgrzewacz wody. Decydując się na zakup nowej baterii, zadbaj o to, by wybrać odpowiedni wariant. W ofercie Kuchinox dostępne są produkty przeznaczone do instalacji przy armaturze różnego rodzaju. W katalogu uwzględnione są m.in. bateria termostatyczna prysznicowa i bateria wannowa termostatyczna. Poznaj najpopularniejsze modele:

Podsumowanie

Bateria termostatyczna równoważy wahania temperatury wody, dzięki czemu podnosi poczucie komfortu, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. To idealne rozwiązanie dla tych, którym zależy na estetycznym wyglądzie łazienki i bezpieczeństwie. Jeżeli należysz do tego grona, zapoznaj się z katalogiem produktów Kuchinox.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł