bateria termostatyczna

Polacy coraz chętniej sięgają po baterie z termostatem. Rozwiązanie to jest stosowane zarówno w łazienkach modernizowanych, jak i w nowym budownictwie. Baterie termostatyczne zapewniają dopływ wody o stałej temperaturze. Jak działają takie baterie i jakie są ich zalety?

Mechanizm działania baterii termostatycznych

W taką baterię wbudowano termostat, który pozwala na wybranie dowolnej temperatury wody w zakresie od 15 do 60 stopni Celsjusza. Bateria termostatyczna oprócz tego posiada dwa pokrętła. Jedno służy do uruchomienia baterii i regulacji ciśnienia wody, a drugie do regulacji temperatury. Takie baterie wyposażono w zawór termostatyczny, na który składa się tłok i czujnik. Czujnik termiczny w reakcji na temperaturę wody kurczy się i rozszerza, co wprawia tłok w ruch. Tłok, zależnie od pożądanej temperatury, zwiększa lub zmniejsza przepływ wody zimnej. Tym sposobem można uzyskać stałą temperaturę wody. Dzięki pokrętłu taka bateria zapamiętuje ustawienia użytkownika, wystarczy zatem odkręcić wodę, by cieszyć się idealną jej temperaturą.

Korzyści ze stosowania baterii z termostatem

  1. Mniejsze rachunki za wodę

Za stosowaniem baterii termostatycznych przemawiają argumenty ekonomiczne. Takie baterie są droższe od baterii klasycznych, ale warto w nie zainwestować, by zaoszczędzić na rachunkach za wodę. W niektórych przypadkach rachunki są mniejsze nawet o 40%. Wysokie oszczędności wynikają z krótszego czasu potrzebnego na ustawienie odpowiedniej temperatury wody.

  1. Stała temperatura wody

W domach i mieszkaniach mamy do czynienia z różnymi rodzajami źródeł ciepła i niestabilnym ciśnieniem wody. Jej pobór przez urządzenia użytku domowego (np. przez pralkę lub przy jednoczesnej kąpieli w dwóch łazienkach/dwóch osób) powoduje nagły spadek temperatury wody w trakcie kąpieli – te sytuacje oczywiście nie należą do najprzyjemniejszych. Zastosowanie baterii termostatycznych pozwala ich uniknąć.

  1. Łatwość obsługi dla seniorów

Seniorom bardzo często doskwierają trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów, a do takich niewątpliwie należy ustawienie odpowiedniej temperatury wody. Bateria z termostatem rozwiązuje ten problem, ponieważ temperaturę wody wystarczy ustawić raz.

  1. Bezpieczeństwo dla dzieci

Bateria termostatyczna zapobiega niekontrolowanemu podwyższeniu temperatury wody. Maksymalny zakres temperatury do blokady wynosi 38 stopni Celsjusza. Temperaturę można zwiększyć jedynie poprzez odblokowanie specjalnej blokady (można zwiększyć ją do 60 stopni Celsjusza). Blokadę skonstruowano tak, by jej zdjęcie wymagało użycia siły, której dzieci z reguły nie mają. Wszystko to sprawia, że dziecko nie obleje się przypadkowo gorącą wodą, a w czasie kąpieli będzie radosne i bezpieczne.

  1. Estetyczny wygląd i łatwość czyszczenia

Bateria z termostatem różni się od baterii klasycznej, mimo to jest bardzo ładna i łatwa w pielęgnacji. Opływowy kształt ułatwia czyszczenie, a gładka powierzchnia uniemożliwia wnikanie zabrudzeń. Takie baterie można zamontować nie tylko pod prysznicem, ale również w wannie.

Sprawdź teraz:

Podsumowanie

Bateria termostatyczna zrównoważy wahania temperatury wody, dzieciom zapewni bezpieczeństwo, a osobom starszym komfort użytkowania. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którym zależy na estetycznym wyglądzie łazienki i bezpieczeństwie. Jeżeli należysz do tego grona, nie zwlekaj i zapoznaj się z katalogiem produktów Kuchinox. W razie jakichkolwiek pytań chętnie pomożemy, byś mógł cieszyć się kąpielą, o jakiej marzysz.