Na jakiej wysokości umieścić baterie łazienkowe i o czym pamiętać?

dodano:

Porady praktyczne

Wysokość montowania baterii łazienkowej zależy od kilku czynników. Z jednej strony należy zwrócić uwagę na rodzaj baterii. W łazience można zamontować baterię prysznicową, wannową lub umywalkową. Z drugiej strony wysokość instalacji tego rodzaju łazienkowej armatury powinna być adekwatna do wzrostu użytkowników. Niemniej podczas większości prac montażowych przyjmuje się uniwersalne wytyczne. Stosując się do nich, można uzyskać komfortowe warunki do korzystania z łazienkowej armatury.

Na jakiej wysokości montować baterię umywalkową?

Przed montażem baterii umywalkowej należy sprawdzić, na jakiej wysokości zamontowana została umywalka. Standardowo powinna znajdować się 85–90 cm nad podłogą. Więcej na ten temat piszemy w artykule Na jakiej wysokości wieszać umywalki i co brać pod uwagę w czasie montażu? Baterię umywalkową ścienną mocuje się 25–35 cm powyżej górnej krawędzi umywalki. Powinna znajdować się 110–120 cm nad podłogą.

Nieco inaczej jest w kwestii montażu baterii umywalkowej stojącej. Modele takie mogą być przytwierdzane bezpośrednio do blatu szafki bądź mocowane w otworze na obrzeżu umywalki. Te produkty różnią się wysokością i zasięgiem wylewki. Najlepiej, by odległość między końcem wylewki (aeratora) a dnem umywalki wynosiła przynajmniej 15 cm. Przed zakupem warto sprawdzić wymiary armatury, by mieć pewność, że rozmiar baterii będzie adekwatny do wielkości umywalki.

Jeśli bateria umywalkowa stojąca nablatowa ALANIS ma 200 mm wysokości, a zasięg jej wylewki to 155 mm, doskonale sprawdzi się ona przy większych nablatowych umywalkach, np. o szerokości 60 cm. Z kolei bateria umywalkowa stojąca ORIS, o wysokości 112 mm i zasięgu wylewki 105 mm, będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku mniejszych łazienek z małymi umywalkami (o szerokości 40–45 cm).

Na jakiej wysokości umieścić baterię prysznicową?

Bateria prysznicowa, spośród wszystkich rodzajów baterii łazienkowych, umieszczana jest najwyżej. Zwykle montuje się ją na wysokości pasa osoby dorosłej – 110–130 cm od podłogi. Można ją obniżyć również do 80 cm, jeśli z prysznica korzystają osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach. Niemniej w przypadku standardowej wysokości należy też pamiętać, by w odpowiednim miejscu zainstalować uchwyt na słuchawkę.

Jeżeli instaluje się prysznic punktowy, uchwyt zwykle mocuje się na wysokości ok. 185 cm. W przypadku wysokich osób (o wzroście ponad 185 cm) instalację trzeba przesunąć ok. 10 cm w górę. Wyjątkowo wygodne w użytkowaniu są zestawy natryskowe na drążku bądź kolumny prysznicowe. Te produkty umożliwiają swobodne regulowanie ustawienia słuchawki, zarówno w poziomie, jak i pionie. Komfort użytkowania osobom wysokim, niskim oraz dzieciom zapewni kolumna natryskowa BORO marki Kuchinox z regulowanym drążkiem (o długości 785–1150 mm) i również regulowaną dużą deszczownicą (o średnicy 300 mm).

Bateria wannowa – na jakiej wysokości?

Najniżej spośród omawianych baterii montuje się baterię wannową. Powinna ona znajdować się co najmniej 10–18 cm powyżej górnej krawędzi wanny. Standardowa wysokość ścian wanny wynosi 40–45 cm. W takich okolicznościach bateria powinna być mocowana ok. 60 cm nad podłogą. Dotyczy to baterii wannowej ściennej.

Baterię wannową stojącą montuje się w otworze na obrzeżu wanny. Wówczas należy wziąć pod uwagę wysokość armatury. Na przykład bateria wannowa stojąca 3-otworowa DIMA mierzy 135 mm. Po zamontowaniu jej na obrzeżu wanny ze ścianami o standardowej wysokości 45 cm wylewka będzie 58,5 cm nad podłogą.

Podejmując się montażu baterii umywalkowej, wannowej czy prysznicowej, najlepiej kierować się standardowymi wysokościami wskazanymi w artykule. Podczas wyboru armatury łazienkowej należy również zwrócić uwagę na wymiary samych baterii – szczególnie tych stojących. Nie bez znaczenia jest także wysokość montażu umywalki czy wysokość ścian wanny. Właściwy dobór i montaż armatury łazienkowej jest niezwykle ważny, by korzystanie z umywalki, prysznica czy wanny było komfortowe.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł