Armatura łazienkowa – co trzeba wiedzieć, aby wybrać właściwą?

dodano:

Porady praktyczne

Wybór odpowiedniej armatury do łazienki to trudna decyzja – wymaga poznania swoich potrzeb i researchu, którego przeprowadzenie pozwoli na właściwe skompletowanie elementów. W Kuchinox oferujemy kompleksowe podejście do tematu i dostęp do wielu elementów w jednym miejscu. Na co zwrócić uwagę? Jakie kolory są najmodniejsze? Co to w ogóle jest armatura łazienkowa? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Armatura łazienkowa – co to jest?

Armatura łazienkowa to wszelkie elementy wyposażenia przeznaczone do dystrybucji bieżącej wody. Obejmuje m.in. umywalkę, kabinę prysznicową, wannę oraz baterie łazienkowe. Do jej elementów zalicza się też wszelkie zawory, kurki, kształtki i filtry, które służą do doprowadzania wody. Armatura w łazience może pełnić funkcję nie tylko praktyczną, ale też dekoracyjną. Znacząco wpływa na aranżację wnętrza, dlatego musi być adekwatna do stylu, w jakim utrzymana jest łazienka. Może on być niezwykle różnorodny – przytulny, prowansalski lub nowoczesny. Wybór armatury nie może jednak być podyktowany jedynie względami estetycznymi – musi ona być wytrzymała, gdyż tylko to pozwoli na swobodne korzystanie z łazienki, bez obaw o nagłą awarię. Skupienie się na trwałości armatury to inwestycja we własny komfort.

Jak wybierać armaturę łazienkową?

Najważniejsze są proporcje. Duża wanna czy umywalka zdominuje niewielką baterię, przez co cały zestaw nie będzie wyglądał harmonijnie. Konieczne jest też dopasowanie wysokości i zasięgu kranu do wielkości niecki umywalki, by woda nie rozpryskiwała się na boki. Sam rodzaj baterii należy również dobierać pod względem sposobu montażu. W Kuchinox oferujemy baterie naścienne oraz stojące. Te pierwsze, co prawda, nieco rzadziej są wybierane przez inwestorów ze względu na mniejszą liczbę nowoczesnych kształtów – wciąż jednak będą doskonale pasować do wanien montowanych w zabudowie czy do obszernych umywalek. Baterie naścienne często są też dostępne w wersji kurkowej, czyli takiej, w której wodą ciepłą i zimną steruje się za pomocą dwóch kurków. Najbardziej popularne są jednak baterie stojące. Montuje się je do blatu lub umywalki. Najczęściej dostępne są w wersji mieszaczowej, w przypadku której ciepłą i zimną wodą steruje się z zastosowaniem jednej dźwigni. Pozwala to na łatwe uzyskanie odpowiedniej temperatury wody i zredukowanie jej zużycia o nawet 50%! W oszczędzaniu pomoże też perlator – to małe urządzenie montowane na końcu wylewki, które napowietrza wodę i przez to zwiększa jej ciśnienie, zmniejszając pobieraną ilość wody.

Bardzo istotne w wyborze armatury łazienkowej są też odpowiednie wymiary i możliwości montażowe. Jeśli bateria będzie montowana na ścianie, należy dobrze dopasować jej rozstaw do rozstawu znajdujących się w ścianie rur. Standardowo wynosi on ok. 15 cm, przy czym odpowiednia krzywka (zwana też konikiem i będąca rodzajem łącznika) może zniwelować różnicę do ok. 2 cm. Koniecznie trzeba też wziąć pod uwagę wysokość miejsca montażu – znów dotyczy to zwłaszcza baterii naściennych. Zamocowanie elementu na niewłaściwej wysokości sprawi, że użytkowanie produktu będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Wytrzymała armatura łazienkowa – jak poznać najwyższą jakość?

Armatura łazienkowa powinna być wytrzymała. W Kuchinox dokładamy wszelkich starań, by oferowane przez nas produkty takie właśnie były. Nasze baterie łazienkowe są odporne na korozję. Nie ulegają też szybkiemu niszczeniu pod wpływem działania środków chemicznych, których w łazience jest cała masa, poczynając od kosmetyków, a kończąc na silnych preparatach czyszczących. Warto jednak pamiętać, że każdy stosowany środek czyszczący powinien być skontrolowany pod względem zawartości związków chemicznych. Powłoki chromowane nie powinny być na przykład czyszczone produktami z podchlorynem potasu czy chlorem, ponieważ preparaty takie mogą na stałe zmatowić powierzchnię.

Podobnie jest w przypadku umywalek. Potrzeby klientów są w tym zakresie szerokie, dlatego najlepszym wyjściem jest produkcja umywalek z uwzględnieniem indywidualnych oczekiwań. Doświadczeni i kreatywni projektanci opracowują koncepcje wzornicze również na specjalne zamówienie klienta. Z uwagi na bogatą paletę kolorystyczną proponowanych materiałów łatwo jest dopasować umywalkę do aranżacji łazienki.

Kolory armatury łazienkowej – modne i stylowe rozwiązania

Wybór koloru armatury łazienkowej to również niezwykle istotny aspekt podejmowania decyzji co do wystroju łazienki. Oprócz wytrzymałości to właśnie wygląd jest najważniejszy. Jakie kolory wybrać, by łazienka wyglądała stylowo?

Czarna armatura łazienkowa

Czerń jest nowoczesna, więc bardzo dobrze wygląda w łazienkach minimalistycznych, w mieszkaniach typu loft czy we wnętrzach industrialnych. Pasuje do takich elementów architektonicznych jak beton czy kamienie naturalne. Stanowi też ciekawy dodatek do drewna, które coraz częściej stosowane jest w łazienkach. Chociaż wydawać się może, że w połączeniu z typową dla łazienek bielą będzie wyglądać niekorzystnie, doskonale z nią kontrastuje, dzięki czemu całość prezentuje się efektownie. Więcej o czarnej armaturze łazienkowej piszemy w naszym artykule Czarna armatura – hit w aranżacji łazienek.

Biała armatura łazienkowa

Ci, którzy cenią tradycję, z pewnością wybiorą białą armaturę łazienkową. Biel, wbrew wielu opiniom, można z łatwością utrzymać w czystości. Nie widać na niej zacieków, jak ma to miejsce np. na powierzchniach chromowanych. Jest też uniwersalna – można łączyć ją z innymi kolorami oraz pasuje do wielu stylów wykończenia wnętrza. Sprawdzi się w łazience urządzonej na modłę skandynawską, ale też nowoczesną czy minimalistyczną. Biel łatwo będzie dopasować też do betonowego czy drewnianego wykończenia. Ponadto pasują do niej mosiężne elementy w stylu retro.

Złota armatura łazienkowa

Przedmioty utrzymane w kolorze złota oraz różowego złota to hity ostatnich sezonów. Są niezwykle ciekawe, jednak wielu inwestorów wciąż patrzy na nie z ograniczonym zaufaniem. Wskazują oni często na zbytni przepych, który mogą wprowadzić takie elementy do wystroju łazienki. Obawa ta jest jednak zbędna. Przedmioty te doskonale aklimatyzują się w każdym wnętrzu. Pasują oczywiście do stylu glamour, gdyż dobrze wyglądają w towarzystwie marmurów czy granitowych umywalek. Ponadto tworzą eleganckie zestawienie z ciemnymi kolorami, jak butelkowa zieleń i granat – hity wystroju wnętrz ostatnich sezonów. Baterie w kolorze złota i coraz modniejszego różowego złota pasują jednak również do surowego betonu, który jest charakterystyczny dla stylu industrialnego.

W ofercie Kuchinox można znaleźć wiele ofert dotyczących baterii łazienkowych wykończonych kolorem złota i różowego złota – warto się z nimi zapoznać.

Niezależnie od koloru bateria łazienkowa powinna charakteryzować się wytrzymałością. Ważne też, by można było ją łatwo utrzymać w czystości. Produkty Kuchinox takie właśnie są. Wysokiej klasy mosiądz, z którego wykonane są nasze baterie, jest odporny na szkodliwe działanie wilgoci oraz środków czyszczących. Należy jednak pamiętać, że przed zastosowaniem preparatu myjącego trzeba dokładnie zapoznać się z informacjami umieszczonymi na etykiecie.

Nowoczesna armatura łazienkowa

Na nowoczesną armaturę łazienkową składa się nie tylko wiele różnorodnych wzorów, kształtów i kolorów. Kluczowe są również technologie. Świetnym rozwiązaniem, które coraz częściej stosowane jest w domach oraz placówkach usługowych, jest bateria z termostatem. Zamontowanie jej pozwala na utrzymanie temperatury wody na stałym poziomie (między 15°C a 60°C). Pozwala to na zoptymalizowanie opłat za wodę oraz zapewnienie bezpieczeństwa kąpiącym się dzieciom czy seniorom – woda nie stanie się nagle gorąca czy zimna, ponieważ zabezpiecza przed tym ustawienie termostatu. Więcej na temat tego innowacyjnego rozwiązania piszemy w artykule 5 zalet baterii termostatycznych.

Podsumowanie

Wśród naszych propozycji armatury łazienkowej są jedynie najlepsze dostępne na rynku produkty. Nasi klienci znajdą u nas zarówno droższe modele wzbogacone o ciekawe rozwiązania, jak i podstawową armaturę łazienkową. Nieustannie wzbogacamy naszą ofertę o nowe produkty – warto  ją sprawdzać, by nie przegapić żadnej z pojawiających się nowości. Zapraszamy też do sklepów naszych partnerów, gdzie obejrzeć można większość oferowanych produktów.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł