Bidet – rodzaje i montaż. Co warto wiedzieć?

dodano:

Porady praktyczne

Bidet to urządzenie, które uważa się za wynalazek Francuzów powstały w XVII wieku. Obecnie ten rodzaj armatury sanitarnej jest bardzo popularny w krajach Dalekiego Wschodu, m.in. w Japonii czy Korei Południowej. Z bidetu równie chętnie korzystają mieszkańcy Europy Południowej. W niektórych kulturach jest podstawowym wyposażeniem łazienki, w innych uważany jest za zbędny. Czy warto mieć bidet w domu? Jakie są jego rodzaje?

Do czego służy bidet?

W Polsce bidet nie jest podstawowym wyposażeniem każdej łazienki. Szacuje się, że jest obecny w zaledwie kilkunastu procentach gospodarstw domowych. Tak mała popularność sprawia, że niektórzy szukają w sieci odpowiedzi na pytanie: Do czego służy bidet? Posiadając go, można wygodnie zadbać o higienę miejsc intymnych po skorzystaniu z toalety czy w czasie upałów. Ta druga kwestia tłumaczy, dlaczego bidet jest popularny w Europie Południowej oraz w części Azji, gdzie średnia roczna temperatura wynosi ok. 20°C.

Poza tym to element szczególnie przydatny kobietom. Dzięki niemu lepiej mogą zadbać o higienę podczas menstruacji, będąc w ciąży, a także w czasie połogu. Bidet okazuje się również bardzo pomocny w domach, które zamieszkują osoby starsze, schorowane lub niepełnosprawne. Gdy ich stan sprawia, że często korzystają z łazienki, bidet sprawdza się znacznie lepiej niż prysznic czy wanna.

Czy warto mieć bidet w łazience?

Rzadkość występowania bidetu w polskich łazienkach wcale nie oznacza niskiego poziomu dbania o higienę. Obecnie dostęp do wielu kosmetyków i środków czystości oraz nasze położenie geograficzne sprawiają, iż większość społeczeństwa radzi sobie na co dzień bez tego elementu wyposażenia łazienki. Niemniej ci, którzy raz skorzystają z bidetu i dostrzegą jego wartość, prawdopodobnie nie będą w stanie wyobrazić sobie jego braku.

Jeszcze kilka wieków temu bidet zarezerwowany był dla wyższych warstw społecznych. Dziś może pozwolić sobie na niego niemal każdy – ceny zaczynają się bowiem już od 300 zł. Niezbędna jest też odpowiednia ilość miejsca w łazience. Niemniej obecność bidetu w domu po prostu ułatwia życie. Użytkownicy nie muszą tracić czasu na korzystanie prysznica, by zadbać o higienę intymną podczas dnia.

Rodzaje bidetów – wiszące i stojące

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje bidetów – wiszące i stojące. Przypominają one miskę WC, z tą różnicą, że nie są wyposażone w deskę sedesową, a za to przytwierdzona jest do nich bateria bidetowa. Bidety wiszące to dziś najpopularniejsze rozwiązanie. Montuje się je w nowoczesnych wnętrzach.

Z kolei bidety stojące to elementy instalowane w starym budownictwie, w którym odpływ często znajduje się w podłodze. W przypadku takiej sytuacji nie ma możliwości wstawienia bidetu wiszącego. Ponadto trzeba regularnie dbać o czystość posadzki wokół podstawy bidetu, by zniwelować ryzyko powstawania kamienia. Decydując się na bidet do łazienki, warto wybrać wersję spójną z miską WC.

Ze względu na mały metraż łazienki nie każdy może pozwolić sobie na osobny bidet i osobną miskę WC. Jednak nic straconego. Na rynku dostępne są bowiem rozwiązania 2w1, stworzone z myślą o małych łazienkach – miski WC z funkcją bidetu. To bardzo komfortowe i funkcjonalne urządzenia wyposażone w specjalną dyszę myjącą. Cena toalety myjącej jest jednak znacznie wyższa niż tradycyjnej – może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Jak zamontować bidet?

Montaż bidetu powinno się zaplanować już na etapie projektowania łazienki. Wówczas konieczne będzie odpowiednie rozprowadzenie rur, gdyż musi być on podłączony zarówno do kanalizacji, jak i instalacji ciepłej oraz zimnej wody. W XVII wieku bidety były montowane nie tylko w toaletach, ale również w pokojach osób zamożnych. Obecnie ten typ armatury zwykle instaluje się tuż obok sedesu, pozostawiając między urządzeniami ok. 30 cm odstępu. Dodatkowo przed bidetem standardowo powinno się zostawić ok. 60 cm wolnej przestrzeni, a w przypadku armatury ze słuchawką warto zarezerwować wokół więcej miejsca.

Montaż bidetu wiszącego

Montaż bidetu wiszącego oraz stojącego należy zlecić specjaliście. Choć jest on dosyć szybki i prosty, wymagane są wiedza i doświadczenie, które pozwolą przyłączyć urządzenie w taki sposób, by funkcjonowało w pełni sprawnie i wyglądało estetycznie. Bidet wiszący montuje się na specjalnym stelażu podtynkowym, który jest standardowym wyposażeniem w nowoczesnym budownictwie. Każdy produkt powinien mieć załączoną instrukcję producenta, w której wyjaśnione jest, jak postępować z konkretnymi elementami montażowymi. Ponadto między bidetem a ścianą należy zamontować podkładkę piankową.

Montaż bidetu stojącego

Z kolei bidet stojący montuje się do podłoża za pomocą specjalnych śrub, które później zakrywa się zaślepkami dołączonymi zwykle przez producenta do kompletu armatury. Dokładne opisy instalacji znajdują się w instrukcji montażu konkretnego produktu. Trzeba m.in. zaznaczyć miejsce wywiercenia otworów do przykręcenia fischerów czy wymierzyć długość rury przyłączeniowej. Na końcu należy nałożyć silikon uszczelniający na bidet w miejscach przylegania do ściany i podłogi.

Baterie do bidetów

Po przyłączeniu bidetu do kanalizacji i przytwierdzeniu do podłoża oraz ściany kolejnym krokiem jest montaż baterii. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż baterii stojących (sztorcowych). Instalacja polega na podpięciu wężyków baterii do zaworów kątowych.

Wybierając baterię do bidetu, warto zdecydować się na rozwiązanie, które będzie spójne nie tylko z wyglądem całej armatury, ale również ze stylem wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na dowolną aranżację. W nowoczesnej łazience sprawdzi się np. bateria bidetowa stojąca PEROS z czarnym mikrostrukturalnym wykończeniem, które prezentuje się niezwykle efektownie. Poza tym to produkt wyposażony w aerator Neoperl®, który napowietrzając strumień wody, ogranicza jej przepływ (obniża ogólne zużycie wody).

Podsumowanie

Posiadając dużą łazienkę, warto rozważyć zamontowanie w niej bidetu. To rozwiązanie na lata, które w wielu sytuacjach naprawdę może ułatwić funkcjonowanie oraz dbanie o higienę. Obecnie projektanci wnętrz i specjaliści polecają bidety wiszące – jeśli oczywiście prowadzenie rur i instalacji na to pozwala. Ponadto, decydując się na montaż tego elementu wyposażenia łazienki, należy zwrócić uwagę na wybór baterii. Istotne są też solidność oraz innowacyjność wykonania produktu, a także jego wygląd, który powinien być spójny z aranżacją wnętrza.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł