Co oznacza i jak usunąć bulgotanie w zlewie?

dodano:

Porady praktyczne

Zlewozmywak to najważniejszy element wyposażenia każdej kuchni. Od jego sprawnego funkcjonowania zależy komfort wykonywania wszystkich kuchennych czynności, począwszy od zmywania naczyń, przez gotowanie, na sprzątaniu kończąc. Instalacja powinna być prawidłowo zamontowana i drożna, aby woda ze zlewu bez problemu wpływała do kanalizacji. Niestety czasem, pomimo regularnego czyszczenia przewodów kanalizacyjnych, ze zlewozmywaka zaczynają wydobywać się nieprzyjemne zapachy. Zdarza się też, że woda spływa coraz wolniej, a z rur docierają do kuchni charakterystyczne dźwięki przypominające bulgotanie. To pierwsze sygnały wskazujące na problemy z instalacją kanalizacyjną. Co może oznaczać bulgotanie w zlewie i jak je usunąć? Kiedy warto poprosić o pomoc fachowca? Na pytania te odpowiadamy w naszym artykule.

Bulgotanie w zlewie – co może oznaczać ten problem?

Podczas pracy w kuchni można czasem usłyszeć charakterystyczne dźwięki wydobywające się z orurowania. Nie zawsze są to naturalne odgłosy pracującej kanalizacji. Czasami specyficzne dźwięki mogą zwiastować poważne kłopoty z instalacją. By przybliżyć problem, podpowiadamy, co wpływa na kondycję kanalizacji w budynku i jak można usprawnić jej pracę.

Działanie kanalizacji jest zależne od ciśnienia, jakie w niej panuje, a co za tym idzie, od odpowiedniej wentylacji. Z reguły niewłaściwie działająca, źle zaprojektowana lub umiejscowiona wentylacja uniemożliwia prawidłową pracę kanalizacji. To z kolei skutkuje wydobywaniem się z rur nieprzyjemnego zapachu oraz charakterystycznych dźwięków. Bulgotanie w zlewie często stanowi ostatni sygnał przed całkowitym zatkaniem odcinka kanalizacji pomiędzy zlewem a pionem. Towarzyszące mu nieprzyjemne zapachy z rur mogą być szkodliwe dla zdrowia domowników, dlatego nie należy go lekceważyć.

Jak usunąć bulgotanie w zlewie? Przydatne sposoby

Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć, słysząc bulgotanie w zlewie, jest zastosowanie środka do udrażniania rur. Często jednorazowe użycie preparatu pozwala pozbyć się problemu i nieprzyjemnego zapachu. Czasami jednak udrożnienie z użyciem środka chemicznego nie wystarcza i problem powraca. Gdy bulgotaniu towarzyszy spowolniony wypływ wody, być może odpowiada za to złe napowietrzenie kanalizacji wewnętrznej. By uniknąć powracających kłopotów, należy upewnić się, czy pion kanalizacyjny jest zakończony tzw. wywiewką, czyli rurą wywiewną. Odpowiada ona za minimalizowanie wahań ciśnienia w pionie. Zapobiega też przedostawaniu się do wnętrza budynku nieprzyjemnych zapachów.

Niestety wywiewka nie może być użyta we wszystkich przypadkach. Zamiast niej można zastosować zawór napowietrzający, który ma wpuszczać powietrze do wnętrza pionu kanalizacyjnego, zapobiegając powstaniu podciśnienia. Powinno to skutecznie rozwiązać problem bulgotania oraz nieprzyjemnych zapachów. Jeśli wywiewki są dobrze zamontowane, a mimo to bulgotanie nadal się pojawia, możliwe że doszło do niedrożności rury bądź samego wylotu. Bardzo ważna jest jakość syfonu, który odpowiada za prawidłowe zamknięcie wodne instalacji. Od układu rur w dużej mierze zależą sprawne odprowadzanie zużytej wody i brak problemów z bulgotaniem. Warto więc wybierać produkty wysokiej jakości, np. syfony Kuchinox, dostępne w kategorii akcesoria kuchenne.

Bulgotanie w zlewie po spuszczeniu wody – czy to normalne?

Niestety odgłosy wydobywające się z rur kanalizacyjnych nie są czymś naturalnym i z reguły oznaczają problem z instalacją. Jeśli usłyszysz bulgotanie w zlewie po opróżnieniu go z wody, jest ono najpewniej wynikiem zasysania wody do rur odprowadzających. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie napowietrzacza. Podczas przemieszczania się wody w rurach napowietrzacz będzie wpuszczał do instalacji niewielką ilość powietrza. W ten sposób wyeliminuje bulgotanie i zatrzyma nieprzyjemne zapachy.

Słyszysz bulgotanie w zlewie podczas pracy zmywarki? Powodem może być zwężenie w rurach lub mocno zanieczyszczony syfon, w którym przez niewielki prześwit tworzy się podciśnienie. Warto więc dbać o czystość syfonów i odpływów, aby nie doszło do zatkania kanalizacji. Przydatnym narzędziem, które ogranicza zanieczyszczanie odpływu, jest sitko wychwytujące pozostałości po myciu naczyń. Jednak nawet ono nie jest gwarancją całkowitej przepustowości odpływu. Osady w rurach powodowane są również przez transportowany nimi tłuszcz. Innym powodem wydobywających się z rur odgłosów może być nieprawidłowe podłączenie zmywarki do syfonu zlewozmywaka. Z tych samych przyczyn może pojawić się również bulgotanie w zlewie podczas pracy pralki. Jeśli problem odgłosów i nieprzyjemnych zapachów, pomimo zastosowanych rozwiązań, nie ustaje, zgłoś go administracji budynku lub skorzystaj z pomocy hydraulika. Z artykułu Brzydki zapach ze zlewu – 3 sprawdzone metody na jego usunięcie dowiesz się, jak zwalczyć nieprzyjemne zapachy z kanalizacji z zastosowaniem naturalnych metod.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
80% osób określiło artykuł jako pomocny