Czym jest i jak wybrać baterię z odpowiednią klasą przepływu wody?

dodano:

Porady praktyczne

Wybór odpowiedniej baterii do kuchni czy łazienki na pierwszy rzut oka może wydawać się prostym zdaniem. Jednak zagłębiając się w szczegóły, szybko można zrozumieć, jak wiele aspektów należy wziąć pod uwagę. Klasa przepływu jest kluczowym parametrem decydującym o tym, ile wody zużywa się podczas korzystania z armatury. Wybierając baterię o korzystnych parametrach, można znacząco obniżyć miesięczne zużycie wody oraz opłaty. Ale jak to zrobić? Jakie są różnice między poszczególnymi klasami przepływu i jakie są ich zalety oraz wady?

Klasa przepływu baterii – co to jest?

Klasa przepływu to wskaźnik, który określa opory hydrauliczne podzielone na 6 klas w zależności od ich przepływu przy ciśnieniu 3 bar wyrażane w l/s lub l/min, mówiąc prościej jest to ilość wody, jaka jest w stanie przepłynąć przez daną baterię w ciągu sekundy lub minuty przy optymalnym ciśnieniu 3 barów. To również miara efektywności baterii pod względem zużycia wody.

Jakie są klasy przepływu baterii?

Klasy przepływu są zazwyczaj oznaczane literami Z, A, S, B, C lub D, gdzie klasa Z to najmniejsze zużycie wody a D największe. Wybór odpowiedniej klasy przepływu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika oraz od specyfiki miejsca, w którym bateria ma być zamontowana.

Klasa przepływu Z – to najniższa klasa. Baterie z tej kategorii zapewniają najniższe zużycie wody ≤ 9 l/min. W tej klasie sprawdzi się armatura z właściwościami oszczędzania wody zazwyczaj stosowana w bateriach umywalkowych, bidetowych lub zlewozmywakowych. Do tego rodzaju produktów można zaliczyć baterię umywalkową FRENSO czy baterię zlewozmywakową SAGRA.

Klasa przepływu A – to kolejna niska  przepływu wody. Tego typu parametr jest jednym z najczęściej spotykanych w przypadku armatury dostępnej u wielu producentów. W tym przypadku zużycie wynosi ≤ 15 l/min. Z tą klasą sprawdzą się te same rodzaje baterii co przy klasie Z jak również baterie natryskowe.

Klasa przepływu S – stworzono ją z myślą o kreacji rozwiązań wciąż optymalnych, ale z większym przepływem niż klasa A, lecz mniejszym niż klasa B. Tego typu baterie charakteryzują się przepływem wody na poziomie ≤ 19,8 l/min. Najlepiej sprawdzą się w bateriach natryskowych i wannowych gdzie zapotrzebowanie na wodę jest większe.

Klasa przepływu B – to wysoka klasa przepływu wody o zużyciu ≤ 22,3 l/min. Armatura  z tą klasą najlepiej sprawdzi się w bateriach wannowych, gdzie szybkość napełnienia wanny ma znaczenie. Może też występować przy dużych panelach natryskowych.

Na rynku dostępne są również baterie z klasą przepływu C ≤ 30 l/min oraz D ≤ 37,8 l/min. To rozwiązania niepolecane, ale wciąż spotykane w sklepach. Mając na uwadze dobro środowiska, warto unikać tego typu produktów.

Baterie z dobrą klasą przepływu wody

Najlepsza armatura to baterie z klasą przepływu Z oraz A, a także S. Dobierając wyposażenie do zlewozmywaka, umywalki czy prysznica powinno się zweryfikować wartość tego parametru. Pamiętajmy, że przy wyborze baterii do wanny zasada jest dokładnie odwrotna, tam im większy przepływ tym lepiej, ze względu na szybkość napełnienia wanny. Przy wyborze baterii do kuchni również warto zastanowić się do czego będzie ona wykorzystywana – jeśli kuchnia jest wyposażona w zmywarkę, a bateria służy głównie do napełniania garnków wodą, niska klasa przepływu może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Niemniej istnieje szereg wielu innych czynników, które wpływają na niezawodność i funkcjonalność baterii. Najważniejszym elementem jest głowica. Dzięki ceramicznej głowicy użytkownicy zyskują gwarancję solidności, szczelności i wieloletniej niezawodności produktu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Jakie cechy powinna mieć nowoczesna bateria kuchenna?

Aerator – dodatek do baterii, który obniży klasę przepływu wody

W świecie armatury łazienkowej i kuchennej aerator jest niepozornym, lecz niezwykle istotnym dodatkiem. Może on zdecydowanie poprawić funkcjonalność baterii. Aerator, inaczej perlator czy napowietrzacz, to małe urządzenie montowane na końcu wylewki baterii. Ma ono na celu zmniejszenie przepływu wypływającej wody, przy zachowaniu komfortowego ciśnienia wody poprzez napowietrzenie strumienia, obniżając tym samym klasę przepływu wody.

Działanie aeratora polega na mieszaniu wody z powietrzem. Proces ten pozwala na stworzenie równomiernego, miękkiego strumienia zużywającego mniej wody, ale jednocześnie dającego uczucie pełnego przepływu.

Większość nowych i dobrych baterii wyposażono w taki właśnie aerator. Jeśli jednak posiada się starą armaturę o wysokiej klasie przepływu, nie trzeba jej od razu wymieniać. Dobrym pomysłem może okazać się zamontowanie perlatora na końcu wylewki. W ofercie Kuchinox dostępne są różne modele.

Różnią się wartością ograniczenia przepływu wody od 2 do 10 l/min oraz rozmiarem. Ciekawym rozwiązaniem są także aeratory dwufunkcyjne z elastyczną wylewką. Poza obniżeniem klasy przepływu wody w baterii zwiększają również komfort mycia. Ruchoma wylewka umożliwia swobodne manewrowanie strumieniem wody pod różnymi kątami. Ponadto pierścień napowietrzacz oferuje dwa rodzaje strumienia – stały lub deszczowy. W związku z tym można go dostosować adekwatnie do rodzaju czynności wykonywanych w zlewie lub umywalce.

Wybór baterii o odpowiedniej klasie przepływu wody to kwestia indywidualna. Zależy ona od wielu czynników, takich jak sposób użytkowania baterii, specyfika miejsca, w którym będzie ona zamontowana, a także osobiste preferencje. Osoby chcące posiadać dobrą baterię kuchenną lub łazienkową nie zawsze muszą decydować się na jej wymianę – szczególnie jeśli wciąż jest w pełni sprawna. Z aeratorem, można obniżyć klasę nawet do 2 l/min.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł