Jak czyścić i dbać o chromowane powierzchnie? Sprawdzone sposoby

dodano:

Porady praktyczne

Armatura kuchenna i łazienkowa może mieć różne rodzaje wykończenia. Do najpopularniejszych produktów należą warianty chromowane. Połyskująca powłoka chroni baterie przed rdzą, uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym działaniem wilgoci oraz sprawia, że pokryte nią elementy prezentują się elegancko i ponadczasowo. Ma też jednak swoje słabsze strony – widoczne są na niej zacieki i osady. Jak dbać o chromowane powierzchnie, aby przez długi czas zachowały idealny stan? Podpowiadamy! 

Jak często i czym myć chromowane powierzchnie? 

Aby chromowana armatura w łazience i kuchni zawsze była w idealnym stanie, należy regularnie ją czyścić. Ponieważ z baterii korzysta się codziennie, konieczne jest przecieranie jej nie rzadziej niż co dwa lub trzy dni. Osoby, którym zależy na zachowaniu efektownego blasku powierzchni, wycierają baterię do sucha nawet po każdym myciu rąk czy naczyń. Zaniedbanie czyszczenia armatury może prowadzić do konieczności sięgnięcia po intensywne środki chemiczne, co zwiększa ryzyko uszkodzenia chromowanej powłoki. W celu wyczyszczenia baterii należy stosować wyłącznie miękkie ściereczki i delikatne środki myjące. 

Jak wyczyścić powierzchnie chromowane? Sposoby na małe i duże zabrudzenia 

Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne pozwalają zapobiec powstaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń. Do codziennego mycia powierzchni chromowanych wystarczy zwykła ściereczka z mikrofibry. Należy nasączyć ją niewielką ilością wody z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego i dokładnie przetrzeć zabrudzone miejsce. W przypadku intensywnych plam powinny sprawdzić się płyn do mycia naczyń i delikatna gąbka. Jeżeli mimo czyszczenia zabrudzenia nadal są widoczne, można sięgnąć po specjalną pastę lub mleczko przeznaczone do polerowania powierzchni chromowanych. Preparaty tego typu pozostawiają powierzchnię czystą, lśniąca i bez zarysowań.

Czym wyczyścić chromowane powierzchnie? Produkty, których należy unikać 

Do czyszczenia chromowanych powierzchni nie nadają się ​​środki zawierające roztwory kwasu solnego oraz podchlorynu. Zastosowanie takich preparatów może skutkować zniszczeniem powłoki i powstaniem na niej nieestetycznych przebarwień. Plamy mogą pojawić się też po zaaplikowaniu mleczek czyszczących z chlorem, czyli wybielaczy.

Niewłaściwie czyszczona chromowana armatura może stracić swój blask i zmatowieć. Przyczyną jest najczęściej stosowanie środków, w skład których wchodzą intensywne substancje ścierające. Drobinki mogą powodować trwałe zarysowania powierzchni oraz utratę połysku i gładkości. Nieestetyczne przetarcia powstają też wskutek korzystania z metalowych drapaków. Do przecierania powierzchni na sucho nie nadają się ponadto ściereczki wykonane z twardego, sztywnego materiału.

Czym polerować powierzchnie chromowane? Bezpieczne domowe sposoby na lśniące baterie

Armaturę chromowaną należy regularnie polerować. Jeśli po wyczyszczeniu i wyschnięciu powierzchni zostały na niej zacieki, wystarczy delikatnie przetrzeć ją miękką ściereczką. Co robić, by elementy z wykończeniem typu chrom wyglądały jak nowe? Oprócz specjalistycznych preparatów można zastosować domowe sposoby na usuwanie zacieków i przebarwień. Przydaje się wówczas spirytus salicylowy. Wystarczy zaaplikować jego niewielką ilość w zabrudzonym miejscu, a następnie przetrzeć je papierowym ręcznikiem. Środek nie pozostawia smug, zapewnia wysoki połysk, a przy okazji dezynfekuje. Podczas czyszczenia baterii chromowanej można użyć też octu rozcieńczonego z wodą w proporcji 1:1.  

Ponadczasowe baterie chromowane od Kuchinox

Wygląd powierzchni chromowanych w dużej mierze zależy od jakości wykonania produktu. Baterie kuchenne i łazienkowe od Kuchinox dostępne są w różnych wariantach wykończeniowych. Klienci cenią je za trwałość i uniwersalny design. Nasza armatura ma ponadto specjalne atesty potwierdzające jej wysoką jakość. Nowoczesne udogodnienia, takie jak ruchome wylewki, ułatwiają dodatkowo czyszczenie chromowanych elementów. Więcej na temat przyczyn pojawiania się plam i odbarwień oraz sposobów na ich usuwanie piszemy w artykule Odbarwienia na baterii łazienkowej – skąd się biorą i jak usunąć? 

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł