Jak dobrać i wymienić wąż w baterii kuchennej – praktyczne wskazówki

dodano:

Porady praktyczne

Wąż przy baterii zlewozmywakowej stanowi niezbędny element wyposażenia kuchni. To on odpowiada za połączenie armatury z instalacją wodną i umożliwia przepływ wody. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wężów – modele różnią się m.in. długością, wyglądem i materiałem wykonania. To jednak nie wszystkie elementy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem. Wybierając węże, inwestorzy często zapominają o innych ważnych kwestiach, jak np. rodzaj zastosowanego zacisku. Jak wybrać wąż o solidnej budowie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak wymienić wąż w baterii kuchennej? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Wąż do baterii w kuchni – jaką rolę odgrywa?

Sklepy z armaturą kuchenną oferują dziś bardzo duży wybór węży do baterii. Z tego względu inwestorzy miewają kłopot z wyborem najlepszego produktu. Jaki wąż wybrać, by dobrze spełniał swoje zadania? Punktem wyjścia jest świadomość roli, jaką odgrywa ten produkt. Odpowiada on za doprowadzanie wody z instalacji hydraulicznej do baterii, a tym samym za zaopatrzenie w nią domowników. Musi więc być wytrzymały i dopasowany do wejścia baterii. Wąż podlega intensywnej eksploatacji przez wiele lat i narażony jest na przepływ wody o zmiennym ciśnieniu, dlatego powinien być szczelny i bezawaryjny.

Jak dobrać wąż do baterii kuchennej?

Jakość węża można rozpoznać już „na pierwszy rzut oka”. Dobrej jakości produkty mają równomierny rozkład oplotu na swojej powierzchni, spod którego nie widać gumowego węża. Wyposażone są w zacisk poprzeczny złożony z trzech segmentów. Łączy on końcówkę przyłączeniową z wężem i stanowi skuteczne zabezpieczenie przed przeciekaniem. Wybierając wąż do baterii kuchennej, należy upewnić się, czy jest wykonany z materiałów odpornych na korozję. Dobrym wyborem są węże wykonane z trwałej gumy w oplocie stalowym. Warto też zwrócić uwagę na końcówki węża. Szczególnie polecane są te mosiężne, ponieważ zapewniają stabilny i trwały montaż.

By wąż do baterii zlewozmywakowej dobrze spełniał swoje zadania, musi być dopasowany do konkretnego modelu armatury. Wysokiej jakości węże do baterii dostępne są w ofercie Kuchinox. Wykonane są z gumy w oplocie stalowym i mają chromowane wykończenie. Dzięki temu są trwałe i łatwe w czyszczeniu oraz nie powodują zadrapań na powierzchni urządzeń sanitarnych. Wyposażone są w system antyskręt, który zapobiega splątywaniu się węża i gwarantuje wygodę użytkowania. W ofercie Kuchinox znajdują się też węże do baterii prysznicowych o zróżnicowanych długościach: 1500 mm, 1700 mm oraz 2000 mm. W ich przypadku długość i elastyczność mają szczególne znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływają na swobodę ruchów pod prysznicem. Elastyczność jest ważna także w przypadku węży do podłączenia baterii, czyli tzw. wężyków przyłączeniowych. Giętki lub sprężysty model można precyzyjnie dopasować do instalacji wodnej.

Jak wymienić wąż w baterii kuchennej? Opis montażu

Gdy kupimy odpowiedni przewód, przychodzi pora na jego wymianę. Jak należy jej dokonać? Najpierw trzeba pozbyć się starego wężyka, odkręcając nakrętki znajdujące się przy baterii zlewozmywakowej oraz w miejscu podłączenia wody. Warto zabezpieczyć się na wypadek przypadkowego zalania, zakręcając zawory odcinające ciepłą i zimną wodę. Wymiana węża w baterii kuchennej to dość proste zadanie, pod warunkiem że nowy produkt jest dopasowany do armatury i wyposażony w pasujące nakrętki. Jedną z nich należy zamocować przy instalacji wodnej, drugą – przy obsługiwanym przez wąż urządzeniu. Pomocny przy tym zadaniu okaże się klucz płaski. Bardzo ważne jest to, aby podczas montażu nie skręcać nowego węża, co mogłoby znacznie skrócić czas jego eksploatacji.

Wąż do baterii kuchennej z wyciąganą wylewką – jak wymienić go krok po kroku?

Wymiana węża do baterii kuchennej z wyciąganą wylewką przebiega podobnie jak w przypadku baterii tradycyjnej. Zacząć należy od doboru odpowiedniego modelu węża, który umożliwi swobodne korzystanie ze wszystkich zalet tego typu armatury. Solidny produkt, pokryty trwałym tworzywem, zapewni długą i komfortową eksploatację. Stary wąż należy zdemontować z obu stron – przy wylewce oraz podłączeniu wody. Nowy wąż trzeba zamontować, zaczynając od strony wylewki i przechodząc do rurki znajdującej się w szafce kuchennej. Ołowiany obciążnik powinien być ustawiony na odpowiedniej wysokości, tak by końcówka baterii znajdowała się w pozycji schowanej, a wąż był lekko naciągnięty. To wszystko – tak zamontowany wąż powinien właściwie spełniać swoje zadania przez długi czas. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem baterii z wyciąganą lub elastyczną wylewką, koniecznie przeczytaj tekst Bateria z wyciąganą, ruchomą lub elastyczną wylewką – zalety i wady rozwiązań.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
25% osób określiło artykuł jako pomocny