Jak dobrać odpowiednią klamkę do drzwi wewnętrznych?

dodano:

Porady praktyczne

Klamka to istotny element, który stanowi uzupełnienie drzwi. Pozwala nie tylko na ich komfortowe otwieranie i zamykanie, ale również wpływa na estetykę całego wnętrza. Warto więc poświęcić nieco czasu na analizę materiałów, wzorów i budowy klamek do drzwi wewnętrznych, zwracając uwagę nie tylko na ich walory użytkowe, ale i wizualne.

Z jakich materiałów może być wykonana klamka?

Materiał, z jakiego wykonana jest klamka, wpływa nie tylko na jej wygląd, ale również trwałość. W asortymencie firmy Kuchinox można znaleźć klamki wykonane z najlepszych jakościowo tworzyw, takich jak znal, aluminium, stal nierdzewna, mosiądz i PCV.
  • Znal to wytrzymały stop stworzony z cynku i miedzi. Wykazuje właściwości podobne do aluminium, jednak jest od niego znacznie łatwiejszy w obróbce, co chętnie wykorzystują producenci klamek.
  • Klamki aluminiowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Są lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe i odporne na korozję. Mogą być wykończone na wiele różnorodnych sposobów, dlatego oferta klamek aluminiowych jest zwykle bardzo urozmaicona pod względem estetycznym.
  • Klamki ze stali są masywne, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, stąd też ich cena jest nieco wyższa niż pozostałych produktów. Najczęściej wykorzystywane są w drzwiach zewnętrznych.
  • Klamki z PCV najczęściej można spotkać w biurach oraz obiektach użytku publicznego. Są stosunkowo trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i dostępne w niskich cenach.

Konstrukcja klamki

Komfort użytkowania klamki zależy od uchwytu, który musi dobrze leżeć w dłoni. Powinien być również wytrzymały i dobrze komponować się zarówno z drzwiami, jak i innymi elementami występującymi w pomieszczeniu.Kolejny istotny element konstrukcyjny klamki to szyld (tarcza). Najczęściej stosowane są szyldy długi i dzielone (rozety okrągłe lub kwadratowe). Do szyldów dzielonych dodatkowo można dopasować szyld dolny np. na zamek lub klucz. Wybierając szyld, trzeba dobrze znać rozstaw otworów zamka zamontowanego w skrzydle drzwiowym.Na wygodę użytkowania klamki wpływa również mechanizm wspomagający lub obciążeniowy, który opiera się na zamontowanej sprężynie. Oprócz tego w zestawie montażowym klamki powinny znajdować się śruby przelotowe, drewnowkręty i trzpienie dopasowane do wymiarów drzwi.
udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł