Jak wyczyścić perlator (aerator) z kamienia? Sprawdzone sposoby

dodano:

Porady praktyczne

Perlator to niewielki produkt, który pozwala zaoszczędzić wielkie sumy. Zainstalowanie go na baterii sprawia, że codzienne mycie rąk i czynności wykonywane w kuchni pochłaniają o wiele mniej wody niż wcześniej. Perlator jest nieocenionym elementem w każdej kuchni i łazience. Niestety bardzo często ulega zakamienieniu, przez co przestaje prawidłowo pełnić swoją funkcję. Ciśnienie wody słabnie, a wylewka wygląda nieestetycznie. Jak poradzić sobie z osadem? Czy jest skuteczny sposób na to, by perlator odzyskał swój dawny blask i pełną funkcjonalność? No jasne – poniżej dokładnie go omawiamy.

Co to jest perlator?

Perlator do kranu to nakładka przypominająca sitko, montowana na końcowej części wylewki. Jego działanie opiera się na ciekawym paradoksie – element zmniejsza przepływność wody, jednocześnie sprawiając, że jej strumień jest znacznie bardziej wydajny. To efekt napowietrzenia. Pod wpływem podciśnienia perlator zasysa powietrze przez otwory w „sitku” i miesza je z wodą, rozbijając tym samym jej strumień. W ten sposób sprawia, że z kranu wypływa faktycznie o wiele mniej wody, niż mogłoby się wydawać. Standardowy model może w ten sposób umożliwić zaoszczędzenie nawet 2 litrów wody w minutę! W ciągu miesiąca pozwala zużyć około 80% mniej wody.

Aerator (bo również pod taką nazwą można znaleźć produkt w sklepach) ma kształt pierścienia. Niestety często gromadzi się na nim nieestetyczny kamień, który z czasem może zatkać otwory i utrudnić przepływ wody. Wtedy konieczne jest usunięcie go z zastosowaniem środków przeznaczonych do odkamieniania. Co najważniejsze, nie muszą być to płyny znalezione w dziale z chemią domową. Wystarczą popularne specyfiki, które znajdują się w każdej kuchni. Zacząć należy jednak od odkręcenia perlatora.

Jak odkręcić perlator bez klucza nastawnego?

Najłatwiej odkręcić perlator, korzystając z klucza nastawnego, nazywanego żabką. Możesz też użyć uniwersalnego klucza, przeznaczonego stricte do montażu i demontażu aeratorów. Ma on zwykle kilka końcówek, więc bez trudu dopasujesz rozmiar do wielkości sitka w kranie. Oba rodzaje kluczy znajdziesz w popularnych marketach budowlanych. Nie każdy jest jednak zapalonym majsterkowiczem z walizką pełną narzędzi. Nie zawsze też jest możliwość, by jechać na zakupy.  Dlatego, jeśli nie dysponujesz opisanymi wyżej kluczami, w celu odkręcenia perlatora możesz sięgnąć po zwykły klucz płaski w odpowiednim rozmiarze. Najpopularniejsze perlatory mają zwykle średnicę M18, M20, M22 lub M24. Bardzo możliwe, że masz w domu któryś z nich. Pamiętaj jednak, by nie używać kluczy bezpośrednio na aeratorze – grozi to porysowaniem go! Zawsze rób to, zabezpieczając uprzednio mosiądz tkaniną.

Jak wyczyścić perlator z kamienia?

Gdy już odkręcisz perlator, umieść go w miseczce – powinna być na tyle głęboka, by wlany do niej płyn całkowicie pokrył element. Jakim środkiem należy odkamieniać perlator? Oczywiście może to być specjalistyczny produkt do zwalczania osadów. Warto jednak pamiętać, że równie dobrze zadziałają domowe sposoby z wykorzystaniem np. octu. Wystarczy wlać go do miseczki razem z wodą w proporcji 1:1, włożyć perlator i odczekać kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut.

Do usuwania kamienia z łazienkowego sprzętu można też wykorzystać sodę oczyszczoną. Podobnie jak w przypadku octu należy włożyć aerator do miseczki z rozpuszczonym proszkiem i odczekać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Dokładny czas zależy od stopnia zakamienienia. Bez względu na to, jaki środek zastosujemy, osad powinien bez problemu się rozpuścić. W razie potrzeby można nakłuć igłą otwory w perlatorze – w ten sposób udrożnimy je, umożliwiając wodzie swobodny przepływ.

Chcesz kompleksowo zadbać o czystość w łazience? Przeczytaj artykuł Jak czyścić baterie łazienkowe, by zachowały blask nowości?

Aerator czy areator?

Nakładka na końcu wylewki kranu nosi nazwę aerator, a nie – jak często można usłyszeć – areator. Pojęcie to z łaciny oznacza napowietrzanie (aer – powietrze). Aerator jest wobec tego urządzeniem służącym do napowietrzania. Area z kolei z łaciny oznacza obszar lub rejon – nie ma więc związku z funkcjonalnością aeratora.  

Perlator do kranu – oszczędność i ekologia

Perlator napowietrza wodę i daje wrażenie intensywności strumienia. Jego obecność może pomóc w znacznym zredukowaniu rachunków. Produkt poprawia jakość życia całej rodziny i oszczędza wodę – jest więc nie tylko ekonomiczny, ale i ekologiczny. Niestety, jak większość elementów wyposażenia łazienki, często ulega zakamienieniu. Należy wtedy odkręcić go i pozbyć się osadu. Można to zrobić szybko i skutecznie, z zastosowaniem domowych sposobów. Ocet, kwasek cytrynowy lub soda oczyszczona, za sprawą silnych właściwości czyszczących, skutecznie usuną kamień. Warto czyścić perlator regularnie, zapewniając mu estetyczny wygląd i długotrwałe, bezproblemowe działanie. Przy okazji, używając tych samych domowych produktów, można udrożnić zlew. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak odetkać i udrożnić zlew? Sprawdzone, domowe sposoby.

Jeśli zależy Ci na kupnie aeratora najwyższej jakości, postaw na model Neoperl, dostępny m.in. w serii Alanis. To perlatory niemiecko-szwajcarskiej produkcji, wyposażone w system łatwego usuwania kamienia. Neoperl cechuje się bardzo wysoką precyzją wykonania, dzięki czemu idealnie spełnia swoje zadanie przez długi czas.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
100% osób określiło artykuł jako pomocny