Jak czyścić baterie łazienkowe by zachowały blask nowości?

blat w łazience

Baterie łazienkowe są nie tylko niezwykle istotnym elementem każdej umywalki lub wanny, ale również jednym z najbardziej widocznych. Wyraźnie rzucają się w oczy i wpływają w znaczny sposób na estetykę pomieszczenia. Z tego powodu coraz popularniejsze są różne wersje kolorystyczne, idealnie dopasowane do wystroju. Większość osób decyduje się jednak na klasyczne urządzenia, które charakterystycznie lśnią i cechują się nienagannym wyglądem. Jako że nie brudzą się wyraźnie, wielu właścicieli jedynie przeciera je szmatką raz na jakiś czas, nie zaprzątając sobie głowy ich dokładnym myciem. Jest to niestety błędem, ponieważ na bateriach, które nie są regularnie czyszczone, z czasem pojawiają się brzydkie zabrudzenia oraz zacieki. W takich sytuacjach wiele osób sięga po środki do mycia, które jednak mogą zaszkodzić armaturze, gdy nie zostaną odpowiednio dobrane.

Czym czyścić baterie łazienkowe?

Dobierając środek, którym zamierza się umyć urządzenia lub meble, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Baterie łazienkowe pokrywa się zwykle chromem, który jest odporny na wiele czynników typowych dla łazienki lub kuchni, jednak cechuje się dość dużą wrażliwością na rozpuszczalniki i kwasy. Z tego powodu nie należy myć baterii silnymi środkami chemicznymi. Ich żrące właściwości mogą doprowadzić do uszkodzenia chromowanej powierzchni, co sprawi, że armatura szybko straci estetyczny wygląd.

Poważnym problemem jest również kamień. Wiele słuchawek baterii wannowych i natryskowych jest wyposażone w system antykamień, który całkiem skutecznie przed nim chroni, jednak to zanieczyszczenie pojawia się również na przykład w bateriach umywalkowych. Częstym miejscem, na którym się osadza, jest perlator, czyli napowietrzacz. To niewielkie sitko na końcu wylewki. Gdy pokryje je kamień, strumień wody stanie się słabszy i mniej regularny. Wtedy najlepiej wykręcić perlator i włożyć go na kilkanaście minut do szklanki octu. Potem wystarczy opłukać go zimną wodą. Po przeprowadzeniu takiego zabiegu powinien całkiem pozbyć się osadu z kamienia.

Gdy dojdzie do poważnego zabrudzenia urządzenia, można poszukać dedykowanych środków do czyszczenia armatury. Użycie takiego produktu daje pewność, że mycie nie pozostawi na baterii widocznych śladów. Należy unikać wspomnianych już rozpuszczalników i kwasów. Nie powinno się również stosować środków na bazie chloru. Proszek do mycia może porysować powierzchnię armatury, więc znacznie lepszym wyborem będzie zakup produktu w formie mleczka lub płynu.

Baterie łazienkowe powinno się myć regularnie

Aby uniknąć poważnych zabrudzeń, baterie łazienkowe najlepiej myć regularnie, na przykład dwa razy w tygodniu. Wtedy nie będzie konieczne kupowanie specjalnego preparatu. Do regularnego czyszczenia baterii wystarczy mydło w płynie lub środek do mycia naczyń. Istnieją również skuteczne domowe sposoby: można wykorzystać roztwór z octu (jedna szklanka octu na jedną szklankę wody) oraz roztwór z kwasku cytrynowego (jedna torebka na jedną szklankę wody), który bardzo dobrze sprawdza się w walce z kamieniem. Stworzony specyfik należy nałożyć na baterię miękką gąbką i delikatnie wetrzeć w każdy z otworów. Poważne zabrudzenia warto namoczyć przez jakiś czas roztworem, przy pomocy nasączonej nim szmatki. Potem wystarczy jedynie wypolerować baterię za pomocą miękkiej ściereczki, aby nie pozostały na niej żadne zacieki.