Jak czyścić baterie łazienkowe by zachowały blask nowości?

dodano:

Porady praktyczne

Baterie łazienkowe są nie tylko funkcjonalnym elementem każdej umywalki lub wanny, ale też jednym z najbardziej widocznych. Połyskujące części armatury znacząco wpływają na estetykę pomieszczenia. Coraz popularniejsze są różne wersje kolorystyczne baterii łazienkowych, np. czarne lub złote. Większość osób wciąż decyduje się jednak na klasyczne, chromowane wykończenia, które charakterystycznie lśnią i cechują się uniwersalnym wyglądem.

JAK CZYŚCIĆ BATERIE ŁAZIENKOWE Z KAMIENIA?

Poważnym i nawracającym problemem jest osadzający się na bateriach kamień. Miejscem gromadzenia się zanieczyszczeń jest również perlator, czyli napowietrzacz – niewielkie sitko znajdujące się na końcu wylewki. Gdy pokryje go kamień, strumień wody staje się słabszy i mniej regularny. Wtedy najlepiej jest wykręcić perlator i włożyć go na kilkanaście minut do szklanki z octem. Po wyjęciu wystarczy opłukać element zimną wodą. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak wyczyścić perlator (aerator) z kamienia? Sprawdzone sposoby.

Gdy dojdzie do poważnego zabrudzenia powierzchni baterii, można sięgnąć po środki przeznaczone do czyszczenia armatury. Użycie takiego produktu zapobiega powstaniu na mytym elemencie nieestetycznych śladów. Nie powinno się stosować środków na bazie chloru. Proszek do mycia może porysować powierzchnię armatury, dlatego znacznie lepszym wyborem będzie zastosowanie mleczka lub płynu.

JAK WYCZYŚCIĆ BATERIE ŁAZIENKOWE CHROMOWANE?

Dobierając środek do mycia armatury, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane jej elementy. Baterie łazienkowe pokrywa się zwykle chromem, który jest odporny na wiele czynników typowych dla łazienki lub kuchni. Należy jednak pamiętać, że chrom cechuje się dość dużą wrażliwością na rozpuszczalniki i kwasy. Z tego powodu nie zaleca się mycia baterii silnymi środkami chemicznymi. Ich żrące właściwości mogą doprowadzić do uszkodzenia chromowanej powierzchni, co sprawi, że armatura szybko straci estetyczny wygląd.

CZARNE BATERIE ŁAZIENKOWE – CZYSZCZENIE I PIELĘGNACJA

Aby uniknąć poważnych, trudnych do usunięcia zabrudzeń, baterie łazienkowe najlepiej jest myć regularnie – na przykład dwa razy w tygodniu. Wówczas kupowanie specjalnego preparatu nie będzie konieczne. Regularność ma duże znaczenie zarówno w przypadku elementów chromowanych, jak i popularnych, matowych baterii w kolorze czarnym. Do ich czyszczenia wystarczy zazwyczaj mydło w płynie lub delikatny środek do mycia naczyń. Po przetarciu i osuszeniu baterii można ją dodatkowo zakonserwować. W tym celu warto wybrać środki hydrofobowe, które pozostawiają na powierzchni woskową barierę ochronną. Zapobiega ona zatrzymywaniu się na armaturze kropli wody i powstawaniu matowego osadu.

JAK CZYŚCIĆ ZŁOTE BATERIE ŁAZIENKOWE? DOMOWE SPOSOBY

Przemywanie powierzchni delikatnymi preparatami doskonale sprawdza się w przypadku eleganckich, złotych baterii. Jeśli szukasz ekologicznego i ekonomicznego sposobu na lśniącą armaturę, możesz wypróbować sprawdzone domowe metody. W celu wyczyszczenia złotej baterii można wykorzystać na przykład roztwór z octu i wody. Składniki wystarczy wymieszać w proporcji 1:1. Powstałym preparatem trzeba dokładnie przetrzeć powierzchnię, a następnie należy ją osuszyć.

Równie skuteczny w walce z osadami na bateriach jest roztwór z kwasku cytrynowego (należy zastosować jedną torebkę na jedną szklankę wody). Kwasek usuwa kamień i przywraca powierzchni naturalny blask. Preparat należy nałożyć na baterię miękką gąbką. Następnym krokiem jest delikatne wtarcie go w każdy otwór. W przypadku poważnych zabrudzeń warto nasączyć szmatkę roztworem i pozostawić ją na kilka minut na baterii. Po chwili wystarczy wypolerować element za pomocą miękkiej ściereczki, aby nie pozostały na nim zacieki.

PODSUMOWANIE

Baterie łazienkowe to elementy, z których korzysta się codziennie. Wiele osób jedynie przeciera je raz na jakiś czas ścierką, nie przywiązując wystarczającej wagi do dokładnego mycia. Jest to niestety błąd, ponieważ na bateriach, które nie są regularnie czyszczone, z czasem pojawiają się zabrudzenia oraz zacieki. W takich sytuacjach wiele osób sięga po silne preparaty, które mogą zaszkodzić armaturze. Chcąc zachować blask baterii, zawsze stosuj się do zaleceń producenta i zadbaj o to, by do jej czyszczenia dobierać odpowiednie, łagodne środki.

Gdy dojdzie do poważnego zabrudzenia urządzenia, można poszukać dedykowanych środków do czyszczenia armatury. Użycie takiego produktu daje pewność, że mycie nie pozostawi na baterii widocznych śladów. Należy unikać wspomnianych już rozpuszczalników i kwasów. Nie powinno się również stosować środków na bazie chloru. Proszek do mycia może porysować powierzchnię armatury, więc znacznie lepszym wyborem będzie zakup produktu w formie mleczka lub płynu.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł