Jaki zlewozmywak wybrać: stalowy czy granitowy? Zalety i wady obu rozwiązań 

Szary zlew granitowy

Zlewozmywak jest jednym z najistotniejszych elementów kuchennego wyposażenia. Ponieważ często zajmuje widoczne miejsce, powinien być nie tylko wytrzymały i funkcjonalny, ale też estetyczny. Jaki zlew sprawdzi się najlepiej – stalowy czy granitowy? Poznaj wady i zalety każdego z nich!

Zlewozmywaki stalowe – zalety

Zlewozmywaki wykonane ze stali od lat cieszą się dużą popularnością. Jest to zasługa nie tylko przystępnej ceny, ale też wielu zalet wynikających z właściwości materiału wykonania. Zlewy stalowe są przede wszystkim lekkie i odporne na działanie skrajnych temperatur. Do ich pielęgnacji można używać popularnych środków pozwalających na dokładne wyczyszczenie i odkażanie powierzchni.

Zlewy stalowe to ponadto modele uniwersalne – dzięki ponadczasowej barwie idealnie pasują do wielu współczesnych aranżacji. Sprawdzają się zarówno w kuchniach retro, jak i loftowych czy skandynawskich. Mogą mieć wykończenie gładkie lub typu len.

Wady zlewozmywaków stalowych

Zlewozmywak stalowy trzeba regularnie pielęgnować. Aby uniknąć zarysowania powierzchni, warto uważać na to, co i w jaki sposób wkłada się do komory. Podczas czyszczenia zlewów stalowych nie należy stosować ostrych myjek czy intensywnych past – najlepiej sprawdzają się gąbki i delikatne mleczka. Ponadto stal może okazać się wymagająca ze względu na pojawiające się na niej zacieki i ślady po kroplach wody. Po każdym myciu naczyń zaleca się przecieranie powierzchni zlewozmywaka suchą szmatką. 

Zlewozmywaki granitowe – charakterystyka i zalety

Zlewozmywaki granitowe charakteryzuje przede wszystkim elegancki wygląd. Dostępne są różne kolory granitu, a podstawowa paleta wykończeń utrzymana jest w barwach ziemi. Niezwykłą popularnością cieszą się czarne zlewy granitowe. Możliwe jest ich modne zestawienie z czarnymi lub złotymi bateriami. Modele kompozytowe doskonale sprawdzają się przy niemal każdej zabudowie kuchennej. Do jasnych wnętrz idealnie pasować będą zlewy beżowe lub szare – te uniwersalne warianty kolorystyczne znajdziesz w ofercie Kuchinox.

Istotną zaletą zlewozmywaków granitowych jest odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie zmiennych temperatur. Model z kompozytu można łatwo utrzymać w czystości, choć oczywiście trzeba regularnie usuwać z niego zabrudzenia. Ponadto produkt szczelnie przylega do blatu, wobec czego podczas montażu nie jest konieczne instalowanie dodatkowych klipsów montażowych.

Wady zlewozmywaków granitowych

Zlewozmywak kompozytowy jest z reguły droższy od zlewu stalowego. Trzeba też wziąć pod uwagę jego dużą wagę. Ciężar elementu może okazać się problematyczny podczas montażu – należy bardzo uważać, by zlewozmywak nie uszkodził blatu.

Jaki zlewozmywak będzie najlepszy?

Znając wady i zalety poszczególnych zlewozmywaków, łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję co do wyboru produktu. Aspektem, na który dodatkowo warto zwrócić uwagę podczas zakupu, jest liczba komór. W ofercie Kuchinox znajdziesz zlewozmywaki stalowe 1-komorowe, 1,5-komorowe oraz 2-komorowe. Ponadto dostępne są modele bez ociekacza, z ociekaczem i z półociekaczem. Warianty jednokomorowe bez ociekacza lub z półociekaczem sprawdzają się w niewielkich kuchniach. Część modeli została wyposażona w przelew w komorze, a także w opcję podłączenia do zmywarki. Zlewy dwukomorowe przydadzą się w dużych kuchniach bez zmywarek.  

Oferowane przez nas zlewozmywaki granitowe są jednokomorowe i pasują do szafek o szerokości 50 cm. Jedna pojemna komora to doskonałe rozwiązanie do małych kuchni. Produkty mają dodatkowo ociekacze i półociekacze, na które można odkładać czyste kubki czy talerze. Zlewy granitowe od Kuchinox dostępne są w zestawach z syfonem i korkiem manualnym. Wszystkie mają ponadto przyłącze do zmywarki, a także fabrycznie wycięte otwory na baterię. Więcej na temat funkcjonalnego zagospodarowania niewielkiej przestrzeni przeczytasz w artykule Jak wybrać zlew do małej kuchni? – praktyczne wskazówki.

Zlewozmywak granitowy czy stalowy – podsumowanie

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Jeśli zależy Ci na uniwersalnym produkcie, który będzie prezentował się dobrze w każdej aranżacji, zainwestuj w zlewozmywak wykonany ze stali. Modele granitowe sprawdzą się przede wszystkim w eleganckich kuchniach w stylu nowoczesnym.

Szukając najlepszych rozwiązań do kuchni, zwróć uwagę na ofertę Kuchinox. Niezależnie od tego, czy wybór pada na zlewozmywak granitowy, czy na zlew stalowy, opinie klientów nie pozostawiają wątpliwości – nasze zlewy są wytrzymałe i stylowe!