Kamień w łazience. Miejsca najbardziej podatne na osad

dodano:

Porady praktyczne

Osad z kamienia w łazience to częsty problem. Na zanieczyszczonej powierzchni z czasem zaczynają rozwijać się bakterie, a nalot sprawia, że armatura może się psuć. Na szczęście kamień można łatwo usunąć. Istnieją też sposoby na skuteczne przeciwdziałanie jego osadzaniu się na armaturze. Jak dbać o elementy wyposażenia łazienki? Gdzie najczęściej pojawia się kamień?

CZYM JEST I SKĄD BIERZE SIĘ KAMIEŃ?

Bezpośrednim powodem powstawania kamienia jest twarda woda. Zawiera ona dużo minerałów – tlenku wapnia, tlenku magnezu, azotanów, chlorków i innych. Z czasem dochodzi do utleniania dwutlenku węgla. Tym sposobem wytrąca się węglan wapnia, czyli kamień. Najczęściej pojawia się on w miejscach, które mają stały kontakt z wodą. Niestety nie jest to problem jedynie estetyczny, ale też sanitarny.

W JAKICH MIEJSCACH NAJCZĘŚCIEJ POJAWIA SIĘ OSAD?

Osad pojawia się wszędzie tam, gdzie występuje częsty kontakt z wodą. Aby kamień zaczął się osadzać, wystarczy na krótko zaniechać czyszczenia np. armatury. W zależności od stopnia twardości wody mogą to być dwa tygodnie, a czasami – nawet kilka dni. Osad najczęściej można zauważyć na:

  • umywalce
  • baterii
  • odpływach
  • ścianach kabiny prysznicowej
  • muszli WC
  • płytkach łazienkowych
  • słuchawce prysznicowej
  • wannie
  • akcesoriach, np. na mydelniczce.

Warto pamiętać, że kamień osadza się także wewnątrz instalacji, co może doprowadzić do jej uszkodzeń. Niestety wieloletnich osadów z kamienia czasami nie da się usunąć bez szkody dla armatury. Jeśli zniszczenia są znaczące, najlepiej jest zakupić nową baterię łazienkową.

JAK USUNĄĆ OSAD Z MYDŁA I KAMIENIA?

Z powstawaniem osadu można poradzić sobie przede wszystkim dzięki regularnemu sprzątaniu. Najważniejsze więc pozostaje pytanie „Czym usunąć osad z kamienia w łazience?”. Do czyszczenia można stosować zarówno preparaty na bazie składników naturalnych, jak i środki chemiczne zawierające chlor. Dobrym pomysłem jest także zadbanie o zmiękczenie wody poprzez stosowanie specjalnych soli. Podstawą jest wprowadzenie do codziennego życia nawyków, które pozwolą cieszyć się lśniącą łazienką przez długi czas.

JAK USUNĄĆ OSAD Z KAMIENIA NA SZKLE?

Osad z kamienia na szybach kabiny prysznicowej czy na lustrach od razu jest widoczny i zaburza estetykę łazienki. W przypadku luster wystarczy sięgnąć po specjalistyczne środki przeznaczone do usuwania kamienia z ich powierzchni. Walka z osadem w kabinach często wiąże się z mozolnym szorowaniem oraz zakupem silnych detergentów. Co robić, aby utrzymanie czystości było łatwiejsze? Podstawą jest profilaktyka – po każdej kąpieli spłukuj powierzchnię ścianek i drzwi kabiny wodą. Pozwoli Ci to uniknąć powstania trwałych i trudnych do usunięcia zabrudzeń.

DOMOWE SPOSOBY NA OSAD Z KAMIENIA

Aby uniknąć konieczności kupowania silnych, drażniących środków, warto zapoznać się z domowymi sposobami na osad z kamienia na umywalce i kranie. Poznaj sprawdzone metody:

●      SKUTECZNA PASTA CZYSZCZĄCA

Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych środków do czyszczenia armatury jest pasta z sody oczyszczonej. Przygotowuje się ją z trzech łyżek sody i łyżki wody. Gotową pastę wetrzyj w miejsca, w których pojawił się osad z kamienia. Pozostaw mieszankę na ok. dwie godziny, a następnie dokładnie zmyj preparat i wytrzyj powierzchnię do sucha.

●      SOK Z CYTRYNY

Sok z cytryny znany jest z właściwości rozjaśniających i bakteriobójczych. Przygotowanie domowego preparatu z jego zastosowaniem jest szybkie i proste. Wyciśnij sok z owocu i wlej go do butelki z rozpylaczem. Następnie spryskaj obszar pokryty kamiennym osadem. Nanoś sok co kilka minut, a następnie spłucz powierzchnię czystą wodą i przetrzyj do sucha. To rozwiązanie dobrze sprawdza się w przypadku czyszczenia trudno dostępnych miejsc – przede wszystkim baterii i słuchawek prysznicowych.

●      OCET

Osad zgromadzony wokół kranów, na umywalce czy na muszli toaletowej możesz usunąć dzięki właściwościom octu. W tym celu przyda Ci się bawełniana ściereczka lub papierowy ręcznik. Nasącz szmatkę octem, owiń nią zabrudzoną powierzchnię i pozostaw ją na co najmniej godzinę. Następnie opłucz i wytrzyj myty obszar do sucha. W niektórych przypadkach czynność należy powtórzyć kilka razy.

PODSUMOWANIE

Usuwanie kamienia z instalacji łazienkowych nie musi być uciążliwe. Kluczem do sukcesu jest regularność i dobieranie odpowiednich, skutecznych środków. Zastosowanie domowych preparatów – to znakomita odpowiedź na pytanie „Jak usunąć osad z kamienia z płytek lub baterii bez zbędnej chemii?”. Więcej porad znajdziesz w artykule Jak wyczyścić perlator (aerator) z kamienia? Sprawdzone sposoby.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł