Natryski – 5 rzeczy, które warto wiedzieć na ich temat

dodano:

Porady praktyczne

Aranżacja łazienki z jednej strony powinna być, oczywiście, estetyczna, jednak to kwestie funkcjonalności i komfortu są najważniejsze. A te najbardziej dają się we znaki podczas codziennego dbania o higienę, m.in. pod prysznicem. W dużej mierze wpływ na to mają rodzaj natrysku i sposób montażu. Oto 5 rzeczy, które warto wiedzieć o natryskach i bateriach prysznicowych.

Kolumna natryskowa z deszczownicą a natrysk na drążku

W katalogu marki Kuchinox oferujemy dwa rodzaje natrysków. Kolumny natryskowe i zestawy natryskowe. To pierwsze rozwiązanie jest z reguły droższe, ale bardziej funkcjonalne. Kolumny natryskowe są obecnie standardem w nowoczesnych i bogato wyposażonych łazienkach. Z kolei zwykłe natryski sprawdzą się w aranżacjach niskobudżetowych, ale też spełnią swoje zadanie i zadowolą użytkowników.

Kolumna jest kompleksowym elementem prysznica. Poza tym, że posiada podstawową słuchawkę natryskową, wyposażona jest także w deszczownicę. To drugie ogniwo, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na kąpiel w strugach deszczu. Tym samym daje użytkownikom większe uczucie relaksu. Ponadto deszczownica pozwala na pokrycie wodą całego ciała bez konieczności trzymania słuchawki w ręce czy regulowania jej wysokości.

Z kolei zestawy natryskowe zwykle występują w wariancie na drążku bądź w postaci punktowej. Natryski na drążku są bardziej praktyczne od punktowych, gdyż umożliwiają regulację na całej długości drążka, zmieniając również kierunek strumienia – prawo, lewo. Natryski punktowe sprawdzają się w małych kabinach, a także w łazienkach z wannami i bateriami wannowymi. To najtańsze rozwiązania, które można kupić już za 50 zł.

Rodzaj strumienia słuchawki prysznicowej

Wybierając natrysk do łazienki, bez względu na to, czy wybierze się ten za kilkaset złotych z kolumną, czy za kilkadziesiąt punktowy, warto zwrócić uwagę na specyfikację słuchawki. Najlepsze są zestawy ze słuchawką oferującą kilka strumieni. Dzięki temu zyskuje się większy komfort kąpieli, a także możliwość wodnego masażu wprost ze słuchawki prysznicowej. Taką funkcjonalnością wyróżnia się np. zestaw natryskowy na drążku CENTO. Wyposażony jest on w 3 tryby: deszczowy, hydromasaż i mieszany.

Zestaw natryskowy na drążku

Natrysk z baterią termostatyczną

Dużą popularnością cieszą się natryski z baterią termostatyczną. To rozwiązania, które zwykle kosztują kilkaset złotych więcej od zestawów z baterią jednouchwytową. Niemniej wielu użytkowników decyduje się na nie, gdyż pozwalają one w dużym stopniu zaoszczędzić wodę, energię i czas konieczny do regulacji temperatury. Termostat w zaledwie kilka sekund miesza wodę ciepłą i zimną, co zapewnia pożądaną przez użytkownika temperaturę. Tak właśnie działa kolumna natryskowa z baterią termostatyczną BORO.

To rozwiązanie niweluje ryzyko poparzenia bądź zmrożenia zimnym strumieniem wody. Z tego względu to natryski polecane szczególnie rodzinom z dziećmi bądź osobom starszym. Warto wiedzieć, że tego rodzaju urządzenia nie najlepiej sprawdzają się w domach, w których korzysta się z elektrycznych bądź gazowych bojlerów lub dwufunkcyjnych kotłów.

Prawidłowy montaż natrysku

Z poprzedniego akapitu wynika, że natrysków z termostatem nie powinno się montować w domach z bojlerami gazowymi bądź elektrycznymi. Tę czynność najlepiej zlecić specjaliście, by uniknąć poważnych błędów konstrukcyjnych. Niemniej istnieje jeszcze kilka wskazówek montażowych, które pozwolą bardziej komfortowo korzystać z prysznica. Jedną z nich jest wysokość instalacji natrysku. Ma ona szczególne znaczenie przy natryskach punktowych, które są pozbawione możliwości regulacji wysokości, w odróżnieniu od drążka czy kolumny. Słuchawki powinno się umieszczać tak, by maksymalna wysokość utwierdzenia baterii wynosiła przynajmniej 185 cm.

Warto zwrócić uwagę na osoby wysokie, mierzące ponad 190 cm czy nawet 200 cm. Wówczas najlepiej zastosować natrysk na drążku bądź kolumnę. Wtedy osoby wysokie mogą wyregulować położenie słuchawki. To również opcja, która sprawdzi się w przypadku dzieci, dla których można obniżyć prysznic nawet do ok. 120 cm.  W przypadku wyboru zestawu natrysku z baterią trzeba również pamiętać, że tę zwykle montuje się na wysokości pasa osoby dorosłej – ok. 120–130 cm.

System antyskręt i antykamień w natrysku

Inwestując w natrysk – szczególnie droższy z różnymi trybami strumieni czy deszczownicą – warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on dodatkowe funkcjonalności i technologie. Różnica w cenie między modelem standardowym, a tym bogatszym może być niewielka, a specjalne udogodnienia mogą istotnie przedłużyć żywotność sprzętu. W przypadku wielu natrysków marki Kuchinox oferujemy systemy antyskręt i antykamień. Dzięki temu nasze produkty charakteryzują się jeszcze większą bezawaryjnością, a utrzymanie ich w czystości jest znacznie łatwiejsze.

Dzięki znajomości tych 5 najważniejszych faktów można z łatwością zdecydować, co wybrać – armaturę z deszczownicą czy prysznic na drążku; baterię zwykłą czy termostatyczną. Choć są to informacje, dla części osób wystarczające, inni wciąż będą żądni szczegółów. Będą chcieli poznać zalety i wady konkretnych rozwiązań. Wtedy warto zajrzeć do naszego artykułu Rodzaje i sposoby doboru natrysków prysznicowych. W nim szczegółowo omawiamy konkretne natryski. Dodatkowo serwujemy pigułkę wiedzy o natryskach podtynkowych i natynkowych, wskazujemy ich mocne oraz słabe strony, a także wyjaśniamy, gdzie sprawdzi się panel prysznicowy i czy warto go kupić.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł