Odbarwienia na baterii łazienkowej – skąd się biorą i jak usunąć?

dodano:

Porady praktyczne

Baterie umywalkowe, natryskowe czy wannowe każdego dnia narażone są na zabrudzenia i mikrouszkodzenia. Nie bez powodu wiele osób zastanawia się, jak usunąć przebarwienia powstałe na baterii łazienkowej. Regularna eksploatacja armatury i wystawienie jej na działanie wody oraz środków chemicznych zwiększają ryzyko pojawienia się nieestetycznych plam i zacieków. Skąd się one biorą i jak z nimi walczyć?

Odbarwienia na baterii łazienkowej – przyczyny

Przyczyn pojawiania się odbarwień i plam na baterii łazienkowej jest wiele. Jednym z powodów jest nieodpowiednia higiena. Składa się na nią brak regularnego czyszczenia armatury łazienkowej, a także używanie podczas jej mycia szkodliwych preparatów. Baterie umywalkowe, natryskowe czy wannowe powinno się czyścić przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej raz na trzy dni.

Wiele osób do czyszczenia armatury używa uniwersalnych środków do mycia łazienki. To często ogromny błąd. Baterie łazienkowe wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej, miedzi, mosiądzu czy chromu. Materiały te wymagają szczególnego traktowania. Niekorzystnie działają na nie kwas solny, podchloryn sodowy, wybielacze czy rozpuszczalniki.

Preparaty, które zawierają wymienione powyżej składniki, nie powinny być stosowane podczas mycia łazienkowej armatury. Obecność takich substancji w płynach może spowodować powstanie na baterii żółtych lub brązowych przebarwień, zniszczenie powłoki chromowej czy utratę połysku.

Czym usunąć ciemne plamy na baterii łazienkowej?

Zastanawiasz się, czym usuwać przebarwienia na chromie? Ciemne plamy na baterii łazienkowej najlepiej zmywać specjalistycznymi środkami. Dobrze sprawdzą się mleczka do pielęgnacji baterii. Zazwyczaj zawierają one kilkuprocentowe stężenie anionowych środków powierzchniowo czynnych. Dodatkowo mają kompozycje zapachowe i środki konserwujące. Preparaty tego typu pozostawiają powierzchnię czystą, lśniąca i bez zarysowań.

Warto zwrócić również uwagę na płyny lub pianki do mycia baterii łazienkowych zwierające akrylany. To związki, które niwelują minimalne zarysowania na armaturze. Tworzą na mytym elemencie film zabezpieczający i ożywający fakturę konstrukcji. Środki te sprawdzą się szczególnie w przypadku kolorowych baterii – czarnych lub beżowych.

Jak unikać zacieków i przebarwień na baterii łazienkowej?

Ważną rolę w procesie pielęgnacji baterii łazienkowej odgrywa materiał wykonania gąbki lub ściereczki. Należy unikać mycia powierzchni szorstkim tworzywem lub tzw. druciakiem. Stosowanie ich powoduje powstawanie zarysowań i ścieranie warstwy ochronnej. 

Chcąc korzystać z domowych sposobów na usuwanie zacieków i przebarwień, można sięgnąć po płyn do mycia naczyń i ocet. Płyn posłuży jako nieszkodliwy, ale skuteczny, środek do mycia baterii raz na trzy dni. Z kolei octem raz na tydzień można przecierać armaturę łazienkową, by zapobiegać powstawaniu zacieków. Na zachowanie baterii w idealnym stanie przez wiele lat pozwalają jednak profesjonalne środki. Preparaty, które umożliwiają eliminację zacieków na baterii, mają formułę nanocząsteczek srebra. Ograniczają one rozlewanie się wody na całej powierzchni elementu.

Armatura łazienkowa odporna na odbarwienia i plamy

Współczesna armatura łazienkowa charakteryzuje się odpornością na odbarwienia i plamy. Baterie łazienkowe marki Kuchinox mają odpowiednie atesty i wyróżniają się wysoką jakością. W celu zachowania wieloletniej bezawaryjności nawet w przypadku najlepszych produktów konieczna jest jednak częsta i świadoma pielęgnacja.

Klienci, którzy zwracają szczególną uwagę na kwestię odbarwień, plam i zacieków, powinni wiedzieć, że nie ma uniwersalnej zasady, według której jedne baterie są łatwe w pielęgnacji, a inne – trudne. Warto jednak wziąć pod uwagę opływowe kształty armatury. Dzięki zaokrąglonemu korpusowi krople wody szybko spłyną do umywalki. Mimo to zasady higieny wobec wszystkich produktów pozostają niezmienne – zawsze konieczne jest regularne czyszczenie powierzchni. Chcesz dowiedzieć się więcej o bateriach łazienkowych? Przeczytaj artykuł Rodzaje i sposoby montażu baterii łazienkowych.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł