Okapy podszafkowe – montaż, czyszczenie i niezbędne akcesoria

dodano:

Porady praktyczne

Okapy podszafkowe to praktyczne urządzenia, montowane w wielu współczesnych kuchniach.  Umożliwiają filtrowanie powietrza w kuchni podczas gotowania i smażenia. Pochłaniają szkodliwe gazy, m.in. tlenek węgla, ale także pomagają pozbyć się oparów i drobinek tłuszczu. Zapobiegają również rozprzestrzenianiu się zapachów do innych pomieszczeń. Okapy mogą działać właśnie jako pochłaniacze (w systemie zamkniętym), a podłączone do wentylacji również jako wyciągi (w systemie otwartym) odprowadzające powietrze poza dom. Decydując się na instalację tego urządzenia w domu, warto wiedzieć kilka rzeczy na temat montażu, filtrów oraz czyszczenia.

Okapy kuchenne podszafkowe – montaż

Parametry okapu podszafkowego muszą odpowiadać wymiarom kuchenki – produkt powinien być co najmniej tak szeroki jak jej powierzchnia. Niemniej zaleca się, by powierzchnia okapu była o ok. 10–15 cm większa od płyty grzewczej. Dzięki temu wyciąg/pochłaniacz będzie mógł prawidłowo filtrować powietrze i spełniać swe zadania. Urządzenie należy też odpowiednio dopasować do szerokości szafki nad kuchenką.

Na rynku większość gotowych mebli kuchennych sprzedawana jest w standardowych rozmiarach – ich szerokość wynosi np. 50, 60 cm. To produkty wykonane w dwóch wariantach – pasują więc do szafek o szerokości 50 cm oraz 60 cm. Dodatkowo urządzenia wyposażone są zwykle w energooszczędne oświetlenie LED.

Okapy te polecane są do niewielkich kuchni. Oferujemy je w dwóch kolorach – chrom oraz biel. To rozróżnienie sprawia, że okap łatwiej można dopasować do różnych aranżacji pomieszczeń. Model ten dobrze będzie wyglądał w małych kuchniach utrzymanych np. w stylu skandynawskim, a więcej o urządzaniu tego typu wnętrza można dowiedzieć się z artykułu – Kuchnia w stylu skandynawskim – pomysły na aranżacje i dodatki.

Montaż okapu podszafkowego – pochłaniacza w systemie zamkniętym

Okap montowany w systemie zamkniętym umożliwia oczyszczanie powietrza za pomocą filtrów tłuszczowych i węglowych. Instalacja w układzie zamkniętym jest łatwa, gdyż wymaga jedynie przytwierdzenia okapu kuchennego do ściany i szafki wiszącej nad kuchenką. Szafka powinna wisieć na takiej wysokości, by okap po zamontowaniu znajdował się ok. 65 cm nad kuchenką. Przed przystąpieniem do prac montażowych trzeba wypakować urządzenie i je właściwie przygotować:

 1. zdemontować filtry tłuszczowe lub ich atrapy
 2. wyciągnąć blokadę do pracy okapu w trybie zamkniętym
 3. zamieścić wewnątrz filtr węglowy
 4. zakleić otwór wentylacyjny dołączoną do zestawu naklejką/zaślepką.

Do montażu okapu podszafkowego (pochłaniacza) potrzebne będą specjalne narzędzia, m.in.:

 • poziomica
 • ołówek
 • wiertarko-wkrętarka
 • wiertło do drewna
 • śrubokręt.

Pierwszy etap montażu to przyłożenie urządzenia do szafki, ułożenie go równo za pomocą poziomicy i zaznaczenie ołówkiem miejsca otworów montażowych. Następnie można odłożyć urządzenie na bok i wiertłem wywiercić w spodzie szafki otwory, które posłużą do montażu okapu kuchennego. Teraz ponownie trzeba przyłożyć okap do szafki, tym razem mocując go za pomocą drewnowkrętów. Ostatnie zadanie to ponowne założenie filtrów tłuszczowych i podłączenie okapu do prądu. Sposób montażu okapu podszafkowego może się różnić w zależności od producenta. Dlatego należy postępować zgodnie z instrukcją, by wszystkie kroki instalacji wykonać prawidłowo.

Montaż okapu podszafkowego – wyciągu w systemie otwartym

Montaż okapu podszafkowego w systemie otwartym jest nieco trudniejszy i bardziej pracochłonny niż instalacja pochłaniacza w systemie zamkniętym. Istotną różnicą jest konieczność zastosowania dodatkowych elementów, np. łączących ciąg wentylacyjny z okapem – kolanka, rury do okapu. W wielu przypadkach konieczne jest również estetyczne wykończenie otworu, powstałego przy okazji montażu rury wentylacyjnej, z zastosowaniem maskownicy.

Decydując się na instalację okapu w systemie otwartym do szafki, trzeba uwzględnić drogę prowadzenia rur. Mogą one przebiegać przez szafkę, co wiąże się z koniecznością wywiercenia dodatkowych otworów. Rury powinno się prowadzić najprostszą i najkrótszą drogą, a przy tym unikać tworzenia kątów prostych. Jeśli jednak pojawia się konieczność zrobienia załamania, warto by był to delikatny łuk lub kąt wynoszący 45°. Dodatkowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas montażu okapu w systemie otwartym, to:

 • dobór rury o średnicy odpowiadającej średnicy wylotu silnika
 • odległość między wylotem z silnika okapu a kominem wentylacyjnym
 • obecność w pobliżu gniazdka (by podłączyć okap do zasilania)
 • stabilność ściany montażowej (by uniknąć rozchodzenia się dźwięków i drgań)
 • sprawdzenie drożności przewodów wentylacyjnych.

Rodzaje filtrów do okapów podszafkowych

Do obowiązku posiadaczy okapów podszafkowych należy regularna wymiana filtrów. Dlatego warto zaopatrzyć się w ich zapas, by w momencie zużycia móc od razu wymienić je na nowe i nieustannie cieszyć się w kuchni czystym powietrzem. Do okapów zwykle stosuje się:

 • Filtry jednorazowe – pochłaniające tłuszcz, parę wodną i z reguły wykonane z flizeliny lub akrylu.
 • Filtry tłuszczowe – przeciwdziałające osadzaniu się tłuszczu na okapie, silniku urządzenia oraz wyposażeniu kuchni. Pochłaniają drobinki tłuszczu i parę wodną. Zazwyczaj wykonane są z aluminium lub metalu.
 • Filtry węglowe – stosowane w okapach podszafkowych montowanych w systemach zamkniętych. Pochłaniają nieprzyjemne zapachy oraz gazy.

Jak czyścić okap podszafkowy?

Okapy podszafkowe, podobnie jak wiele innych urządzeń kuchennych, wymagają regularnej pielęgnacji. To niezbędne, by cieszyć się ich wieloletnim, bezawaryjnym działaniem. Osoby, które codziennie gotują, powinny przecierać okap co najmniej raz w tygodniu. W celu ułatwienia i ograniczenia sobie prac przy okapie warto pamiętać o używaniu pokrywek podczas gotowania i natychmiastowym sprzątaniu większych plam z tłuszczu.

Do dokładniejszego mycia okapu powinno się przystąpić raz w miesiącu. Szczególnej uwagi wymaga wnętrze urządzenia. Jednorazowe filtry wykonane z materiału należy wymieniać raz na trzy miesiące. Z kolei filtry tłuszczowe metalowe można myć pod wodą bądź w zmywarce i warto uczynić z tego comiesięczny rytuał. Filtry węglowe, umieszczane w pochłaniaczu, trzeba wymieniać również raz na trzy miesiące.

Czym czyścić okap kuchenny?

Okap kuchenny można czyścić naturalnym domowym roztworem – mieszanką octu z sodą. Ta skutecznie usuwa tłuste plamy, jednak trzeba liczyć się z nieprzyjemnym zapachem oraz zawodnością w przypadku bardzo silnych zabrudzeń. Najlepiej do mycia urządzenia stosować środki zmiękczające tłuszcz. Podczas czyszczenia okapu bardzo dobrze sprawdzą się m.in.:

 • mokre ściereczki do regularnego przecierania obudowy okapu
 • szmatka zamoczona w wodzie z płynem do naczyń (w czasie mycia raz w miesiącu)
 • specjalny płyn do czyszczenia filtrów okapów kuchennych
 • środki do czyszczenia stali nierdzewnej.

Przed zakupem okapu podszafkowego należy zastanowić się nad wyborem systemu – zamkniętego bądź otwartego. O ile okap-pochłaniacz można zamontować samodzielnie, o tyle do montażu okapu-wyciągu często potrzebna jest pomoc fachowca, który odpowiednio dobierze i podłączy rury oraz je zamaskuje. Poza tym trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia oraz wymianie filtrów, by zawsze cieszyć się czystym powietrzem podczas gotowania.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł