Przepis na praktyczną kuchnię

dodano:

Porady praktyczne

Kuchnia powinna być dostosowana do potrzeb wszystkich domowników. Zanim przystąpisz do urządzania wnętrza, weź więc pod uwagę jego funkcjonalność. Nie bez znaczenia jest, ile osób będzie korzystać z pomieszczenia i czy wśród domowników są dzieci. W wielu przypadkach poza przestrzenią do gotowania we wnętrzu powinno znajdować się miejsce do spożywania posiłków czy odrabiania lekcji. Kiedy już określisz, bez jakich aspektów nie wyobrażasz sobie funkcjonowania w swojej wymarzonej kuchni, przyjdzie czas na wybór elementów jej wyposażenia.

Kuchnia nowoczesna i praktyczna – chochla myślenia strategicznego

Kuchnie mogą być zaprojektowane według różnych układów zabudowy – w kształcie liter L, U albo G, w dwóch rzędach lub w linii prostej. Niezależnie od wybranej konfiguracji w funkcjonalnej kuchni zawsze powinien znajdować się trójkąt roboczy, na który składają się trzy strefy: mycia, gotowania i przechowywania. Kluczową sprawą jest rozplanowanie ich tak, by przygotowywanie posiłków przebiegało płynnie i komfortowo. Odległość pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką nie może być ani zbyt mała, ani zbyt duża. Urządzając kuchnię, trzeba zwrócić uwagę na wysokość blatów oraz głębokość szafek i zlewu. Ponadto ergonomiczne wnętrze musi być prawidłowo oświetlone – przemyślany montaż okien i lamp zapewni Ci optymalne warunki pracy. Niebagatelne znaczenie ma również zaprojektowanie szafek. Warto zrezygnować z półek w szafkach dolnych i zamiast nich zamontować szuflady z amortyzowanym zamknięciem. Pozwoli to na szybkie i wygodne sięganie po naczynia czy produkty spożywcze.

Mała praktyczna kuchnia – garść rozsądku

Nawet jeśli Twoja kuchnia nie jest duża, warto zastanowić się nad umieszczeniem w niej zmywarki. Urządzenie pozwoli Ci na zoptymalizowanie zużycia wody, czasu i energii. Niezależnie od podjętej decyzji trzeba wyposażyć kuchnię w zlewozmywak, w którym umyjesz wysokie naczynia i szybko opłuczesz sztućce. W ofercie Kuchinox znajdziesz różne rodzaje zlewów. Do niewielkich kuchni polecamy modele jednokomorowe stalowe lub granitowe. W pomieszczeniach bez zmywarki przydadzą się warianty z ociekaczem lub półociekaczem. Ze względu na lekkość, odporność na wysokie temperatury i przystępną cenę zlewozmywaki stalowe są bardzo popularne. Ich zaletą jest też ponadczasowy wygląd. Pasują zarówno do kuchni klasycznych, jak i nowoczesnych. Na zlewy granitowe często decydują się osoby, które cenią oryginalne i nowoczesne akcenty. Modele wykonane z granitu są droższe od stalowych i wyróżniają się efektownym wyglądem oraz trwałością. Więcej o tym, na co zwracać uwagę przy wyborze zlewozmywaka, piszemy w artykule Jak wybrać zlew do małej kuchni? – praktyczne wskazówki.

Funkcjonalne akcesoria kuchenne – szczypta inspiracji

Zastanawiasz się, jaka kuchnia jest praktyczna? Na pewno taka, w której znajdują się funkcjonalne akcesoria! Relingi, haczyki na ściereczki czy dozowniki na mydło usprawniają codzienną pracę i ułatwiają przechowywanie przedmiotów codziennego użytku. W ofercie Kuchinox znajdziesz przydatne dodatki, dzięki którym stworzysz kompletny i spójny pod względem wizualnym zestaw kuchenny. Warto zainwestować przede wszystkim w akcesoria podnoszące komfort korzystania z kuchni. Stojak na papierowy ręcznik sprawi, że rolka zawsze będzie w zasięgu ręki, a metalowy koszyk do zlewozmywaka pozwoli na wygodne mycie warzyw i owoców. Dzięki organizerowi na przyprawy z łatwością odnajdziesz z kolei pierz, sól czy zioła. Urządzając kuchnię, warto zwrócić uwagę na dotychczasowe doświadczenia. Dobrze jest zastanowić się, jak wyglądała do tej pory przestrzeń robocza i co należałoby w niej zmienić, aby ją udoskonalić. Kierowanie się zasadami ergonomii i wybór odpowiedniego wyposażenia pozwolą Ci zaoszczędzić czas oraz zapewnią komfort i higienę pracy w kuchni. Poznaj naszą ofertę i wybierz rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim pomieszczeniu!
udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł