Przepis na praktyczną kuchnię

Kuchnia powinna być dostosowana do potrzeb wszystkich domowników. Zanim przystąpisz do urządzania wnętrza, weź więc pod uwagę jego funkcjonalność. Nie bez znaczenia jest, ile osób będzie korzystać z pomieszczenia i czy wśród domowników są dzieci. W wielu przypadkach poza przestrzenią do gotowania we wnętrzu powinno znajdować się miejsce do spożywania posiłków czy odrabiania lekcji. Kiedy już określisz, bez jakich aspektów nie wyobrażasz sobie funkcjonowania w swojej wymarzonej kuchni, przyjdzie czas na wybór elementów jej wyposażenia.

rodzinne śnaidanie_kuchinox

Kuchnia nowoczesna i praktyczna – chochla myślenia strategicznego

Kuchnie mogą być zaprojektowane według różnych układów zabudowy – w kształcie liter L, U albo G, w dwóch rzędach lub w linii prostej. Niezależnie od wybranej konfiguracji w funkcjonalnej kuchni zawsze powinien znajdować się trójkąt roboczy, na który składają się trzy strefy: mycia, gotowania i przechowywania. Kluczową sprawą jest rozplanowanie ich tak, by przygotowywanie posiłków przebiegało płynnie i komfortowo. Odległość pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką nie może być ani zbyt mała, ani zbyt duża.

Urządzając kuchnię, trzeba zwrócić uwagę na wysokość blatów oraz głębokość szafek i zlewu. Ponadto ergonomiczne wnętrze musi być prawidłowo oświetlone – przemyślany montaż okien i lamp zapewni Ci optymalne warunki pracy. Niebagatelne znaczenie ma również zaprojektowanie szafek. Warto zrezygnować z półek w szafkach dolnych i zamiast nich zamontować szuflady z amortyzowanym zamknięciem. Pozwoli to na szybkie i wygodne sięganie po naczynia czy produkty spożywcze.

Mała praktyczna kuchnia – garść rozsądku

Nawet jeśli Twoja kuchnia nie jest duża, warto zastanowić się nad umieszczeniem w niej zmywarki. Urządzenie pozwoli Ci na zoptymalizowanie zużycia wody, czasu i energii. Niezależnie od podjętej decyzji trzeba wyposażyć kuchnię w zlewozmywak, w którym umyjesz wysokie naczynia i szybko opłuczesz sztućce. W ofercie Kuchinox znajdziesz różne rodzaje zlewów. Do niewielkich kuchni polecamy modele jednokomorowe stalowe lub granitowe. W pomieszczeniach bez zmywarki przydadzą się warianty z ociekaczem lub półociekaczem.

Ze względu na lekkość, odporność na wysokie temperatury i przystępną cenę zlewozmywaki stalowe są bardzo popularne. Ich zaletą jest też ponadczasowy wygląd. Pasują zarówno do kuchni klasycznych, jak i nowoczesnych. Na zlewy granitowe często decydują się osoby, które cenią oryginalne i nowoczesne akcenty. Modele wykonane z granitu są droższe od stalowych i wyróżniają się efektownym wyglądem oraz trwałością. Więcej o tym, na co zwracać uwagę przy wyborze zlewozmywaka, piszemy w artykule Jak wybrać zlew do małej kuchni? – praktyczne wskazówki.

Funkcjonalne akcesoria kuchenne – szczypta inspiracji

Zastanawiasz się, jaka kuchnia jest praktyczna? Na pewno taka, w której znajdują się funkcjonalne akcesoria! Relingi, haczyki na ściereczki czy dozowniki na mydło usprawniają codzienną pracę i ułatwiają przechowywanie przedmiotów codziennego użytku. W ofercie Kuchinox znajdziesz przydatne dodatki, dzięki którym stworzysz kompletny i spójny pod względem wizualnym zestaw kuchenny. Warto zainwestować przede wszystkim w akcesoria podnoszące komfort korzystania z kuchni. Stojak na papierowy ręcznik sprawi, że rolka zawsze będzie w zasięgu ręki, a metalowy koszyk do zlewozmywaka pozwoli na wygodne mycie warzyw i owoców. Dzięki organizerowi na przyprawy z łatwością odnajdziesz z kolei pierz, sól czy zioła.

Urządzając kuchnię, warto zwrócić uwagę na dotychczasowe doświadczenia. Dobrze jest zastanowić się, jak wyglądała do tej pory przestrzeń robocza i co należałoby w niej zmienić, aby ją udoskonalić. Kierowanie się zasadami ergonomii i wybór odpowiedniego wyposażenia pozwolą Ci zaoszczędzić czas oraz zapewnią komfort i higienę pracy w kuchni. Poznaj naszą ofertę i wybierz rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim pomieszczeniu!