Różnice między klamkami na szyldzie długim a dzielonym

dodano:

Porady praktyczne

Każda klamka zamontowana jest na szyldzie (zwanym również rozetą, osłonką lub tarczką), który stanowi jeden z najważniejszych elementów całej konstrukcji. Jest to metalowa część przytwierdzona bezpośrednio do skrzydeł drzwi i połączona u nasady z rękojeścią klamki za pomocą trzpienia. Jej głównym zadaniem jest osłona i zabezpieczanie mechanizmu klamki i zamka. Wyróżniamy szyldy długie (tzw. pełne) i dzielone (tzw. krótkie).Ich dobór w większości przypadków zależy od względów estetycznych, ale jest też kilka innych ważnych różnic, które trzeba wziąć pod uwagę. Warto tę kwestię dobrze przemyśleć, gdyż decyzja o wyborze konkretnych typów klamek zwykle podejmowana jest raz na długie lata.W tym artykule podpowiemy, jakie są najważniejsze różnice użytkowe między szyldami długimi a dzielonymi i co wziąć pod uwagę podczas doboru jednego z tych rozwiązań.

Specyfika szyldu długiego

Klamkę na szyldzie długim można rozpoznać na pierwszy rzut oka, gdyż wyróżnia się podłużną częścią metalową (stąd też jego nazwa). W jednej osłonce (płytce) może znajdować się zarówno otwór na trzpień klamki, jak i otwór na klucz lub wkładkę. I to właśnie jest główną cechą charakterystyczną szyldu długiego. Występują również szyldy długie bez otworów. Takie rozwiązanie często wybierane jest ze względów estetycznych. Niekiedy klienci decydują się na szyld długi również ze względu na solidniejszy, masywniejszy wygląd. Jest to jednak wyłącznie subiektywne wrażenie, gdyż w praktyce rodzaj szyldu w żaden sposób nie wpływa na jego trwałość.Szyldy długie dostępne są w kilku wariantach:
  • z otworem na klucz,
  • z otworem na wkładkę bębenkową,
  • bez otworów (stosowane głównie w drzwiach wewnętrznych, np. do pokojów, nie posiada przebicia na klucz czy wkładkę),
  • z pokrętłem (stosowane głównie w łazienkach).
Istotną cechą szyldów długich jest stały rozstaw otworów. Jeśli więc decydujemy się na to rozwiązanie, musimy dokonać pomiarów rozstawu osi klamki i osi wkładki. Istotna jest również grubość drzwi.

Specyfika szyldów dzielonych

Szyldy dzielone są krótkie (tak też często bywają określone) i to jest podstawowa cecha wizualna, która odróżnia je od szyldów długich. Mogą mieć kształt okrągły lub kwadratowy. Różnice ujawniają się jednak również w samym mechanizmie tej konstrukcji. W przypadku szyldów tego typu oprócz rozety na klamkę może występować element dolny z otworem na klucz, zamek lub pokrętło, ale nie musi. Klamki na szyldach dzielonych najczęściej montowane są w drzwiach pokojowych, więc wystarczającym rozwiązaniem jest zastosowanie samej klamki bez otworów.W przypadku szyldów dzielonych klienci mogą liczyć na zróżnicowaną ofertę klamek, które dostępne są w różnych wariantach. Dzięki temu można wybrać klamkę, która stanowić będzie ciekawy element dekoracyjny.

Kiedy wybrać szyld długi, a kiedy dzielony?

Wybór między szyldem długim a dzielonym w dużej mierze zależy od kwestii estetycznych, ale nie tylko. Szyldy długie najczęściej wybierane są w przypadku drzwi zewnętrznych. Umożliwiają korzystanie z klucza, wkładki bębenkowej lub pokrętła, a jednocześnie wyglądają bardzo solidnie, przez co klienci chętniej wybierają je właśnie w celu montażu przy drzwiach wejściowych do domów czy mieszkań. I chociaż niektóre szyldy dzielone również występują w wersji z otworami, to jednak zdecydowanie częściej stosowane są przy drzwiach wewnętrznych.W naszej ofercie zarówno szyldy długie, jak i dzielone, dostępne są w różnych kolorach i kształtach, dlatego każdy znajdzie u nas produkt spełniający wszystkie oczekiwania - zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.
udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł